Двата лешояда, уловени в центъра на Сливен през изминалата седмица, са зоопаркови птици, които са свикнали с човешко присъствие, съобщават от "Зелени Балкани".
През последните дни, два белоглави лешояда се разхождаха съвсем спокойно в центъра на Сливен и предизвикваха интереса или смущението на хората. След като буквално стотици граждани сигнализираха на "Зелени Балкани" и Дирекцията на природен парк "Сините камъни", птиците ЕЕ и YY бяха заловени и върнати във волиерата за адаптация. Прибраните лешояди ще се ползват за размножаване във волиерни пространства.
Трите птици, които са с крилометки ЕЕ, YY и TT, са част от дългосрочната програма на "Зелени Балкани", Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици, за завръщането на тези редки и полезни птици у нас.
Те са дарение от International Centre for Birds of Prey - Англия, заедно с още осем птици - белошипи ветрушки и египетски лешояд. Интересен е фактът, че всички 11 птици са излюпени в Центъра, а белошипите ветрушки са поколение на наши птици, дарени преди две години от "Зелени Балкани" на английската организация, в рамките на проект "Възстановяване на белошипата ветрушка", LIFE11 NAT/BG/360.
След като са преминали карантина в Спасителния център за диви животни, трите белоглави лешояда са били преместени във волиера за адаптация в Природен парк "Сините камъни", а по-късно, в началото на март са били освободени в природата. Тъй като трите птици са възрастни, излюпени са и са израснали в зоопаркови условия, те по-трудно биха се адаптирали за живот в дивата природа. Това е и причината да търсят близостта на хората и две от тях да се придвижат към града, като съвсем спокойно са се разхождали сред гражданите на Сливен, без да се безпокоят, че някой може да им навреди. За щастие, както и в предходни случаи, всички са били добронамерени, сигнализирали за птиците и са се безпокояли за съдбата им. Сега ще следим и поведението на третата птица - TT, посочват от неправителствената организация.
Обикновено птиците, които се даряват за освобождаване са младежи, които след престой във волиерата и контакт с дивите си "събратя" по-лесно "подивяват" и избягват близостта на хората. Именно такива птици загнездват най-често в дивата природа.
Методиката за вдръщане на белоглави лешояди в природата е утвърдена и се ползва в редица страни, като е доказала своята ефективност, включително в България. Тя е част от балканския план за завръщане на вида и плана за действие на вида в България. С тази методика, белоглавият лешояд е възстановен в Стара Планина и Кресненското дефиле. В Балкана той гнезди вече в две колонии - във Врачански Балкан и Сливен-Котел.
Освен International Centre for Birds of Prey, още 19 зоопарка от седем страни, както и правителствата на Кралство Испания и Франция са дарили белоглави лешояди за целите на програмата, като близо 350 птици от вида са пуснати в природата като част от програмата.
Зелени Балкани благодарят на всички граждани, които са съпричастни към съдбата на птиците и тяхната работа.
След поредица от случаи на жени, пострадали от неправилно инжектиране на ботулинов токсин, Министерство на здравеопазването разпореди на Регионалните здравни инспекции да извършат проверки в козметични салони и други обекти, предлагащи подобни..
Стефка Стефанова е назначена за областен управител на област Хасково с решение на Министерския съвет. Тя е заемала длъжността от 2019 г. до 2021 г. Била е и заместник-областен управител на Хасково, както и общински съветник в..
За третa поредна година Стара Загора ще бъде домакин на кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025., обясни Ива Духтева от Туристическия информационен център. "С всяка година то се надгражда и става все по-добро и интересно. Още от..
Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг. С близо 250 хиляди лева на година се..
Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Ванина Йорданова е номинирана за театралната награда „Икар“ в категория „Дебют“ . Тя попада в селекцията за ролята си на Шен Те в представлението „Любовта като стока“ по пиесата „Добрият човек от Сечуан“..
„Български пощи“ обявяват началото на националния етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз (ВПС). През 2025 г. темата е „ Представи си, че си океана. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как..
Никола (Кольо) Ганчев е сред най-дейните революционери в Стара Загора. Роден е на 5 февруари 1843 г. в село Муратлии, днес квартал на Стара Загора, който носи неговото име. Учил до 5-и клас на училището в Заарата, момчето усвоява едновременно два..
Общинското предприятие „Арт сцена – Стара Загора“, което бе създадено през месец май 2024 година, официално получи статут на културен институт от Министерство на културата, съобщават от пресцентъра на община Стара Загора. Освен стопанисването и..
Агенцията по заетостта (АЗ) стартира нов прием на заявки по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост". Проектът се финансира по Програма "Развитие на човешките ресурси" и е част от цялостен пакет от мерки, насочени към трудовата интеграция на..
Екологични практики в текстилната индустрия, приложими за Стара Загора, проучиха на двудневна визита в италианския град Прато експерти от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ в Община Стара Загора. Посещението им в края на януари е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net