Нещатните артисти са сред най-потърпевшите от разпространението на Ковид-19 и въведените противоепидемични мерки в страната. Това каза пред Радио Стара Загора/БНР Весела Кондакова, изпълнителен директор на Българска музикална асоциация (БМА). Тя цитира изследване на Диана Андреева - Попйорданова от Обсерватория по икономика на културата, според което 80 000 са артистите на свободна практика у нас. По-голямата част от тях бяха тежко засегнати от кризата, след като сцени и концертни зали бяха затворени през последните месеци. Според друго проучване, проведено сред 1000 лица и организации, до 1 юли загубите заради провалени събития възлизат на 8 млн. лева, а до края на годината ще надхвърлят 15 милиона.
Още в първите дни на извънредното положение държавата обяви, че предоставя финансова подкрепа за най-нуждаещите се артисти. Процедурата по кандидатстване към Националния фонд "Култура" за отпускане на творческа стипендия обаче се забави, призна Весела Кондакова. По тази спасителна мярка минимална работна заплата за 3 месеца ще получат едва 1100 души без трудов договор. По данни на културното ведомство у нас 25% от артистите са на свободна практика. А липсата на доходи принуди хората на изкуството да търсят препитание в строителството и ресторантьорския бранш.
Активно се работи върху създаването на регистър на независимите творци. Бъдещият документ се очаква да защити трудовите права на гилдията, както и да бъдат разработени „специфични мерки спрямо осигурителната система“, обясни Весела Кондакова. Десетки личности с принос в културния живот са в незавидно положение и попадат в данъчно – осигурителен вакуум, някои от тях дори не са здравноосигурени, а проблемите им ще се задълбочават с настъпването на пенсионна възраст, коментира още изпълнителният директор на БМА.
Кризата роди и първа по рода си национална програма, подкрепяща визуалните изкуства. Очаква се да стартира съвсем скоро и с финансов ресурс от 500 000 лева да стимулира динамично развиващия се сектор, поясни Кондакова, и определи постигнатото с Министерството на културата като победа в трудни времена.
Пандемията парализира творческата индустрия, но даде шанс за изява в дигитална среда. Хиляди изпълнители стигнаха до нова публика чрез стрийминг услуги. Наред с това, кризата показа колко малко театрални спектакли с добро качество има записани у нас и върху съхраняването на това съдържание трябва да се работи в бъдеще.
Ще измести ли стрийминг моделът традиционните събития на живо? Набират ли скорост и у нас краудфъндинг платформите за набиране на средства за съживяване на културата? Чуйте подробности в приложения звуков файл:
Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..
Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..
Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..
Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..
Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден. Статистиката за психичните разстройства е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..
България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни. България взе..
Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..
Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов . 309 документални разкази са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..
В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..
По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net