Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старозагорската митрополия търси дарители за преустройството на дарения имот

Вадят парцела с ресторанта на Аязмото от общия ПУП на парка

Съдебни дела срещу плана биха забавили още изграждането на Православния център с музей, обясни кметът Живко Тодоров

| обновено на 25.01.21 в 10:14

Делата срещу решението на Община Стара Загора да дари ресторанта си на Аязмото на Старозагорска митрополия приключиха окончателно и преустройството на сградата в Православен център с музей може да започне, съобщи адвокатът на Митрополията Елена Нонева.

Решенето за дарение бе взето от Общинския съвет на Стара Загора на 31 януари 2018 г. Веднага след това  бе оспорено от група граждани в Старозагорския административен съд. Делото обаче беше прекратено поради липса на доказан интерес от страна на жалбоподателите към решението, което оспорват, припомни Елена Нонева.

Краят на спора даде основание на Община Стара Загора да пристъпи към подписване на договора за дарение на 20 декември 2018 г. Няколко месеца по-късно обаче и Районна прокуратура протестира срещу решението на Общинския съвет за дарение.  „Съдът даде ход  на делото и се произнесе, че решението за дарение е законосъобразно и  отхвърли протеста на прокуратурата. Тя протестира отново пред Върховен административен съд, който обаче потвърди взетото на първа инстанция решение“, припомни Елена Нонева.

Финалът на съдебната сага позволява да започне изпълнението на договора, според който сградата трябва да се превърне в Център за православно историческо наследство с природонаучна сбирка и музей на митрополитите, поясни арх. Петър Влахов, на когото е възложено  да промени предназначението на бившия ресторант. Архитектът, който е и член на Епархийския съвет на Старозагорската е митрополия, е автор и на идейния проект.

Преди да се пристъпи към същинското проектиране, трябва да се осигурят средства от дарения. По думите на арх. Влахов ще са нужни над 10 млн. лв.

Непосредствено след сключване на договора за дарение в края на 2018 г. български емигранти бяха заявили желание да преведат пари, но съдебните спорове попречиха на намеренията им, сподели арх. Петър Влахов

Срокът за изпълнение на целия проект по договора е 10 години. Две преминаха в съдебни дела. По думите на адвоката Елена Нонева Митрополията има правно основание да поиска удължаване на срока. Тя поясни, че към момента такъв разговор не е воден, но тя като адвокат на Митрополията би препоръчала да бъде поискано предоговаряне.

Кметът Живко Тодоров също смята, че има обективни обстоятелства, които налагат срокът да се предоговори. „Веднага щом получим писмо от Митрополията с искане за удължаване, ние ще го внесем в Общинския съвет“, категоричен е той.

С колко още ще се забави преустройството на сградата в Православен център с музей зависи не само от намирането на дарителски средства, но и от приемането на Подробен устройствен план на парк „М. М. Кусев“, какъвто паркът още няма, тъй като без него строителните дейности биха били незаконни. „Законът се произнася, че е необходимо да има градоустройствена основа, т.е. план за регулация и застрояване на територията, което значи, че общината трябва да възложи, одобри и обяви един такъв Подробен устройствен план, поясни „Арх. Петър Влахов.

„Това, което сме водили като първоначални разговори, е този имот, който вече е собственост на Митрополията, да бъде регулиран отделно от ПУП-а.“, съобщи кметът Живко Тодоров и уточни: „Ще се гласува отделно, защото очакваме напрежение със самия ПУП. То ще възникне от собствениците на имоти в северната част на Аязмото, които още преди няколко години сме обявили като незаконни. Те нямат документи за тяхното строителство. Така че ние не искаме да обвързваме единия обект с цялостния ПУП на Аязмото, защото очакваме обжалване от тяхна страна. То ще отложи във времето със съдебни дела приемането на Плана“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гражданска инициатива планира да преобрази двора на Университетската болница

 Да почистим двора на Университетската многопрофилна болница "проф. Киркович" в Стара Загора, е най-новата инициатива, която набира скорост в социалните мрежи. Събитието ще се състои в Деня на Стара Загора - 5 октомври.  Сборният пункт за желаещите да..

публикувано на 02.10.24 в 17:51
Гълъбовското село Обручище е близо до ТЕЦ-овете и мините на енергийния комплекс

Загубата на европейски средства не отменя ангажиментите на страната за реформи в енергетиката

България може да загуби 10-12млрд.лв. европейски средства в следващите години, ако рязко не стартира изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти. За това предупреди евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков. Той обърна внимание, че до 31 август 2026г...

публикувано на 02.10.24 в 17:02

Започна подаването на заявки за участие във фестивала "От Игнажден до Коледа - традиции и съвременност"

Седми фолклорен фестивал „От Игнажден до Коледа – традиции и съвременност“ ще се проведе на 7 декември 2024 г. в с. Дълбоки. Организатори на събитието са Община Стара Загора, НЧ „Развитие – 1878“, с. Дълбоки, НЧ „Развитие – 1918“, с. Оряховица, НЧ..

публикувано на 02.10.24 в 16:52
Д-р Генка Пейчева

Необходима е методика за остойностяване на лекарския труд

Развитие на доболничната помощ е един от основните приоритети на новото ръководство на българския лекарски съюз, каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, педиатър и инфекционист и член на Управителния съвет на съсловната организация. Тя..

публикувано на 02.10.24 в 16:28

Кампания събира добрите практики на учителите

Тенденции в поведението и нагласите на българските ученици са на фокус в тазгодишния конкурс наречен “Добрите практики на фокус”, който търси успешни примери и иновации от български класни стаи. Инициативата е организирана от фондация “Заедно в..

публикувано на 02.10.24 в 15:09
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Над 7300 кандидатстват за еднократна помощ за ученици в Старозагорско

До 15 октомври продължава приема на документи за еднократна помощ в размер на 300 лв. за семействата с ученици от първи до четвърти клас и за тези в осми клас, съобщи Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 02.10.24 в 15:06

Дискусионно студио "Младежко ехо" отваря врати в ММЦ

Нов клуб за младежи между 15 и 29 години отваря врати в Международния младежки център. Дискусионното студио  ще носи името "Младежко ехо". Да се чуят младите по между си, да коментират без притеснения, но в рамките на добрия тон и..

публикувано на 02.10.24 в 14:52

Община Хасково и ХГ „Форум“ представят „Исландия-над и отвъд“

На 3 октомври от 17.30 ч. в ХГ „Форум“ ще бъде открита изложбата на Тия Толева "Исландия - над и отвъд". Тихомира Толева - Тия е родена в Симеоновград. Художничката от години живее и рисува в Исландия. Нейната първа изложба в България е вдъхновена от..

публикувано на 02.10.24 в 13:10

Детско-юношеският танцов състав „Загорци" пожънаха успехи на фестивал в Турция и подготвят атрактивен спектакъл с филмови елементи

През септември талантливите народни танцьори от „Загорци" и техните ръководители Диляна Апостолова и Николай Апостолов се завърнаха от Бурса в Турция с почетни плакет и грамоти от III Международен фолклорен фестивал „Муданиа`2024" с организатор Галарт. В..

публикувано на 02.10.24 в 13:07

Есенните литературни дни започнаха с награждаването на победителите от XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев"

Церемония по отчитане на резултатите и награждаване на отличените участници в XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев" се проведе вечерта на 1 октомври 2024 г. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески". С това събитие се постави..

публикувано на 02.10.24 в 12:46