Днес от 18 часа в Музея на фотографията и съвременните изкуства, Казанлък, се отрива изложбата "Паскови-Неуморимите". Експозицията е организирана съвместно с уредниците от Исторически музей Искра - Казанлък. В нея са представени част от най-ценните екземпляри за фамилията, притежание на двата музея.
В интервю инж. Стефан Папукчиев- директор на Музея на фотографията разказа, че Григор Пасков един от най-известните фотографи на България през изминалия ХХ век. Роденият е през 1870 година в Хасково фотограф отваря първото си ателие и книжарница в Хасково, след което, през 1911 година, се установява в София. В столицата работи с проф. Асен Златаров и първия български модерен книгоиздател Александър Паскалев.
Изложбата за известната фотографска фамилия отбелязва 100 годишнината от основаването на фотоиздателство „Григоръ Пасковъ, най-голямото в страната ни през първата половина на ХХ в. С годините то се утвърждава и сътрудничи успешно на американското списание “National Geographic”, а френското издателство Hachette илюстрира с негова снимки свое издание за България.
Заедно със своя син –Георги Пасков (1903 – 1975), Григор Пасков издава пощенски картички със снимки от почти всички градове, туристически обекти и забележителности в България. В продължение на повече от двадесет години, те обикалят цялата страна. Всичко е заснето на стъклени плаки с размер 9 х13 см., с камера, прилично прибрана в малък куфар. Цялата екипировка е тежала около 20 килограма. Смята се, че са заснети над 4 000 стъклени плаки, от тях са направени пощенските картички на издателство „Гр. Пасков“. Картичките са лесно разпознаваеми, тъй като са маркирани с отличителното лого на издателството- ромб с инициалите Г. П. в него.
3 години след откриването на издателството фамилията създава и фирма „Струма”, която произвежда фотохартия. След 1949 година тя става част от Държавното издателство “Наука и изкуство”, в което Георги Пасков продължава да работи, а по-късно дейността му е прехвърлена в новосъздаденото издателство “Фотоиздат”.
Посетителите на изложбата ще видят 156 творби на баща и син Паскови, а също така ще имат възможност да се запознаят лично с Григор Пасков- внук, уточни, пред Мила Маринова, инж. Папукчиев.
Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..
Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък. Призът на Общината отиде при..
Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..
"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..
Фестивалът „Киномания“ ще се проведе за първи път в Стара Загора. От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...
По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..
92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..
Възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, членове на клуб „Горди наследници“ продължават и тази учебна година с интересни и родолюбиви инициативи да включват все повече от връстниците си в училището и в града и да..
"В тоновата стълбица нотите са осем. Буквите в българската азбука са 30. Композитори и музиканти, писатели и журналисти, ги използват, всеки по своему, за да пишат своята мелодия на живота. Тя е толкова разнолика, че може да звучи като музика, но може да..
Книга посветена на легендарният български летец Димитър Списаревски ще представят в Регионален исторически музей - Стара Загора днес от 17,30 часа. Автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател на Асоциацията за история и бъдеще на българската..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net