Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Саша Безуханова, член на Борда на Европейския институт за иновации и технологии

Стартиращи компании очакват подкрепа от правителството

Програмата, предложена от българското правителство за справяне с кризата, предизвикана от епидемията Covid-19, не обхваща всички участници в икономическия процес. Извън спасителните мерки остават прохождащите компании у нас. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора Саша Безуханова, член на Борда на Европейския институт за иновации и технологии и създател на платформата Move.bg За стартъпите няма предвидени финансови механизми и това поставя на карта бъдещето им, предупреди Безуханова. Пред сериозни изпитания в извънредната ситуация са изправени почти 18 хиляди висококвалифицирани кадри от родната стартъп екосистема. Голяма част от тези специалисти, посветили се на напредъка на науката и иновациите, се осигуряват сами, и засега очакванията властите да предложат стимули за тази група от обществото остават напразни.

„Кризата създава рискове за тези много перспективни, но все още финансово крехки играчи да фалират, или да потърсят развитие извън България“, споделя с тревога Саша Безуханова, като дава за пример държави от Стария континент, които още в първите дни на пандемията предприеха активни действия, за да отговорят на проблемите с ликвидността на стартиращите фирми.

Предложените  спасителни мерки от стартъп общността чакат отговор от правителството

Пакет от икономически решения изпрати Коалицията на иновативната екосистема още в края на март, но до момента отговор от кабинета няма. По думите на Саша Безуханова малките компании нямат оперативен капитал, с който дългосрочно да издържат служителите си. Безлихвени кредити от Българската банка за развитие са алтернатива във форсмажорните условия. Тя отново напомни, че стартъпите имат потенциала да променят облика на България – от производство на ишлеме в икономика, базирана на знанието.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44
Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24