Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Проект Бузлуджа" обявява две доброволчески места

18 експерти, реставратори от Гърция, Германия, Швейцария и България ще работят от 14-ти до 30 –ти септември по стабилизирането на мозайките на Паметника на връх Бузлуджа, съобщи в интервю за радио Стара Загора архитект Дора Иванова, председател на Фондация „Проект Бузлуджа“. Реставрационните дейности са грантово финансирани, със сума от 60 хил. долара, от американската Фондация „Гети“. Архитект Иванова уточни, че досега е проучена площ от 1000 кв. м. на художествените мозаечни творби, в които са вложени над 2 мил. камъчета. По думите и тази мозайка е една от най-големите в Европа. В 150 касетки са събрани изронените от мозайките камъчета. Изготвен е план за стабилизиране на запазените фрагменти от мозайките от вътрешния и външния кръг, по който ще работят специалистите. 

 Арх. Иванова допълни още, че до началото на зимния сезон ще бъде изградено защитно покритие над мозайките, за да се спрат процесите на рушенето им. Амбицията на екипа на Фондация „Проект Бузлуджа“ е като  следващ етап от изпълнението на Плана за опазване и управление на Паметника да бъде поставен временен покрив, за да се съхрани конструкцията на сградата.

В края на година ще бъдат представени резултатите от дейностите, заложени в Плана за опазване  и управление на Паметника на връх Бузлуджа. 

Арх. Иванова съобщи , че Фондация „Проект Бузлуджа“ обявява две доброволчески места за инициативни хора, готови да работят за каузата Бузлуджа. Цялото интервю на Диана Абрашева с арх. Дора Иванова в прикачения звуков файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изпращаме астрономическото лято със слънце и високи температури

Днес ще бъде слънчево . Преди обяд над Източна България ще има ниска облачност. Ще духа слаб до умерен източен вятър. Максималните температури ще бъдат между 26° и 31° , в София - около 28°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен източен..

публикувано на 21.09.25 в 09:40

Започна асфалтиране на алеи и улици в кв. „Изгрев” в Свиленград

Започна асфалтиране на алеи и улици в кв. „Изгрев” в Свиленград , информират от общинския пресцентър.  Благоустрояването на най-големия жилищен район в града се изпълнява по проект към Инвестиционната програма на правителството и се финансира от..

публикувано на 20.09.25 в 16:37

Доброволци и общински служители почистваха квартал "Самара 3"

Акция по почистване на квартал "Самара 3" се проведе днес преди обяд.Тя е част   екоинициатива „Красиви квартали“ на Община Стара Загора. Целта -  облагородяване на градската среда и ангажиране на гражданите с грижата за околното пространство, каза..

публикувано на 20.09.25 в 11:58

Обмяна на левове в евро ще се извършва в 60 пощенски станции в Ямболска област

От началото на следващата година обмяна на левове в евро ще се извършва в 60 пощенски станции в Ямболска област. Служителите вече преминали обучение за разпознаване на фалшиви банкноти, а обменът ще се извършва само с евробанкноти, предоставени от БНБ...

публикувано на 20.09.25 в 10:05

Община Братя Даскалови отбелязва своя празник

Община Братя Даскалови ще отбележи своя празник с тържество на площада. Началото е в 18:00 часа с официално откриване , за жителите и гостите, организаторите подготвят богата музикално-танцова програма. Сред акцентите са изпълненията на детския танцов..

публикувано на 20.09.25 в 08:00

Слънчева събота с температури до 30°

Времето ще бъде предимно слънчево, над Източна България с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб, в Източна България умерен вятър от североизток. Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°. В планините ще бъде слънчево, около и след обяд..

публикувано на 20.09.25 в 07:05

Екоинициативата „Красиви квартали“ продължава в кв. „Самара 3“

Днес от 10.00 часа, Община Стара Загора ще продължи своята мащабна екоинициатива „Красиви квартали“ , насочена към облагородяване на градската среда и ангажиране на гражданите с грижата за околното пространство.  Toзи уикенд инициативата ще се..

публикувано на 20.09.25 в 06:30

Пожар в близост до жилищен блок в Казанлък

Сухи треви се запалиха в непосредствена близост до жилищен блок 60 в казанлъшкия квартал „Изток“ и вилната зона, съобщи кореспондентът ни там. Огънят бързо се е разраснал, достигайки само на няколко метра от сградата. Живеещи в района се опитали да..

публикувано на 19.09.25 в 17:47

График на обществения транспорт на Стара Загора в празничния 22 септември

Община Стара Загора уведомява жителите и гостите на града ни, че на  22.09.2025  г. автобусите и тролейбусите, обслужващи линиите от вътрешноградски и междуселищен транспорт, ще се движат със следното разписание: - всички автобусни и тролейбусни линии..

публикувано на 19.09.25 в 15:32

Близо 900 домакинства в Стара Загора са с нови отоплителни уреди по проект

Близо 900 домакинства са се възползвали от възможността да подменят старите си  отоплителни уреди с нови по проекта „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух”.  Те са били одобрени  за подмяна на печките им..

публикувано на 19.09.25 в 14:54