Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Земеделието у нас се нуждае от автоматизация, за да пестим разходи и да увеличаваме добивите

„Дигитализацията на земеделието и въвеждането на автоматизация в процеса на отглеждане на културите вече не могат да бъдат разглеждани като лукс. Те са необходимата стъпка, която стопаните в България трябва да направят, за да бъдат равностойни на своите западни колеги”

Тази теза в ефира на Радио Стара Загора изрази Ивайло Енев - "експерт по дигитални технологии в земеделието” във фирма ONDO

Анализите към момента показват, че българските производители изостават от своите западни конкуренти при внедряването на дигитални системи. Едва 5% от родните стопани са автоматизирали част от своите ежедневни дейности. „Голяма част от този иначе малък процент дори не е на ниво „Модерно земеделие”, но все пак е нещо”, коментира експертът.

Добрата новина е, че в България вече има достъпни решения за малки, средни и големи производители. Става въпрос за автоматизирани системи, които осъществяват пълен контрол на процеси като поливане, торовнасяне, климатконтрол и хранене на културите.

Защо това е важно за земеделските производители?

Експертът Ивайло Енев отговаря ясно на този въпрос: „Дигиталните автоматизирани системи дават на стопаните възможност да взимат 100% правилно решение - категоричен е Ивайло Енев. С помощта на сензори ние прецизираме всяка една дейност при отглеждането на култури. Чрез автоматизацията всеки един земеделски производител може през телефона си, компютъра или таблета да управлява всяка една система – напояване, торовнасяне, отопление, управление на мъгла и проветрители и др.. Така намаляваме разходите в стопанството за енергия, тор и вода, а същевременно получаваме по-високи добиви и по-качествен продукт.”

Според специалиста ключовият момент в този дигитализиран процес е, че той изключва по всякакъв начин възможността производителите да сгрешат с по-малка и ненавременна поливка, закъсняло и по-голямо торовнасяне или при поддръжка на оптимална за културата температура.

„Подобна автоматизация позволява прецизна планираност и при разходите за стопанската година”, подчертава специалистът по дигитални технологии в земеделието

Работна ръка?

Автоматизираните системи не отменят заетостта в стопанството. Те обаче позволяват служителите в него да бъдат разтоварени от част от задълженията си, за да могат усилията им да бъдат пренасочени в друга посока. 

Впечатленията на Ивайло Енев показват, че българските производители не се страхуват от новите технологии. Според експерта обаче липсата на достатъчно информация за възможностите, които те предлагат, е причина за ниския процент на внедряването им у нас. С тази цел се организират интернет обучения, а ако ситуацията в страната позволява, такива ще бъдат проведени на място в Централна България.

Цялото интервю на Живко Иванов с Ивайло Енев може да чуете в прикачения звуков файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Пенчо Пенчев: Бъдете критични читатели

Днес, от 17.30 часа, в Литературно-художествен музей "Чудомир" Пенчо Пенчев ще представи книгата си "Стопанска България 1879-2008 г."  Роденият в Казанлък преподавател по История на икономическите теории, Сравнителна политическа икономия и Стопанска..

публикувано на 30.05.24 в 13:30

Расте интересът на българите към пътуванията

В следващите 3 месеца се очаква много български туристи да пътуват у нас и в чужбина. Интересът се възвръща след пандемията, не само в Балканския регион и Средна Европа, но и към екзотични дестинации - Тайланд, Сингапур, Малайзия, Япония, САЩ, Австралия...

публикувано на 29.05.24 в 12:46

„Красива птичка с цвят зелен” е умело съчетание на две изкуства

Съвместната продукция на Драматичен театър „Гео Милев” и Старозагорската опера „Красива птичка с цвят зелен” ще бъде представена отново пред публика на 10 и 11 юли на Античния форум в Града на липите. Това обявиха директорът на операта Огнян..

публикувано на 27.05.24 в 17:01
Д-р Даниела Каршакова

Няма интерес към професията на спешните медици

На 27 май отбелязваме световния ден на спешната медицина. Няма интерес към професията на спешните медици и в момента във филиалите за спешна медицинска помощ в област Стара Загора се търсят трима лекари. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 27.05.24 в 10:04

Старши учител от село Ръжена е носител на почетното отличие „Неофит Рилски“

Величка Момчева, която е старши учител в начален етап в ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" село Ръжена, получи най-високото отличие, присъждано в образователната система на Република България - „Неофит Рилски“.  Учредено е през 1996 г., и по традиция се..

публикувано на 25.05.24 в 09:05
Бернард Конфортов

Българите във Великобритания няма да могат да гласуват за евродепутати на 9-ти юни

По време на предстоящите на 9-ти юни избори за български и европейски парламент, постоянно пребиваващите във Великобритания български граждани на практика няма да могат да дадат вота си за избора на български евродепутати. Причината е, че в Изборния..

публикувано на 23.05.24 в 17:08

Балканска регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс, се проведе в Хасково

Балканската регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс се проведе от 14 – 16 май в Хасково и региона. Събитието бе организирано от EuroNatur - Германия, в партньорство със Зелени Балкани и Българска фондация Биоразнообразие и е част от..

публикувано на 20.05.24 в 13:05

С какво трябва да се борят у нас пациенти с рядко заболяване

16 май e обявен за Mеждународен ден за повишаване на осведомеността за рядкото заболяване Кисти на Тарлов. „Сдружение на Тарловите пациенти в България- Лечение без граници“ участва активно в кампанията, защото заболяването не е широко известно или..

публикувано на 15.05.24 в 16:34
отец Йордан Карагеоргиев

Отец Йордан Карагеоргиев: Всеки се бори със стръмнините в душата си

Първата неделя след Възкресението на Христос се нарича Светла или Нова неделя. По-популярна е с названието Томина неделя , защото в този ден, в православните храмове, от Светото евангелие се чете за явяването на Христос пред учениците му, между които бил и..

публикувано на 12.05.24 в 13:10
ГПЧЕ

Екатерина Бояджиева: Да говорим за Европа не като територия, а като културна идентичност

Надявам се, че сме се разделили с времето на победите и войните и живеем в нова ера на мир или поне на споделената идея за мир и в този дух говорим и преподаваме за Европа в училище. Това коментира в студиото на Радио Стара Загора Екатерина..

публикувано на 09.05.24 в 10:13