Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Казанлък показват най-доброто от известните фотографи на Русе през 19 - ти век

Изложба с творби на някои от известните фотографи на Русе през 19 - ти век са наредени в Музея на фотографията в Казанлък. Експозицията ще бъде открита официално днес (25.08) от 18:00 ч., в двора на музея, неин куратор е Румен Кузов и се провежда под патронажа на посланика на Република Армения в Република България Н.Пр. Армен Саргсян. 

Изложбата разкрива част от работата на някои от известните фотографи на Русе през 19-ти век. Състои се от 24 табла с портретни фотографии от изявени фамилии от града и информация за някои от съвременниците на арменските светлописци в „Малката Виена“, разказа директорът на музея Стефан Папукчиев.

Посетителите ще могат да разгледат снимки, направени от Вартанян, Габриелян, Капамаджиян, Месроб, както и от съвременниците Киркор Нишанян – Графа, Асадур Тюфекчиян и Хачик Лебикян.

Папукчиев припомня, че Русе е един от първите български градове, в които прониква фотографията по нашите земи. Положението на града, като важно пристанище на р. Дунав, административните му функции на областен град и близостта до Букурещ го правят изключително привлекателен. Отначало тук преминават пътуващи фотографи, които пребивават краткотрайно и снимат пред временни декори. Но още преди Освобождението в Русе отсяда трайно И. Рехнич (Рехниц). Около 1864 г. отваря фотоателие в Русе. Франсоа Боайе (Франц Бауер) е имал фотоателиета в Букурещ и Гюргево. Около 1874 г. той също се установява в Русе. В края на 19в. в Русе вече работят над 10 фотографски ателиета: Фр. Бауер, Р. Либих, М. Камерман, Хр. Дашков, Вартанян, Е. Габриелян, О. Месроб и др. В Русе създават ателиета и първите жени-фотографи в България – мадам Хабшийд и Гизелда Тодт.

Посетителите ще могат да разгледат снимки, направени от Вартанян, Габриелян, Капамаджиян, Месроб, както и от съвременниците Киркор Нишанян – Графа, Асадур Тюфекчиян и Хачик Лебикян.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15

Проф. Цочо Бояджиев ще представи изложба и книга в Музея на фотографията в Казанлък

На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..

публикувано на 15.01.25 в 14:04

Дигиталният алхимик Франс ван ден Дунген представя творби в Нова Загора

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник  Франс ван ден Дунген.  Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен обяви 14-ти конкурс за театрални кукли за деца

Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..

публикувано на 14.01.25 в 17:10

Ямболските кукери с Голямата награда от маскарадните игри в Симитли

Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..

публикувано на 14.01.25 в 13:56
Доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция

Доц. Николай Вуков представя монография за народното творчество в българския печат преди Освобождението

„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“   е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..

публикувано на 13.01.25 в 22:28

В Деня на българското кино си спомняме за първия български игрален филм

В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов.   Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..

публикувано на 13.01.25 в 16:09

Отбелязваме 162 г. от рождението на Щастливеца

На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда  Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..

публикувано на 13.01.25 в 07:30

Йорданка Христова: Пиша трета част от "Изповед" и ще се радвам да я представя в любимия град Стара Загора

Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..

публикувано на 10.01.25 в 16:19