Двата лешояда, уловени в центъра на Сливен през изминалата седмица, са зоопаркови птици, които са свикнали с човешко присъствие, съобщават от "Зелени Балкани".
През последните дни, два белоглави лешояда се разхождаха съвсем спокойно в центъра на Сливен и предизвикваха интереса или смущението на хората. След като буквално стотици граждани сигнализираха на "Зелени Балкани" и Дирекцията на природен парк "Сините камъни", птиците ЕЕ и YY бяха заловени и върнати във волиерата за адаптация. Прибраните лешояди ще се ползват за размножаване във волиерни пространства.
Трите птици, които са с крилометки ЕЕ, YY и TT, са част от дългосрочната програма на "Зелени Балкани", Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици, за завръщането на тези редки и полезни птици у нас.
Те са дарение от International Centre for Birds of Prey - Англия, заедно с още осем птици - белошипи ветрушки и египетски лешояд. Интересен е фактът, че всички 11 птици са излюпени в Центъра, а белошипите ветрушки са поколение на наши птици, дарени преди две години от "Зелени Балкани" на английската организация, в рамките на проект "Възстановяване на белошипата ветрушка", LIFE11 NAT/BG/360.
След като са преминали карантина в Спасителния център за диви животни, трите белоглави лешояда са били преместени във волиера за адаптация в Природен парк "Сините камъни", а по-късно, в началото на март са били освободени в природата. Тъй като трите птици са възрастни, излюпени са и са израснали в зоопаркови условия, те по-трудно биха се адаптирали за живот в дивата природа. Това е и причината да търсят близостта на хората и две от тях да се придвижат към града, като съвсем спокойно са се разхождали сред гражданите на Сливен, без да се безпокоят, че някой може да им навреди. За щастие, както и в предходни случаи, всички са били добронамерени, сигнализирали за птиците и са се безпокояли за съдбата им. Сега ще следим и поведението на третата птица - TT, посочват от неправителствената организация.
Обикновено птиците, които се даряват за освобождаване са младежи, които след престой във волиерата и контакт с дивите си "събратя" по-лесно "подивяват" и избягват близостта на хората. Именно такива птици загнездват най-често в дивата природа.
Методиката за вдръщане на белоглави лешояди в природата е утвърдена и се ползва в редица страни, като е доказала своята ефективност, включително в България. Тя е част от балканския план за завръщане на вида и плана за действие на вида в България. С тази методика, белоглавият лешояд е възстановен в Стара Планина и Кресненското дефиле. В Балкана той гнезди вече в две колонии - във Врачански Балкан и Сливен-Котел.
Освен International Centre for Birds of Prey, още 19 зоопарка от седем страни, както и правителствата на Кралство Испания и Франция са дарили белоглави лешояди за целите на програмата, като близо 350 птици от вида са пуснати в природата като част от програмата.
Зелени Балкани благодарят на всички граждани, които са съпричастни към съдбата на птиците и тяхната работа.
Община Димитровград започва обновяването на парк "Н. Й. Вапцаров". Мястото за отдих ще бъде реновирано по проект на стойност над четири милиона лева, финансиран от държавния бюджет. Предвижда се изграждане на детски площадки и зони за спорт,..
Вече близо денонощие продължава издирването на 13-годишния Николай Илиев от гурковското село Конаре. Момчето е със Синдром на Даун и е в неизвестност от вчера следобяд. Над 200 души се включиха в търсенето рано тази сутрин. Изчезналото момче е с..
Увеличаване на таксата за битови отпадъци в община Стара Загора обсъждат на редовното си заседание общинските съветници. От предложената от администрацията план-сметка за дейностите по чистотата за следващата година става ясно, че има недостиг..
Дирекция “Киберпрестъпност” на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ активира спешното известие "Изчезнало дете" във Фейсбук по повод издирването на 13-годишнша Николай Илиев от село Конаре . Действията са предприети по искане..
Оборудването на кабинети за космически науки и технологии в Планетариума към Астрономическата обсерватория в Стара Загора е каузата, която обедини 14 неправителствени организации в града в традиционната вече Коледна дарителска вечер. На събитието,..
В навечерието на Рождество Христово всяка година в Ямбол се провежда традиционния Детски коледарски празник. Организатори на фестивала, който започва днес в 10 часа, са общината в града и детския комплекс. Чрез фестивала организаторите целят да..
Остават осем работни дни, в които родителите могат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, припомнят от Националната агенция за приходите. За целта е необходимо да подадат съответната декларация до 31..
Издирването на 13-годишния Николай , който изчезна във вторник по обед в гурковското село Конаре продължава. Сформиран е кризисен щаб , който да координира действията на властите и доброволците. Всеки човек ще е полезен, каза..
Пътищата в област Стара Загора са сухи, освен на прохода „Шипка“, където на места има заледявания. Температурата там е минус 2 градуса. В цялата област времето е ясно, няма мъгла. В сряда отново ще бъде слънчево . Към края на деня ще се появи..
Все още няма информация къде се намира 13-годишния Николай Илиев от село Конаре. Детето изчезна във вторник около обед и оттогава е в неизвестност. В издирването се включиха стотици доброволци , полицаи, пожарникари и горски служители . По..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net