Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Лапшов: Бъларските театрални училища са на световно ниво

Борис Лапшов (Boris Alexander) е актьор и певец, който живее и работи в Лондон. Той е на 32 години. Учил е в НАТФИЗ, завършил е Театралния департамент на Нов Български Университет при проф. Румен Цонев и проф. Цветана Манева, а по време на следването си учи почти изцяло в университети по изкуствата във Франция, Германия, Англия и Америка. В университета в Чикаго стъпва на сцената на театъра на Джон Малкович. Междувременно учи поп и джаз пеене при доц. Алис Боварян. Получава магистърска степен в Кралската музикална академия в Лондон.

Борис започва да играе в театрална трупа като ученик във френската гимназия в София. Печели Златната маска от известния Франкофонски фестивал. През 2006-та е приет в НАТФИЗ в класа на Веселин Ранков, където учи само една година. За това време Борис казва, че е научил толкова много, че после навсякъде по света е получавал комплименти за уменията си във физическия театър, пантомима, сценично движение и особено - сценична реч. В България театралното обучение е много по-строго, докато на Запад преподавателите са по-търпеливи със студентите си, казва Борис. Той смята обаче, че тази строгост учи на уважение и дисциплина към сцената и съответно дава по-професионално отношение.

В България Борис е писал сценарии и е играл в много успешно театрално комедийно шоу, бил е сценарист и актьор в сериала „Сутрешен блок“ с Тодор Колев. След като сериалът бива свален от ръководството на телевизията, в която се снима и излъчва, Борис решава да замине да играе в Лондон и е приет в Кралската музикална академия. Казва, че след като е започнал обучението си там, е разбрал, че, след Джули Артс, това е втората призната  най-добра академия в света за музикален театър, там са учили Ани Ленъкс и Елтън Джон. Преподават му истински легенди като  Джордж Хол, ментор на Лорънс Оливие. В Лондон Борис Лапшов започва да играе основно в мюзикъли като „Йосиф и многоцветната му дреха“ на Андрю Лойд Уебър, но се снима също така във филми и участва в много други музикални, театрални и филмови проекти.

За това какви са разликите в това да бъдеш актьор в България и в Англия; как един чужденец усвоява английския  език до такова съвършенство, че да не се различава на сцената от колегите си, за които това е родният език; в какви представления и проекти играе и как се отрази пандемията от Ковид-19 на актьорската гилдия в Лондон, признат за културната столица на света, чуйте в звуковите файлове. Разговор на Ина Николова.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българка, живееща в Лондон описа места, емоции и преживявания из разни светове в книга

Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..

публикувано на 20.06.24 в 16:10

Силвия Ларднър - от Стара Загора през Оксфорд и по света по пътя на сърцето

Силвия Ларднър е родена в Стара Загора. Но  сърцето я е отвело в южната част на Англия, близо до Оксфорд, тъй като съпругът и Алекс е англичанин. Силвия гради кариера като изследовател на потребителското преживяване  за голяма верига супермаркети. Но,..

обновено на 29.05.24 в 15:35

Марияна Рядкова: Избрах свободата пред сигурността

Днешният гост в рубриката се казва Марияна Рядкова. Тя е била медицинска сестра, а после – певица. Родена е по времето на социализма и в младостта си е живяла в условията, в които пътуванията по света са не са били толкова лесна работа. А една картичка..

публикувано на 11.04.24 в 17:51
Фотина Вълчева

Българи зад граница ремонтират с доброволен труд бъдещ обучителен център на учителя Теодосий Теодосиев

Фотина Вълчева в продължение на 26 години е била начален учител в родния Бургас. От 10 години заедно със семейството си живее в Лондон. Там също продължава да обучава деца. Любовта към България остава важна част от живота й и, както много други..

публикувано на 12.03.24 в 12:39

Виктор Кадири - един афробългарин в Лондон

Виктор Кадири е роден в Пловдив, следвал е психология, работил е като журналист в радио, занимавал се е с фотография. Преди 8 години необходимостта от промяна го отвежда в Лондон, където живее до днес. В британската столица Виктор Кадири се..

публикувано на 28.02.24 в 15:13

Цвети Апостолов: Българският език и култура са голям подарък, който дължа да дъщеря си

Цвети Апостолов е българска учителка, която живее в английския град Брайтън вече повече от 20 години. Цвети е помощник учител в английско училище, всяка събота учи децата на български език в българско училище, а всеки следобед преподава Йога в..

публикувано на 18.09.22 в 17:26

Тео Тотев: Не чакай идеалните обстоятелства, просто тръгни към мечтата си

Теодор Тотев е компютърен експерт, фотограф и пътешественик. Казва, че и трите му занимания за него са еднакво важни и, за да живее пълноценно, той се старае да намери баланса между всички тях. Завършил е компютърни науки в родния си град..

публикувано на 07.08.22 в 14:11

Архитект Ая Иринкова: В Лондонските сгради съвременност, лукс и традиция се съчетават по неповторим начин

Ая Иринкова е български архитект, последвал любовта си към неповторимия стил и атмосфера на Лондон, за да заживее и развие кариерата си в столицата на Великобритания. Завършила е Университета по архитектура и строителство в София, малко след..

публикувано на 18.07.22 в 12:33

Констанца Колева: Искам изкуството ми да доставя радост

Констанца Колева е българска художничка, която живее в Лондон. Работила е в Британския музей, в галерия в Барселона, а в момента преподава изобразителни изкуства в средно училище в Западен Лондон. На 29 юни предстои откриването на изложба с..

публикувано на 26.06.22 в 11:46

Виолета Иванова: Българите зад граница са жадни да покажат на света нашите красиви традиции

Автор: Ина Николова Нов рекорд за най-много изиграни български хора (106) от автентичен и нов български фолклор беше поставен в английския град Дарби. Това се случи на събитие, организирано на 21 май тази година от Асоциация "България" и Folk..

публикувано на 07.06.22 в 14:35