Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентин Ревански дари месечната си заплата в подкрепа на българската ваксина срещу коронавирус

Институтът по микробиология към БАН, който разработва българска ваксина срещу Ковид-19, набира средства за предклинични експерименти на прототипа на ваксината. Началото на дарителската кампания бе обявено на 22 февруари на сайта на Института по микробиология "Стефан Ангелов". Кметът на Ямбол Валентин Ревански получи призив за подкрепа на кампанията от наши съграждани и този месец той дари своята заплата в помощ на тази кауза.
"Всеки, който желае, може да подкрепи българския проект и работата на нашите учени. Считам, че както в миналото, така и в наши дни те са доказали своя значителен принос към световната наука. За съжаление, средствата, с които разполагат, не са достатъчни и българските учени имат нужда от допълнителна финансова подкрепа", подчерта Валентин Ревански.
В поканата, отправена от Института и публикувана на техния сайт, е посочено, че о т месец май 2020 г. екип от лаборатория „Експериментална имунология“ към Институт по микробиология – БАН, в колаборация с екипи от Медицински университет- София и The Department of Chemistry - University College London, разработват прототип на епитопна нано-капсулирана ваксина срещу SARS-CoV-2 , причиняващ световна пандемия. Проектът е финансиран от Институт "Пастьор" – Франция, като получените 70 000 евро ще стигнат за научните експерименти, доказващи ефективност и принцип на действие в лабораторни условия. Такава е и целта на това финансиране.
"Следващите стъпки, стартиращи предклиничните експерименти, обхващат много по-сериозна група изследвания, за които са ни необходими още средства. Това ще ни даде възможност да извършим много обстойно изследване на вече конструираната ваксина и да предоставим на всички отговорни организации в България абсолютно охарактеризиран прототип, който може да бъде произвеждан и включен в клинични изследвания на хора, гарантиращи неговата безопасност и протективен ефект", допълват още от екипа на института.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Георгиев, подсъдим по делото "Дебора", остава в ареста

Пловдивският Окръжен съд за пореден път отхвърли пускането под гаранция на подсъдимия по делото „Дебора”  Георги Георгиев.  Така той отново остава в ареста, след като съдът прецени, че освобождаването му под всяка по-лека мярка от „задържане под стража“..

публикувано на 23.05.25 в 13:27
Георги Стоев

Индустриалният парк край Сливен е новата звезда на индустриалния хоризонт на България

„Изграждащият се край Сливен индустриален парк е новата звезда на индустриалния хоризонт на България". Това обяви макроикономистът и консултант по проекта Георги Стоев, визирайки площта на парка от 2 милиона кв. м., което го прави третият по големина..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Служители в Регионалната библиотека в Хасково излязоха на символичен протест

Служители в Регионална библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково излязоха на символичен протест в навечерието на 24 май. В обедната си почивка близо 20 души библиотекари излязоха пред сградата на културния институт и напомниха исканията си за..

публикувано на 23.05.25 в 12:46
Община Сливен

На официална церемония в Сливен връчват наградата „Аргира Жечкова"

Традиционната награда „Аргира Жечкова“ ще бъде връчена на церемония в Сливен тази вечер. Весела Паскалева, директор на СУ „Константин Константинов“, е тазгодишният й носител.  Тя беше избрана сред 8 номинирани учители за своя професионализъм, обществена..

публикувано на 23.05.25 в 12:10

Ремонтират участък на магистрала „Марица“ край Харманли

Ремонтират участък на магистрала „Марица“ след Харманли. Вече има поставени знаци за организацията на движението. Дейностите се очаква да продължат до края на юни. В посока ГКПП Капитан Андреево трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което..

публикувано на 23.05.25 в 11:23

Oбщина Ямбол награди съвременни просветители в навечерието на 24 май

„Учителите са първите водачи на всяко дете по пътя към знанието. Не напразно именно в Ямбол бе издигнат паметник на ямболските учители – като символ на дълбоката ни признателност към вашата роля на съвременни будители. Културните дейци са гласът,..

публикувано на 23.05.25 в 11:20

Допълнителни полицейски патрули за започващите абитуриентски балове

Засилено полицейско присъствие заради предстоящите абитуриентски балове ще има до 31 май в цялата страна. Служителите на реда ще следят за осигуряване на обществения ред, а д опълнителни пътни патрули - за недопускане на пътнотранспортни произшествия и за..

публикувано на 23.05.25 в 09:40
Владимир Иванов

Със 7 лв. е по-скъпа потребителската кошница спрямо нивата от миналата година

Със 7 лв. е по-скъпа потребителската кошница тази седмица спрямо същия период на миналата година и основната причина са цените на плодовете и зеленчуците. При тях се регистрира доста по-бавен спад в сравнение с 2024 г., уточни за Радио Стара Загора..

публикувано на 23.05.25 в 08:51

Товарен автомобил пламна на паркинг на хранителна верига край Стара Загора

Сигнал за горящ товарен автомобил е получен в пожарната в Стара Загора около 7:40 ч. тази сутрин, съобщи старши инспектор Михаил Михов, началник на група "Оперативен център" към Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Стара..

обновено на 23.05.25 в 08:47
Община Стара Загора

Обсъждат поемане на дългосрочен дълг от община Стара Загора

Обществено обсъждане на предложението община Стара Загора да поеме дългосрочен дълг до 5,4 млн. лв. ще се проведе в петък. Средствата ще бъдат предназначен да се обезпечи въвеждането на енергоспестяващи технологии във всичките 51 населени места в рамките..

публикувано на 23.05.25 в 08:44