Основна характеристика на българския пазар е стабилността, обясни Владимир Иванов. Последните 10 дни цените на основните стоки са стабилизирани с превес на предлагането и като цяло с тенденция за понижаване на цените на зеленчуците, допълни още Иванов.
"Цените на доматите и краставиците вече трети ден намаляват. Вярно, не значително, с 5-10 стотинки, но това е тенденцията - цените да падат. При основните хранителни продукти вече буквално 40ти ден нямаме никаква промяна. Лимонът се установи на едни равнища от 3,30 лева за килограм вече повече от 12 дни."
Общата сума, която бихме платили за стоките от основната потребителска кошница остава 84 лева въпреки тези промени, което е с 10 лева повече от миналата година по същото време. Като основна причина за тази промяна Владимир Иванов посочва повишените цени на рибата и свинското месо.
"Не очакваме абсолютно никаква промяна на цените нито покрай 1 май, нито покрай Гергьовден. Оранжерийните производители заявиха, че продават много добре и на цените от миналата година и като цяло дейността им не е повлияна от COVID- 19. Имам специално поръчение да го кажа от самите тях, защото много се спекулира с цените. Нека потребителите да гледат на сайта на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Нека сравняват цените и да не купуват на всяка цена. Цените на розовия домат на едро варират между 2,40 и 3,20 на килограм в зависимост от качеството, а виждаме същите продукти някъде на цени и от 6 лева за килограм. Това е абсолютно ненормално ценово равнище. По-малки магазинчета си позволяват лукса да спекулират с цените и да обясняват, че цените на борсата се вдигат, а това не е така. Домат екстра качество - това е едър домат над 8 см е 3,20 на едро. Стандартният домат, който е около 6-7 см се движи в ценова рамка от 2,45- 2,55 лева на килограм на едро. Нормалната реализация на дребно е до 4 лева, всичко друго е чиста лакомия. "
Цялото интервю на Елена Енчева с Владимир Иванов, чуйте в прикачения звуков файл.
Около 20 жители на старозагорското село Змейово излязоха на протест тази сутрин на т. нар. "кариерски път" в населеното място. По него се придвижват тежкотоварни автомобили. Хората се оплакват от разбитите пътища и голямото замърсяване на въздуха,..
Инициативата „Красиви квартали" в Стара Загора продължава и тази събота с почистване на района на АПК. Акцията се организира от община Стара Загора, откъдето призовават доброволци да се включат активно в облагородяването на квартала. Досега подобни..
С богата празнична програма днес ще бъдат отбелязани 100 години на Института по памука в Чирпан. В момента той се нарича Институт по полските култури и в него има 15 научни работници. Очакванията са инициативата за нов завод за барут у нас да..
На 27 септември (събота) в 11.00 ч. Стара Загора ще бъде следващата спирка на Eco Kids Tour 2025. Това е мащабна образователна инициатива, която вече 11 години вдъхновява децата и техните родители да живеят по-устойчиво. Локацията е парк „Станционна..
Кметът на Община Хасково Станислав Дечев изпрати писмо до местните институции с искане за спешни мерки срещу агресията сред учениците. Призивът идва след пореден случай на скандален клип, разпространяван в социалните мрежи, за насилие между..
И тази събота, 27 септември 2025 г., продължава инициативата „Красиви квартали". Този път избраният район е АПК. Община Стара Загора призовава всички жители и доброволци да се включат активно в почистването и облагородяването на квартала. Община Стара..
Старозагорското село Яворово посреща Националния фолклорен фестивал „С гозбите на баба“ на 27 септември. Организаторите – местното кметство и НЧ „Пробуда - 1925“, с подкрепата на Община Стара Загора, предлагат богата програма за осмото издание на..
Богат гроб, вероятно на жена от 3 или 4 век от Новата ера са открили при разкопките на Некропола в парк „Зеления клин“ археолозите от Регионален исторически музей – Стара Загора, съобщи директорът на музея Петър Калчев. По думите му находките, между..
Пожар затвори международния път Русе - Свиленград в участък от град Гълъбово. Запалили са се сухи треви и храсти в района до Професионалната гимназия по енергетика и електротехника. Пожарът е овладян, но заради задимяване остава ограничението за..
С празнична програма днес в двора на Пето основно училище „Митьо Станев“ бе официално открита новата спортна площадка за фитнес на открито. Изграждането на съоръжението е резултат от сътрудничеството между Община Стара Загора и Ротари клуб Стара Загора –..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net