Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха паметна плоча на един от основателите на Старозагорската опера

През настоящата година Държавна опера Стара Загора чества 95 години от създаването си и 50 години от откриването на сградата, в която продължава традициите на основателите на първата извънстолична опера. Цялата програма на оперно-балетния сезон е посветена на юбилейните годишнини. Първото от редицата събития се случи днес, когато беше открита паметна плоча на един от основателите и първи хормайстор на старозагорската опера - Златан Станчев.

Мемориалният знак е финансиран от община Стара Загора и изработен от скулптура Наско Настев. В интервю той сподели, че този скромен знак е първият от замислената стена на първооснователите на оперната трупа в града, която ще бъде реализирана в бъдеще.

"Откриването на паметната плоча беше предвидено за Фестивала на оперното и балетното изкуство, но обстоятелствата възпрепятсваха", подчерта директорът на операта Огнян Драганов. Той припомни думите написани от Борис Фетфаджиев през 1965 година, по повод 40 години Старозагорска народна опера, "Стара Загора дължи още нещо на Златан Станчев - да увековечи делото му с един паметник или най-малко бюст в сградата на новата опера". „Цели 50 години след публикацията на Борис Фетфаджиев във в.„Септември“ се сбъдва пожеланото от него, уточни Драганов. 

"Златан Станчев е един щастлив човек, защото на малко хора е дадено да положат началото на такова величаво дело. Да създадеш в една провинция еталон за културен институт е дело достойно за уважение и поклон", изтъкна Диана Атанасова- началник на отдел "Култура" в Община Стара Загора.  

Регионалният исторически музей в Стара Загора съхранява част от архивните документи на Златан Станчев. Те са дарени от дъщеря му Магда, сподели преди откриването на плочата Райна Антонова, уредник Нова история в РИМ - Стара Загора. Тя разказа за неизчерпаемата енергия, удивителна работоспособност и социална ангажираност на Златан Станчев. Радетелят за музикално просвещение е инициатор за благотворителни концерти на дружествата в града, за организирането на безплатни курсове по цигулка, китара, виолончело, контрабас, мандолина и флейта, за изнасянето на ученически оперети, за създаването на музикални школи и смесени хорове към православните храмове.  

До новата паметна плоча беше подредена фотодокументална изложба, подготвена от гл.ас.д-р Емилия Жунич. Представените материали красноречиво показват, че Златан Станчев създава музикални формации от Варна и Русе, Кюстенджа и Тулча (Румъния), през София и Одеса до Стара Загора. От документите е видно, че през 20 години на XX  век са правени опити за създаване на оперни трупи в Русе, Варна, Пловдив, Бургас, Плевен и Велико Търново, но единственият успешен е в Стара Загора. Трупата оцелява, просъществува и се развива, като основната заслуга за това е на Златан Станчев. Равносметката: 52 години отдадени на музикална дейност, от които 40 в Стара Загора, "плеада от достойни заместници и една местна опера като синоним на безмълвно и честно трудолюбие..." 

Сред почетните гости беше и Полина Димитрова. Единствената внучка на Маестро Станчев развълнувано обясни, че няма спомен от дядо си, защото е родена години сред неговата кончина. "Това което знам от баба си и майка си е, че е бил много добър и кротък човек. Непрекъснато е работел. Нямал е почивен ден. Даже по празници най-много е работил. Знам, че у дома са идвали много хора, било е като музикално училище за млади и стари. До последен дъх е работил.

Ръководители на културни институти, кандидати за депутати в 45-тото Народно събрание, артисти, солисти, хористи и граждани присъстваха на събитието. В знак на почит и уважение те положиха цветя пред паметната плоча на Маестро Златан Станчев. 

Репортаж от събитието чуйте в прикачения звуков файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Славомира Кънева-инициатор за представянето на изложбата в Стара Загора

Изложба представя модели вдъхновени от природата

Днес, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора е представянето на изложбата "Symbiosis".  Посланието, което отправят студентите с работата си, е обвързано с два от водещите аспекти на устойчивата мода днес – опазването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Детска градина подготвя специален спектакъл за рождения ден на Старозагорската опера

„Истории от операта” се нарича спектакълът, с който на 20 май /вторник/ в 17,30 ч. всички малчугани от  Детска градина №10 „Светлина”  ще кажат на глас „Честит рожден ден,  Старозагорска опера!”. „Истории от операта” е  специално създаден в чест..

публикувано на 15.05.25 в 09:56

"10 години истории за пътя" гостува в Радио Стара Загора

Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..

публикувано на 14.05.25 в 17:08

Старозагорската художествена галерия представя експозицията „Symbiosis“

В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..

публикувано на 14.05.25 в 11:28

Звезден състав на сцената на Държавната опера в петък в " Травиата"

Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в  една от най-любимите опери на  Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти  ученичката на Райна Кабаиванска  Александрина Михайлова.  Едва..

публикувано на 14.05.25 в 10:00
Кадър от „Майсторът и Маргарита

Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа" 2025

Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..

публикувано на 13.05.25 в 16:58

В Сливен започна Националния фестивал на детската книга

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..

публикувано на 12.05.25 в 17:25

Отбелязаха 100 години от създаването на емблематичната картина "Ахинора" в Казанлък

Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..

публикувано на 11.05.25 в 19:47
Д-р Росица Петрова-Василева

Росица Петрова превърна Сливен в столица на детската книга

11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..

публикувано на 11.05.25 в 14:45

Да живееш с музиката - историята на хор "Да Капо"

Най-голямото читалище в Южна България -  Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден.  В навечерието на  концерта  във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..

публикувано на 09.05.25 в 09:35