Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове на малки населени места обмислят протести

Румен Стоянов, кмет на Калофер

Kметoве на над 100 малки населени места, консолидирани в Националното сдружение на кметовете на кметства в България, поискаха с писмо до институциите да разполагат със собствена финансова рамка, за да осъществяват основните си задължения и правомощия по Закона за местното самоуправление. Документът бе одобрен на проведена преди седмица работна среща край Първомай. В него е записано и предложението всяко населено място с над 100 жители да избира самостоятелно кмет. Според сега действащото законодателство такова право имат села с над 350 души с постоянен адрес. 

Пред Радио Стара Загора Румен Стоянов, който е председател на Сдружението и кмет на Калофер, заяви че заедно със свои колеги обмислят протестни действия, ако исканията им не бъдат взети под внимание от управляващите. Те възнамерят да затворят републиканския път I-5 Казанлък - Габрово край връх Шипка, като поставят срок на властта до 10 дни.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Осем пожарни остават тази вечер на пожара край Мелница

През целия ден продължи гасенето на пожара, пламнал в близост до елховското село Мелница. Десет противопожарни екипа, горски служители и доброволци наблюдават терена, за да потушават, отново разпалили се огнища.  В работата беше включен и дрон.  През тази..

публикувано на 30.07.25 в 21:32

Майка от Сливен настоява за затваряне на интерната във Варненци

Майка на деца от Сливен, които са били настанени Социално-педагогически интернат в село Варненци, настоява домът да бъде затворен, тъй като условията в него са лоши, а върху настанените е оказван тормоз. По- рано днес Велислава Делчева омбудсманът сезира..

публикувано на 30.07.25 в 21:29
Община Сливен

Община Сливен ще дари 20 хиляди лева на пожарната в града

Община Сливен да дари 20 хиляди лв. на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“. Такова предложение е внесъл кметът Стефан Радев в деловодството на Общинския съвет. За това информира председателят на местния парламент в Сливен..

публикувано на 30.07.25 в 16:44
Снимката е илюстративна.

Отмениха частичното бедствено положение в Хасково, пожарите са овладени

Отменено е частичното бедствено положение, въведено заради пожара на територията на общините Тополовград и Свиленград. Това става ясно от заповед на областния управител на Хасково Стефка Здравкова, в която се посочва, че огнищата в двете общини са..

публикувано на 30.07.25 в 15:41

Общо 1425 първокласници ще прекрачат училищния праг в Стара Загора

1425 ще са първокласниците в община Стара Загора тази есен. Има деца, останали незаписани след третото класиране, тъй като не са приети в желаното училище. Това съобщи за Радио Стара Загора Станимира Димитрова, началник на отдел „Образование“ в общинската..

публикувано на 30.07.25 в 14:54

Априлският студ ударил добива при пшеницата, жегите свалят очакванията и за слънчогледа

Очакванията за сравнително добра година в сектор зърнопроизводство не се сбъдват. Резултатът от отминалата жътва при пшеницата сочи по-високи добиви спрямо лошата 2024г., но значително по-ниски от предварителните нагласи. Това коментира в ефира на..

публикувано на 30.07.25 в 14:54
архив

Пожари въникнаха едновременно на няколко места на Подбалканския път

Пожари са въникнали едновременно  на няколко места на Подбалканския път. Това поражда сериозни съмнения за умишлен палеж. На място са изпратени екипи от районните служби в Твърдица и Сливен, както и от Горското стопанство. Пожарът е активен на три-четири..

публикувано на 30.07.25 в 14:52

Стара Загора е на седмо място по ниско ниво на безработица в страната

Област Стара Загора се нарежда на 7-мо място по най-ниска безработица (4,24%) спрямо останалите областни градове, съобщи Любен Георгиев от Бюрото по труда.  Общините Стара Загора, Казанлък и Павел Баня са с най-добри показатели, а общините..

публикувано на 30.07.25 в 14:02
Снимка: община Ямбол

В Ямбол започва вторият етап от проекта за ново кръгово кръстовище при „Биков мост“

Започва вторият етап от проекта за подобряване на трафика при „Биков мост“ в Ямбол – изграждане на ново кръгово кръстовище. На 31 юли (четвъртък) започва вторият етап от инфраструктурния проект в района на бул. „Крайречен“ и ул. „Крали Марко“ в..

публикувано на 30.07.25 в 13:42

ВиК Ямбол прави планова профилактика в село Маломир

През днешния и утрешния ден не се препоръчва използването на вода за питейно-битови нужди от водопроводната мрежа на село Маломир в община Тунджа, съобщават от ВиК Ямбол. от там уточняват, че до 17 часа на 31 юли ще се извършва планова профилактика на..

публикувано на 30.07.25 в 12:59