Тези средства ще бъдат отпуснати, ако представим адекватен национален план и стратегия, които да отговарят на основните приоритети и политики, заложени в общата европейска перспектива, обяснява евродепутатът Цветелина Пенкова от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент.
„ Приоритетите, заложени в националните планове, чрез които ще се кандидатства за финансиране, трябва да са фокусират върху инвестиции в прехода към зелена икономика, инвестиции в иновации и наука и третото направление е - подпомагане на процесите на дигитализация“, обясни Пенкова.
Нашият план е изготвен твърде административно в първоначалния си вариант, смята още евродепутатът. По думите й там са включени и „стари“ проекти, които не са получили инвестиции от други европейски фондове, което според Пенкова може да спъне приемането на Националния план и стратегия и получаване на финансирането.
„Това означава, че вместо 12 млрд. евро може да получим по-малко средства. Създава се и тенденция за една „червена лампичка“.Ако има проект не отговарящ на изискванията, ще бъдат разглеждани с повече внимание дори и тези, които са наистина адекватни“, добави Цветелина Пенкова.
Стара Загора е сред регионите, засегнати от зеления преход по отношение на въглищните централи от комплекса „Марица-изток“, които очакват повече средства и възможности за местния бизнес по Националния план за възстановяване, обяснява и Олег Стоилов от Търговско промишлената палата в Стара Загора.
„Трябват и конкретни предложения от бизнеса, трябва да използваме и конкретните ресурси и финанси за реализация на ефективни и нови възможности да се разкрият високотехнологични производства, които пък ще дадат възможност за по-високи заплати на хората. Затова и създадохме клъстер за чиста околна среда към Палатата“, коментира Стоилов.
Евродепутатът Цветелина Пенкова смята, че в Националния ни план за възстановяване и устойчивост е трябвало да се заложат и конкретни инфраструктурни проекти за трансформацията на енергийния комплекс „Марица-изток“, включително за използването на газ и водород за производство на електрическа енергия в сегашните ТЕЦ-ове.
Държавите - членки трябва да предадат финалните версии на националните планове за възстановяване и устойчивост до 30 април тази година. Очаква се тези средства да започнат да се отпускат от есента. Това обаче ще е възможно само ако няма забележки по плановете и ако те отговарят на изискванията и критериите.
Ако има проблеми с плановете, това ще забави отпускането на средствата, а може и да бъде фатално са сектори и бизнеси, които сериозно са засегнати от кризата, предизвикана от коронавируса.
Евродепутатът Цветелина Пенкова припомня, че един от основните критерии за отпускането на тези средства ще бъде и съблюдаването на върховенството на правото. „На практика всяко едно евро което ще се инвестира в България ще бъде подлагано на оценка от риска от корупция“, коментира Пенкова.
През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..
Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени. Вече пет последователни години в българските..
Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..
Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..
Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..
Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..
Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми. Лидерите ще обсъдят..
С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..
България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..
Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net