Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва изграждането на велоалеята Крън-Шипка

Днес се открива строителната площадка за велоалеята между градовете Крън и Шипка. Кметът на Казанлък Галина Стоянова се срещна с екипа от Общината и фирмите-изпълнители по проекта, за да провери готовността за начало на работата. „Това е един от най-важните обекти по големия проект „Светът на траките.“, подчерта Галина Стоянова и отбеляза, че продължението на велоалеята от Казанлък (алеите от парковете „Тюлбе“ и „Розариум“) до Шипка е желание на голяма част от жителите на общината, защото ще позволи свързване на атрактивните могили в Долината в единен екологичен маршрут за посещение, част от проекта за единен туристически портал.

По проекта Изграждане на велоалея от гр. Крьн до гр. Шипка“ ще се работи главно от западната страна на пътя от Крънско ханче и предстоят следните основни дейности: изграждане на насипи за трасето на велоалеята, полагане на асфалтобетон над предходно направените първи и втори (свързващ) битумен разлив, направа на банкети от трошен камък, монтиране на два типа мантинели, изграждане на средства за отводняване.

Заложеният срок за изграждане на новата велоалея, с дължина близо 7 км., по договор е 240 календарни дни.

Стойността на предвидените Строително-монтажни дейности е в размер на 1 920 384. 67 лв. с ДДС, финансирани в рамките на проект BG16RFOPOO1-6.002.0002 „Светът на траките“ по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

Проектът „Светът на траките“ включва още възстановяване и опазване на паметник на културатаТ ракийска гробница и култов комплекс „Оструша”, с категория „национално“ значение, както и изграждане на многофункционален туристически атракцион – обединен комплекс за посещение на древнотракийските гробници в землището на град Шипка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сградата на Община Сливен ще „светне“ в зелено в Деня на донорството и трансплантацията на органи

Община Сливен ще се включи в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи, който тази година се чества на 11 октомври, събота. В знак на почит към донорите на органи и техните семейства, както и на благодарност към..

публикувано на 10.10.25 в 14:21

Бившият началник на Военна болница Сливен е тазгодишният носител на награда „Милосърдие"

Бившият началник на Военна болница Сливен към ВМА София полковник д-р Илиян Комитов е тазгодишният носител на наградата „Милосърдие" на Община Сливен. Наградата  се присъжда за активна обществено-полезна дейност и проявен професионализъм в областта на..

публикувано на 10.10.25 в 14:13

Премиерът: На този етап не се предвижда ремонт на кабинета

На този етап не се предвижда ремонт на кабинета - каза пред журналисти в Хасково премиерът Росен Желязков.  Коментарът му идва след поисканата от две браншови организации оставка на министъра на земеделието Георги Тахов. " Знаете, че обикновено исканията..

публикувано на 10.10.25 в 12:43

Старозагорската опера открива новия творчески сезон с „Фауст”

Старозагорската опера открива своя нов  творчески сезон с операта „Фауст” от  Шарл Гуно.   На 17 октомври от 19:00 часа спектакълът ще бъде дирижиран за първи път на старозагорска сцена от маестро Григор Паликаров. В ролята на  младия Фауст..

публикувано на 10.10.25 в 12:17

Частични избори в старозагорското село Хрищени

Близо 1500 избиратели ще застанат пред урните тази неделя, за да изберат кмет на най-голямото старозагорско село – Хрищени. От пресцентъра на Община Стара Загора съобщават, че са предприети всички необходими действия за безпроблемното протичане на..

публикувано на 10.10.25 в 11:40

15 години затвор за мъж, направил опит да умъртви седем души при палеж

Окръжният съд в Стара Загора осъди 38-годишния В. Д. на 15 години лишаване от свобода при първоначален строг режим. От присъдата се приспада времето, през което подсъдимият е бил задържан под стража. Съдът признава мъжа за виновен, че на 6 май 2023 г...

публикувано на 10.10.25 в 11:30

Община Стара Загора с критики към сметопочистващата фирма

Договорът на Община Стара Загора със сметопочистващата фирма е в сила до април - май 2027 година, но не сме доволни от работата ѝ,  заяви ресорният заместник-кмет Радостин Танев в ефира на Радио Стара Загора. "През последния месец и половина - два има..

публикувано на 10.10.25 в 09:18

Хасково се готви за юбилейното издание на Музикалните дни "Проф. Недялка Симеонова"

Емблематичните дни на музиката „Проф. Недялка Симеонова“ ще се проведат от 16-ти до 19-ти октомври в голямата концертна зала на обновеното читалище „Заря-1858“. Програмата на юбилейното 50-то издание представиха на пресконференция заместник-кметът на..

публикувано на 10.10.25 в 08:49

Премиерът Росен Желязков и еврокомисарят по земеделието Кристоф Хансен на визита в Хасковско

Министър-председателят Росен Желязков и европейският комисар по въпросите на земеделието и храните Кристоф Хансен ще открият реконструирания Магистрален канал, част от напоителна система „Тракиец“ в Област Хасково. В откриването на съоръжението,..

публикувано на 10.10.25 в 08:39