Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 60 находки с колекционна стойност от 13-тата археологическа експедиция на Тракийския култов скален комплекс "Глухите камъни" край Любимец

Добри резултати отчита тази година 13-тата археологическа експедиция на Тракийския култов скален комплекс „Глухите камъни“ край Любимец, под ръководството на археолога доц. Д-р Георги Нехризов, специалист в Археологическия институт с музей към БАН.  

Археолозите са работили в два сектора. Под ръководството на доц. Юлия Цветкова са продължили изследванията в централния сектор на комплекса, на голям изкоп от 50 кв. м., с дълбочина 3, 80 м. Не се оправдават очакванията на археолозите  в изкопа да се достигне до най-ранните пластове от късния Халколит /Каменно-медна епоха, периода 4800-4000 г. пр. Хр./, поради голямо вкопаване на пластове от ранната желязна епоха. Въпреки това обработените пластове на тази структура дават на археолозите интересни находки, свързани с бита и култовата дейност.

Получени са също и много интересни резултати при разкопките на сектора, разположен в най-високата точка на комплекса, където се намира Църква №1. Там са открити разположени на различни нива няколко глинени олтара, използвани за огнища. Три от тях, с големи размери до 1,20 м., са намерени в основите на голяма сграда. Интерпретацията на археолозите е, че става дума за култови структури. Открити са пет нови гробове, с което общия брой на откритите става 37, с над 40 погребани индивиди. Очаква се да излезе от печат интересна публикация с анализа на доц. Виктория Русева, която извършва антропологичните изследвания на намерените скелети в гробовете.

Над 60 са предметите с колекционна стойност открити при разкопките на двата сектора в комплекса. Намерени са многобройни добре запазени части от керамика, което позволява   реставрация, както и миниатюрни съдчета, ципоглотни фигурки, зооморфни фигурки. Сред находките са многобройни прешлени на вретено, които археолозите причисляват към окултната дейност. Предполага се, че това са женски дарове за плодородие и трудолюбие. Най-ранните намерени находки са кремъчни сечива - кремъчен връх за стрела, много прецизно изработен, кремъчна пластина от сърп, втъквана в рог от елен. От тракийския период са открити част от фибула, фрагменти от гривни и други метални накити.

Сред находките, от сектора в близост до църква № 1, са  множество монети. Голяма част от монетите са датирани от XII век и са свързани с византийската династия на Комнините. Намерени са още  части от накити, копчета, декоративни художествено изработени бронзови глави за украса.

След обработка на материалите и прецизното им документиране, те ще бъдат предадени, като експонати във Фонда на Регионален исторически музей Хасково. Има идея част от находките, от всички досега археологически експедиции на Глухите камъни“, да бъдат представени във временна експозиция в хасковския музей следващата година.

Доц. Нехризов е впечатлен от нарастващия интерес към този туристически обект през последните години. В услуга на туристите и популяризирането на обекта археолозите са готови да съдействат на община Любимец в създаването на мобилно приложение с интересна информация за „Глухите камъни“.

Цялото интервю на Диана Абрашева с доц. д-р. Георги Нехризов в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Людмила Тонева

Людмила Тонева представя своята „Воля за живот"

Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

"Милосърдието на Тит" с премиера тази вечер

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с  премиерни  за страната представления.  Тази вечер от  19 часа  Държавна опера Пловдив ще представи  "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт.  Това е последната,..

публикувано на 27.11.24 в 15:04

В Казанлък започват музикални празници „Петко Стайнов“

От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..

публикувано на 27.11.24 в 13:51
Венцислав Илиев

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11