За преодоляване на кризата, предизвикана от коронавируса, трябва да се насърчава потреблението в страната. В тази връзка е необходимо разходването на публичните разходи да е целенасочено и разумно, за да не задълбочи някои фискални и макроикономически проблеми, а да стимулира възстановяването на отделните отрасли на икономиката, коментира за Радио Стара Загора икономистът Румен Гълъбинов.
Освен предприетите от правителството мерки за подкрепа на бизнеса би могло да се предприемат и други мерки, включително и по линия на ДДС, за намаляване данък добавена стойност за храните в магазините и на лекарствата в аптеките. Ефектът от прилагането им ще доведе и до смекчаване на социалните неравенства. Икономистът предлага, като добра мярка за подкрепа на малкия и среден бизнес и особено за малките семейни бизнеси, да бъде вдигнат прага на регистрация по ДДС на 100 000 лева годишно. Фирмите с оборот по-малък от 100 000 лева да плащат патентен данък. Това ще облекчи този сегмент на бизнеса, като разходи и ще стимулира местните бюджети по Закона за местните данъци и такси. Тези мерки, комплексно и последователно приложени, ще дадат резултат и във възстановяването на икономиката и преодоляване на социалните диспропорции по отношение на доходите и социалния статус на населението в страната.
Комплексният подход на действащите сега мерки за стимулиране на вътрешно търсене и потребление, насочени към определени бизнеси, трябва да се съчетае и с мерки за стимулиране на предлагането. Това са мерки, които стимулират инвестициите, иновациите, финансирането на науката и образованието. В настоящата ситуация една част от мерките трябва да се насочат към преструктуриране, подобряване и усъвършенстване на здравната система, защото тя бе поставена под голямо напрежение.
Привличане на големи инвеститори е важна мярка в процеса на възстановяване на икономиката. „Това е наложително, смята Румен Гълъбинов, защото не бихме се справили с кризата само с бюджетна подкрепа и средства от европейските фондове. Трябва да се търсят частни инвеститори, примерно с покана към големи технологични гиганти, компании от сферата на сегашните модерни технологии, да инвестират в България. В кризата тези компании от интернет бизнеса, облачните технологии, изкуствен интелект не пострадаха, а увеличиха пазарната капитализация и търсят начини в момента да инвестират в различни държави по света. Тези технологии ще предопределят хода на икономиките в бъдеще.“
Окуражаващо за възстановявате на икономиката, във втората половина на 2021 година, е процесът на производство, разпространение и масово ваксиниране на населението. Експертът прогнозира, че не би следвало да очакваме следващо затваряне на икономиката, а по-скоро постепенното и отваряне, за да се достигне предкризисния начин на работа. Очаква се и преструктуриране на икономиката към по-високо технологично ниво. Трябва да се преразгледа и концепцията за възстановяване на най-пострадалите браншове от бизнеса, като туризма и търговията например. Търговията по Интернет вече е много застъпена и този и сегмент ще продължи да се развива, с увеличение на оборотите на доставките по цялата верига на добавената стойност. В глобален мащаб тези вериги се пренареждат и България може да се позиционира по-благоприятно и като местоположение, което има от гледна точка на логистика и като интектуален потенциал, който има и технологични инвестиции, за да извлече повече ползи от цялата тази ситуация. Положителният ефект на кризата с коронавируса е, че тя катализира процеси, които в друга ситуация щяха да се развиват по-бавно във времето, категоричен е Румен Гълъбинов.Цялото интервю на Диана Абрашева с Румен Гълъбинов може да чуете в прикъчения звуков файл:
Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..
Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...
Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..
Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..
Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..
Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..
Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден. Статистиката за психичните разстройства е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..
България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни. България взе..
Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..
Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов . 309 документални разкази са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net