Славчо Нейков е председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт, има повече от 25 години непрекъснат стаж в енергийния сектор. Интервюто е на Живко Иванов.
Дали улавянето на въглеродния диоксид може да се разглежда като възможност за удължаване на живота на въглищните централи по принцип и може ли това да стане в рамките на европейската Зелена сделка?
Икономическите измерения са, че сигурно е възможно да се търси един такъв подход, но трябва да сме наясно колко струва това. Искам да припомня принципния факт, че обективно въглищата и тяхното използване като източник на енергия, стават все по-малко конкурентноспособни, а темата, която е свързана с измененията на климата и опазването на околната среда, става все по-чувствителна и има своите икономически измерения.
Трябва да сме напълно наясно, че ЕС няма да финансира подобен тип дейности и това е и казано, и разписано. Тази финансова поддръжка се отказва и на ядрената енергетика. Има много ясна позиция на европейско ниво, че въглищата не могат да разчитат на финансова подкрепа.
В този смисъл улавянето на въглеродния диоксид е транзитна възможност към нещо по-дългосрочно и безспорно може да бъде само временна мярка, смята Славчо Нейков.
Природният газ е една много съществена алтернатива и конкретна възможност. България изгради национална и регионална инфраструктура, така че газът има по-дългосрочно бъдеще, но погледът е обърнат най-вече към новите източници на енергия – ВЕИ, водород и ние трябва и в средносрочен и в дългосрочен план да мислим в тази посока, защото не става дума само за трансформация на енергийния сектор, а за трансформация на икономиката като цяло.
Средствата, предвидени за този преход са огромни, въпросът е в тяхното ефективно усвояване. Така че трябва да гледаме към новите технологии и производства.
Икономиката трябва да се развива на ново ниво, а то предполага нов тип мислене, категоричен е Славчо Нейков.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net