Славчо Нейков е председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт, има повече от 25 години непрекъснат стаж в енергийния сектор. Интервюто е на Живко Иванов.
Дали улавянето на въглеродния диоксид може да се разглежда като възможност за удължаване на живота на въглищните централи по принцип и може ли това да стане в рамките на европейската Зелена сделка?
Икономическите измерения са, че сигурно е възможно да се търси един такъв подход, но трябва да сме наясно колко струва това. Искам да припомня принципния факт, че обективно въглищата и тяхното използване като източник на енергия, стават все по-малко конкурентноспособни, а темата, която е свързана с измененията на климата и опазването на околната среда, става все по-чувствителна и има своите икономически измерения.
Трябва да сме напълно наясно, че ЕС няма да финансира подобен тип дейности и това е и казано, и разписано. Тази финансова поддръжка се отказва и на ядрената енергетика. Има много ясна позиция на европейско ниво, че въглищата не могат да разчитат на финансова подкрепа.
В този смисъл улавянето на въглеродния диоксид е транзитна възможност към нещо по-дългосрочно и безспорно може да бъде само временна мярка, смята Славчо Нейков.
Природният газ е една много съществена алтернатива и конкретна възможност. България изгради национална и регионална инфраструктура, така че газът има по-дългосрочно бъдеще, но погледът е обърнат най-вече към новите източници на енергия – ВЕИ, водород и ние трябва и в средносрочен и в дългосрочен план да мислим в тази посока, защото не става дума само за трансформация на енергийния сектор, а за трансформация на икономиката като цяло.
Средствата, предвидени за този преход са огромни, въпросът е в тяхното ефективно усвояване. Така че трябва да гледаме към новите технологии и производства.
Икономиката трябва да се развива на ново ниво, а то предполага нов тип мислене, категоричен е Славчо Нейков.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.„Бранд Медия България“, Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и център „Европа Директно“ – Стара Загора събраха настоящи и бъдещи предприемачи, професионалисти на събитие, посветено на развитието на бизнес средата с..
Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..
През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..
Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..
Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът стартира в сътрудничество между Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..
Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..
На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..
Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net