Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната църква чества Светите братя Кирил и Методий - създатели на славянската азбука и писменост

На 11 май Българската православна църква почита паметта на Светите братя Кирил и Методий, канонизирани като светци от Българската православна църква. На името на Кирил е наречена създадената по-късно азбука, която става основа на всички славянски езици - "кирилица". Канонизирани са като светци заради превода и популяризирането най-необходимите за богослужение църковни книги на старославянски език, както и за разпространяването на християнството сред славяните. Считани са за равноапостоли. Православната християнска църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици.
Св. Методий е по-големият брат и е роден през 810 година, а Св. Константин е роден през 827 година и чак към края на живота си приема името Кирил. През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава първата българска азбука - глаголицата. Като оригинално творческо дело, азбуката предава точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език. С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Св. св. Кирил и Методий.
Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги: т. нар. Изборно евангелие, Хризостомовата (Златоустовата) литургия, Служебник (молитви и четива за различните църковни служби), части от Псалтира и Требника. С това полагат основите на старобългарския литературен език.
В Моравия отиват през 863 г. и остават три години и половина по молба на моравския княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията. През 867 г. те отиват да защитят делото си пред папата в Рим, където Кирил принуждава папа Адриан II да признае официално славянските книги. В римската църква "Св. Марина" е отслужена литургия на славянски език. Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент".
Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.
През 1851 г. в Епархийското училище "Св.св. Кирил и Методий" за първи път денят се чества и като Празник на българската просвета (24 май - нов стил). Днес 11 май се чества като църковен празник на двамата свети братя, докато 24 май се отбелязва като ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
На 11 май имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Питейната вода в Шивачево е замърсена с уран

Водата в град Шивачево не е годна за пиене и готвене заради наднормено количество уран и обща алфа активност. Това съобщи Регионалната здравна инспекция в Сливен. Засегнати са кварталите в горната част на селището.  Водоснабдяването на жителите в..

публикувано на 04.11.24 в 18:49
Диана Димова

Екипът на "Мисия криле" ще работи с над 200 деца в риск

Неправителствената организация „Мисия криле“ ще получи общинско съфинансиране за да продължи да работи по проекта в помощ на уязвимите деца и семейства в Стара Загора с ограничен достъп до услуги. Това стана възможно след отпускането на средства в..

публикувано на 04.11.24 в 16:01

В Сливен отвориха парк с най-голямата колекция водоплаващи птици в Европа

Единствения парк в страната с най-много водоплаващи и екзотични птици „Птичи рай" бе открит днес в Сливен. В него са събрани над 350 вида птици от цял свят. Според собственикът на парка д-р Мирослав Кожлеев, колекцията от птици е най-голямата в..

публикувано на 04.11.24 в 15:49
Община Стара Загора

Глобиха четирима с тротинетки за последната седмица в Стара Загора

Общо четирима водачи на тротинетки ще отнесат наказание по Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на община Стара Загора. Те са нарушили разпоредбите на чл. 24, като са управлявали своите..

публикувано на 04.11.24 в 15:16

На 6 ноември в Казанлък ще се проведе дискусия по въпроса за стопанисването на паметника на Бузлуджа

Дебат по повод предстоящия местен референдум в Казанлък ще се проведе на 6 ноември от 17:30ч. в Историческия музей „Искра“ . Дискусията се организира със съдействието на общинска администрация от Инициативния комитет, поставил началото на..

публикувано на 04.11.24 в 15:01

Ресторантьор: Върне ли се 20% ДДС, няма как да няма поскъпване на цените

Възстановяването на 20- процентната ставка на данък добавена стойност за хляб, брашно и хлебни изделия от догодина, със сигурност ще доведе до поскъпване на цените на стоките и услугите, които промяната ще засегне. Това е мнението на Димитър Манолов,..

публикувано на 04.11.24 в 13:05

Задържаха 17-годишен за извършени грабежи в Стара Загора

17-годишен младеж е задържан за извършени три грабежа в Стара Загора през последните дни, информираха от полицията в Стара Загора. През нощта на 31 октомври и на 1 ноември той е извършил три нападения, при които е отнел различни парични суми от..

публикувано на 04.11.24 в 12:55
главен инспектор Димитър Димитров

Заловиха шофьор с над 3 промила алкохол в Старозагорско

За изминалата седмица на територията на област Стара Загора са проверени 3412 автомобила. Агресивните водачи са били 12. Отново са били установени пияни шофьори. Единият от тях е управлявал автомобила си с над 3 промила алкохол . Това съобщи..

публикувано на 04.11.24 в 12:30

Пожар гори на територията на бившата общинска болница в Раднево

Пожар гори на територията на бившата общинска болница в Раднево.  При ремонтни дейности в котелното помещение е възникнал пожар, съобщиха от Регионалната дирекция на пожарната в Стара Загора. На мястото има силно задимяване, но няма опасност за..

публикувано на 04.11.24 в 12:20

Заради уран ограничават водата за пиене в част от град Шивачево

Заради завишени нива на уран се ограничава употребата на вода във високата зона на град Шивачево за пиене и приготвяне на храна, съобщава на сайта си Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Сливен. Може да се използва за хигиенни цели. При проведен..

публикувано на 04.11.24 в 12:06