Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левски и Бенковски са действали и в димитровградското село Ябълково

Снимка: kmeta.bg

Първият „Славянски дом“  у нас е създаден в димитровградското село Ябълково и  аботи като  първият в страната интернационален таен революционен комитет, включващ чехи, поляци и българи. Така започва втората любопитна история, публикувана в рубриката  „Любопитно от областта“ на страницата на областна администрация Хасково. Идеята хрумнала на областния управител  д-р Стефка Здравкова. Според нея,  в извънредната ситуация, в която се намираме, е изключително важно да запазим духа си и да бъдем позитивни. Така се родила новата инициатива „Любопитно от областта“, с която се цели да се показват любопитни факти от историята, географията и постиженията на Хасково и региона, които са малко известни или непознати досега.

Първата история, с която започва инициативата е свързана с построяването на оградата на църквата „Св. Иван Рилски“ в хасковското с. Конуш. През 1941 г. тогавашният кмет Йордан Цонев направил първото водоснабдяване на селото от чешмата, която се намира в двора на храма. Точно до нея е поставена плоча с имената на 54 войници, загинали в Първата световна война. За да огради паметника, кметът решил да поиска щикове от музея в София. От там му предоставят 108 щика на участници в реални бойни сражения през Балканската война. С тях е направена уникалната ограда, която може да се види и днес.

Историята на Славянския дом води началото си от 1869 г. и завършва през 1873 г., когато край  Ябълково – някогашното с. Алмали, се строи Барон-Хиршовата железница, свързваща  Одрин и Септември. През есента на 1870 година в селото пристигат чешките инженери Георги Прошек, Антон Пелц, проф. Свобода Острова и поляците пан Бако (Банковски) и пан Домбровски. Османската управа им предлага да квартируват в Пловдив, но те избират Алмали, защото научават, че в селото има таен революционен комитет, чийто председател е даскал Ралов, буден учител и приятел на Васил Левски. Пръв помощник на даскала е поп Калин.

Свещеникът създава специална сграда за инженерите, която Прошек нарича „Славянски дом“, в който започва да действа едно  от първите светски училища в хасковско. Школото е  създадено по чешки образец. Даскал Ралов обучава учениците и просвещава населението, Антон Пелц се занимава с физкултурната и военната подготовка, а проф. Острова раздава средства на бедните и лекува болните. Прошек използва позициите си, за да пренася тайно революционната поща и да доставя оръжие на комитетите под прикритието, че са необходими за охраната на железопътната линия. Подробно  описаните тегоби и издевателства над българското население изпраша в Прага на своя брат Богдан. Там той ги превежда на английски и френски и публикува в парижката и лондонската преса като по този начин стават достояние на света.

В село Ябълково чешкият инженер се среща  с Васил Левски, от когото остава запленен. Това и  е една от причините след Освобождението, той да участва в инициирането и изграждането на паметника на Апостола в София. Интересен факт е, че лично Васил Левски няколко пъти присъства на полагането на клетва на новоприетите членове в комитета. Веднъж той пристига в селото от Чирпан преоблечен като булка. В книгата на Стоян Заимов е записано, че Левски казва за Алмали: „Отивам при верни хора“.

Любопитен факт е, че Георги Прошек заминава за Одрин, заедно със свои приятели, където извършва т. нар. „лудо предприятие“ – демонтира около 200 метра от ж.п. релсите, които е проектирал. С това той забавя с около 30 часа преминаването на военни ешалони, което се оказва изключително важно за изхода на битката.

Българският революционер Георги Бенковски също е свързан със село Ябълково. Той неведнъж е посещавал къщата на даскал Ралов, а през годината, в която загива Левски, се е лекувал две седмици в нея. Там научава и новината за смъртта на Апостола.

Следващата история в „Любопитно от областта ще бъде късче от историята на Харманли. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

обновено на 26.04.25 в 11:22

Таня Шивачева оставя скрити кодове в творбите си

В залата за временни експозиции на Х удожествена галерия - Стара Загора се откри изложбата "Невидима нишка" на Таня Шивачева . В експозицията са включени 42 творби - живопис, керамика и текстил, създадени през последните няколко години.  Срещаме се..

публикувано на 25.04.25 в 19:30

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Седмичен културен афиш в Стара Загора 28.04. - 04.05.2025 г. ПОНЕДЕЛНИК 28.04. Среща с авторката Лариса Джейкман и нейното творчество. 18.30 ч., зала 2, Регионална библиотека „Захарий Княжески“ ОПЕРА ЗА ТРИ ГРОША – по Бертолт Брехт, Гостува:..

публикувано на 25.04.25 в 16:43

Първа балетна премиера за 100 годишния юбилей на Старозагорската опера

Първото очаквано голямо балетно събитие от празничната юбилейна програма, посветена на 100 годишнината на Старозагорската опера, е премиерата „Парижки нощи“. Спектакълът е по музика на Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов и Жак Офенбах, а..

публикувано на 25.04.25 в 16:10

Константин Кацаров ще представи пред старозагорци авторска проза и рок

Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...

публикувано на 24.04.25 в 17:36

Музикалното училище в Стара Загора по стъпките на своя патрон в Прага

На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство.  Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..

публикувано на 24.04.25 в 10:45

Спомен за тенора Георги Баталов

    Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59  години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така.  И  все пак -..

публикувано на 23.04.25 в 07:00

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40