Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дончо Папазов: Човек трябва да се учи от децата си

Дончо Папазов
Снимка: Ани Петрова

Първи ноември е специална дата, празнична! Денят на народните будители има своята история, но в календара на събитията от 1909 до 1992 тя е с приливи и отливи, донякъде прилича на семейната история на казанлъшката фамилия Папазови. Това е първата фамилия белязала паметта на българската индустриална история в Казанлък. 
 

Още през 1820 година Дончо Папазов създава фирма за търговия и производство на розово масло в Казанлък. 38 години по-късно, през 1858 година, синовете му Димитър и Ботьо основават първата българска търговска къща за износ на розово масло "Дончо Папазоглу и синове". Казанлъшкото розово масло с марката "Папазоглу" стига до Одрин, Цариград, Виена, Лондон, Дрезден, Париж, Марсилия и Ню Йорк, чрез канторите на предприемчивото семейство. През 1873 година розовото масло на "Братя Папазоглу" печели златен медал на изложението във Виена. През 1883-84 година братята продължават дейността си в две фирми- "Димитър Д. Папазов" и "Ботьо Папазов и съдружие". Димитър е избран за кмет на Казанлък 1879- 1880 г. и депутат в Областното събрание на Източна Румелия 1880 -1883 г. През 1882 г. той емигрира във Франция, а след завръщането си през 1889 г. поема работата в своята фирма, като участва в основаването на Акционерно дружество "Розова долина". Димитър Папазов завещава сума, с която след смъртта му е построена болницата в Казанлък. Ботьо Папазов построява в града на розите първата фабрика за дестилация на розово масло. Участва като акционер в Търговската Индустриална банка в Пловдив и в АД "Земеделец" в Стара Загора. През 1892 г. наследник на фамилията е основател на първата българска парфюмерийна фабрика в Пловдив, станало по-късно "Ален мак". 

Казанлъшката фамилия е сред най-видните представители за църковна независимост и национално освобождение. Братята Папазоглу са подпомагали десетки ученолюбиви студенти, поемайки разноските за образованието им. Те са сред първите участници в изграждането на храм-паметника в Шипка и едни от най-щедрите дарители в православните храмове на града. 

След 9 IX 1944 имуществото на фамилията е национализирано в полза на държавата, а наследниците на рода изпратени в лагери и заклеймени като "народни врагове". Тези и още много други любопитни подробности може да научите от изложбата, "200 години розотърговска дейност на казанлъшкия род Папазови", експонирана в Музея на розата. Именно тя е една от причините за разговор с Дончо Папазов, в Деня на народните будители.

Българският мореплавател от световна величина Дончо Папазов е най-добрият разказвач на фамилната история в радио вариант. Той владее магията на публицистиката. Автор е на поредица от книги и филми за пътешествията си по света. Има завиден запас от знания в най-различни области от икономика до ...астрономия. В природата му е заложено да се интересува от природата на скритото в природата. Може би, това е така, защото има наследени специални гени и тази нагласа на възприятията му повлиява на научните му експерименти, археологическите експедиции в дълбините на Черно море, екстремните пътешествия по невъзможните морски пътища, политическите възгледи и взаимоотношенията с хората. Въпреки, че е на 81 г. има младежка работоспособност и съзидателен работохолизъм. За едни е чудак, за други бохем, за трети забавен и сладкодумен дядо, за децата си мъдрец, който остарява красиво, а за нас пример, че натрупаните години в житейската раница, дори и да са повече, не са спирачка за нови предизвикателства. Думите са безсилни, за да опишат Вселената на Дончо Папазов, но едно е сигурно, общуването с него е урок по родолюбие.

В прикачения звуков файл ще чуете част от предаването "Моята неделя", със специалното участие на човека, които признава, че се учи от децата си, живее ведро, пише повести и има време за нови мечти, и фантазии.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"10 години истории за пътя" гостува в Радио Стара Загора

Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..

публикувано на 14.05.25 в 17:08

Старозагорската художествена галерия представя експозицията „Symbiosis“

В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..

публикувано на 14.05.25 в 11:28

Звезден състав на сцената на Държавната опера в петък в " Травиата"

Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в  една от най-любимите опери на  Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти  ученичката на Райна Кабаиванска  Александрина Михайлова.  Едва..

публикувано на 14.05.25 в 10:00
Кадър от „Майсторът и Маргарита

Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа" 2025

Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..

публикувано на 13.05.25 в 16:58

В Сливен започна Националния фестивал на детската книга

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..

публикувано на 12.05.25 в 17:25

Отбелязаха 100 години от създаването на емблематичната картина "Ахинора" в Казанлък

Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..

публикувано на 11.05.25 в 19:47
Д-р Росица Петрова-Василева

Росица Петрова превърна Сливен в столица на детската книга

11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..

публикувано на 11.05.25 в 14:45

Да живееш с музиката - историята на хор "Да Капо"

Най-голямото читалище в Южна България -  Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден.  В навечерието на  концерта  във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..

публикувано на 09.05.25 в 09:35

Стогодишен юбилей на НЧ " Отец Паисий" ще честват в село Левка

100 годишен юбилей ще отбележи на 14 май НЧ " Отец Паисий" в свиленградското село Левка. Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Дома на пробудата в селото Гергана Димитрова.  Историята на читалище "Отец Паисий" започва през 1925 година, а..

публикувано на 09.05.25 в 09:05

Книга за живота на Аспарух Лешников представя д-р Веселина Узунова в Стара Загора

Книгата „Целувам ви, Аспарух Лешников“ от д-р Веселина Узунова ще бъде представена на 15 май 2025 г. от 17.30 ч.в Регионалния исторически музей- Стара Загора. Заглавието е вдъхновено от последния запис на българския тенор Аспарух Лешников- Ари в..

публикувано на 08.05.25 в 11:28