Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според проучване на Европейския съвет за външна политика

70% от българите искат зелените политики да са приоритетни

Снимка: БГНЕС

85% от българите смятат, че климатичните промени и глобалното затопляне са проблем от изключителна важност, показва проучване на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП), проведено от „Алфа Рисърч“. Националното представително допитване е направено сред 1007 пълнолетни българи в края на януари. Директорът на българския офис на ЕСВП Весела Чернева коментира:

Тази статистика не е изненада, защото това е отговорът, който българите дават на въпроса за климата от повече от година и според периодичното изследване на Евробарометър. Обществото като цяло разбира, че проблемите на климата, околната среда, качеството на въздуха и водите са нещо, което ги засягат пряко.

Въпреки големия интерес към темата, три четвърти от хората не са информирани за българската позиция.

Обществото доста е напреднало от гледна точка на позиция, но хората не намират достатъчно информация за това какво България прави или възнамерява да прави по този въпрос. 70% смятат, че мерките срещу климатичните промени трябва да бъдат приоритетни в политическите програми на партиите. До началото на предизборната кампания се оказва, че ¾ от хората не са информирани за българската позиция и биха искали официалните власти повече да ги държат в течение и този дебат да води до ясни решения, а не просто такива взети в някакви канцеларии и изпратени в Брюксел.

Говоренето за Зелената сделка и трансформацията на икономиката се засили по време на предизборната кампания, отчита Весела Чернева.

Според нашето проучване 78% от хората казват, че са наясно, че до 2030 трябва да дойде края на въглищната ера. 64% подкрепят това. Все повече политиците спорят не дали това да се случи, а как да се случи. Друг важен аспект е разговорът за всичко свързано със селско стопанство, качеството на храните, на водите, но също и с дигитализацията и модернизацията на икономиката, защото Зелената сделка е точно това – шанс за европейската икономика да използва по-малко енергия и да произвежда по-модерни продукти. Смисълът на Зелената сделка е не просто да се дадат едни пари на едни правителства, а да се привлече публичен капитал – два, три пъти повече отколкото тези средства са, за да може модернизацията да е качествена. В България производството е 1,5 пъти по-енергоемко отколкото средното в ЕС, което означава, че българските фирми не могат да бъдат конкурентноспособни. Националните планове трябва да станат ясни до юни месец и затова е важно България да има правителство сравнително скоро след изборите.

Ако отлагаме трудните решения за последния момент – добрите решния ще се изчерпат и накрая ще останат лошите, допълни Весела Чернева.

Ние трябва да можем да си представим как искаме да изглежда страната ни след 10 години. Не можем да си позволим да градим държава на парче, особено в тази ситуация.

Цялото интервю с Весела Чернева можете да чуете в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00

Община Стара Загора е партньор по проект за кръгови решения за текстилни отпадъци

Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..

публикувано на 24.07.24 в 10:00

30% отстъпка за такса смет в Стара Загора срещу 150 кг разделно събран отпадък

Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...

обновено на 03.07.24 в 11:18

Върви записване за лятна академия "Зелена Европа"

Броени дни остават до крайния срок за записване на ученици в лятната академия „Зелена Европа“. До 30 юни е срокът, в който деца от 1 до 4 клас могат да попълнят формата за  участие в тазгодишната Лятна еко академия в казанлъшкото село..

публикувано на 19.06.24 в 10:00