Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левски може би е роден през 1840 г., а не през 1837 г.


Възможно е рождената година на Апостола на свободата Васил Левски  да е 1840 г, а не както бе прието досега 18.07.1837 г. Османистът д-р Григор Бойков и  един от най-изтъкнатите изследователи на живота и делото на Васил Левски проф. д-р Пламен Митев са изградили тази  своя научна хипотеза на базата на преведените и проучени турски регистри на населението на гр. Карлово от 30-те и 40-те години на 19 в.  Според данните в тях, името на Васил Иванов Кунчев се появява за първи път  през 1840 година.  Това налага да се преосмисли рождената година на Апостола.

"И за  18.07.1837 г. нямахме преки доказателства, че е точната рождена  дата на Левски.  Тя се налага в публичното пространство от спомените на неговите роднини. Първият братовчед на Левски – Васил Караиванов свързва раждането му със една сватба в Карлово", припомни за РСЗ проф. Пламен Митев

  През последните 20-30 години информацията от протоколите от разпитите на участниците в арабаконашкия обир и от казаното от Левски  в първия му разпит пред турския съд,  ражда хипотезата, че той е бил по това време на 26-27 години. Това означава, че е роден през 1846 г.  В подкрепа на тази версия е и информацията за външния вид на Левски на гърба на снимката, предоставена на българската наука от младия историк Виктор Комбов през 2018 г. след работа с архивите на Османската империя, а преди това открита от млад турски учен. В текста се посочва и възрастта му – приблизително на 26 години.

  След публикация във в. „Съветник“ по повод разстрижването на Дякон Игнатий за да хвърли расото, се посочва, че когато се е замонашил – през 1858 г.  е бил 15 годишен. Това твърдение налага  за рождена  година  на Васил Иванов Кунчев 1843 г.

  Но тези две предполагаеми години на  раждането му – 1843 и 1846 г.  не са подкрепени и до днес от автентични документи, посочи проф. Митев.

„Надявам се  до края на годината, документите, които преведе и проучи младият учен д-р Григор Бойков да бъдат публикувани официално. Това ще  доведе до сериозни дебати сред историците, които ще преосмислят вероятно  рождената дата на Апостола“ завърши проф. Митев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С репетиции на "Сън в лятна нощ" започна годината за Детската театрална школа

Началото на годината за Театралната школа към Куклен театър Стара Загора започна с уъркшоп по импровизационен театър, ръководен от актьора Живко Джуранов.  Групата започна и репетиции на спектакъл по комедията на Шекспир „Сън в лятна нощ“, чиято..

публикувано на 27.01.25 в 16:23

Излезе първата монография за българското читалище и фолклора

Книгата "Читалище и фолклор" е първото научно издание, посветено на българското читалище и неговата роля за опазването на фолклора като културно наследство. Автор на монографията е фолклористът д-р Стела Ненова , главен асистент в Института за..

публикувано на 26.01.25 в 18:50

Карловското село Климент обявява творчески конкурс за Левски

  Читалище "Васил Левски -1928 г." в карловското село Климент организира за пети път национален конкурс посветен на гибелта на Апостола. Тази година организаторите  ще почетат делото на Дякона, като са решили да разнообразят и разширят сферите за творчество..

публикувано на 24.01.25 в 15:35
Валентин Дончевски

Валентин Дончевски с нова книга

Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на поетичния сборник "Нощни слънца" на художника Валентин Дончевски.  Старозагорският бард е автор на 12 книги, между които осем с поезия, три с есета и една със сентенции. За..

публикувано на 24.01.25 в 14:30

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия музеят успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20