Министърът на образованието Красимир Вълчев потвърди, че новата учебна година ще започне присъствено в цялата страна въпреки епидемичната ситуация, но не изключва до нейното начало да настъпят промени.
На съвместен брифинг със зам.-кмета на София Тодор Чобанов, той коментира и предстоящите промени в закона за предучилищното и училищното образование.
"Можем да прогнозираме с голяма доза увереност, че епидемичната ситуация ще продължи 10-12 месеца, през цялата учебна година. Ние, като родилите, трябва да намерим начин образователната система да работи”, посочи министър Вълчев.
Той отбеляза, че не могат да продължат крайните модели на дистанция и заради това се търсят възможни други варианти. Според него в различните страни има две стратегии - едната от тях е т.нар. "хибридното" обучение, но от МОН са се отказали от подобен вариант, тъй като той би бил труден за изпълнение и за реализиране.
Вълчев посочи, че от МОН са избрали съчетания от две стратегии, като моделът на предстоящото училищно обучение е базиран на превключване. "Училищата ще са готови за него. Най-вероятно ще се наложи такова, когато започнат грипните епидемии”, обясни министърът.
На този етап е планирано новата учебна година да започне присъствено за всички училища и всички ученици в дневна форма на обучение в цялата страна, посочи Вълчев, но той не изключва до нейното начало да настъпят промени. тъй като ситуацията в страната е динамична с оглед на епидемичната обстановка.
Според него училищата ще получат инструкции за действие, в случай че бъде установен заразен с Covid-19 ученик или учител. Директорите ще имат и списък от задължителни правила за дезинфекция и дистанция.
Някои училища вече обявиха, че ще работят по график, в който различните класове започват часовете по различно време и така ще се разминават в междучасията. "Няма съмнение, че годината ще бъда трудна. Имаме голямо предизвикателство - да опазим здравето на децата", каза министър Велчев.
"Ако обаче оставим училищата затворени, рискуваме да има повече негативни последици за децата, отколкото тези, които може да причини самата коронавирусна пандемия. Говори се и за поколенческа криза”, обяви той на брифинга.
"Когато има дете със симптоми, то ще бъде отделяно. Ще се уведомяват незабавно родителите, които имат отговорността да го заведат на лекар. При случай на заразен ученик или учител, незабавно ще се уведомява и РЗИ”, разясни още той.
Според министър Вълчев най-добрата форма е присъствената. "Ще опитаме да направим всички форми на обучение възможно по-пълноценни. Другата възможност пред родителите е за смяна на формата на обучение. Имаме над 15% деца, които имат проблем с ежедневната посещаемост. Средната им посещаемост е под 70%”, посочи той.
При необходимост учениците ще имат възможност за допълнителни уроци, които ще се заплащат на учителите. Заедно със синдикатите е договорено за тези допълнителни часове да се заплаща по 15 лв., поясни министърът и допълни, че в подписаните от него снощи насоки, има изброени хронично заболявания, въз основа на които учениците могат да отсъстват. При хронични заболявания на родителите, децата могат да изберат временно да се обучават вкъщи.
Също така има планове около 20 училища да се превърнат в центрове за дистанционно обучение, като те ще могат да обхванат учениците от повече от една област, ако това се наложи. "Дистанционната форма на обучение ще е третата възможност за родителите, като тя се различава от онлайн обучението", подчерта Вълчев.
"Според наше проучване 16% от родителите са предпочели дистанционното обучение, но този избор не е принципен, а във време на продължаваща пандемия", каза още Вълчев.
Планирано е и предоставянето на допълнителни средства за общините за издръжката на децата след въвеждането на задължителното предучилищно обучение за 4-годишните. Те ще са за закупуване на помагала, както и за храна на учениците. Министър Вълчев отбеляза, че вероятно депутатите ще предложат компенсации за децата, които не са приети в детски градини в периметър, който предстои да бъде определен. Въпросът е обсъден и с премиера Бойко Борисов, който е подкрепил подобна идея. 57 са общините, в които има недостиг на места в детските градини, каза просветният министър.
Според него системата на частното образование е алтернатива, което обаче е свързано с ограничен достъп и финансов ангажимент на родителите. "Обществената справедливост изисква тези родители да бъдат компенсирани. Така, че вероятно това ще бъде предложено”, заяви Вълчев.
Няма ясно изразена динамика на седмична база в цените на основните хранителни стоки, съобщи за Радио Стара Загора председателят на ДКСБТ Владимир Иванов. Той допълни, че продължава трайно-устойчивия тренд към покачване, но с минимална стойност от..
Днес, с усилване на вятъра от северозапад, облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд в северозападните райони - до предимно слънчево време. Предимно облачно, все още на отделни места със слаби превалявания от дъжд, ще се задържи..
БСП- Обединена левица внесе проект за законодателни промени, които да отложат либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители до 2027г. Ако бъдат приети, това ще донесе спокойствие за гражданите и ще има позитивно отражение за..
Второто издание на предаването "60 минути повече - политика" разгледа няколко теми от изминалата седмица. В свой коментар водещият Живко Иванов сподели със слушателите на Радио Стара Загора своите размисли за поредния блокаж в политическия процес у нас...
Тази вечер празнуваме Рождественски заговезни - за последно на трапезата се слагат блажни ястия преди Коледния пост. От утре до Рождество християните трябва да се въздържат от животинска храна, но също и от бурни веселия и плътски..
В община Тунджа няма да се увеличават местните данъци и такси във всички 44 села заради неблагоприятната икономическа среда за страната и за домакинствата. „Незначително повишение ще има за 6 от селата в Общината, защото местното население поиска..
Областният управител на област Хасково Мехмед Атаман и заместник областният управител Митко Петров проведоха работна среща с г-жа Седа Кузуджу - Представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците в България. На срещата бяха обсъдени теми,..
Абсолвенти от 5 бакалавърски и 4 магистърски специалности на Медицинския факултет при Тракийски университет получиха своите дипломи на официална церемония днес. Тази година завършиха 123-ма бакалаври от специалностите „Акушерка“,..
Областна администрация Ямбол обяви началото на приема на номинации за конкурса „Инвеститор на годината“. Инициативата ще се състои за 14-и път, след като бе възобновена през 2023 г. след няколко години прекъсване. Заявления за участие се приемат..
България и Румъния са страните в Европа с най-скъпа електроенергия днес, според оповестените цени на пазара в сегмента " ден напред" . Сключените сделки в двете държав и са на цени от 327 евро и 71 цента . И ако у нас и в Румъния мегават час..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net