Кранио-сакралната терапия (КСТ) е неинвазивна, но същевременно мощна форма на лечение, която подобрява функцията на централната нервна система и поддържа естествения капацитет на организма за самовъзстановяване, регулация и самолечение, сподели за Радио Стара Загора д-р Теодора Райкова - стоматолог. Все повече специалисти в различни области на медицината подхождат холистично при лечението на пациентите, разглеждайки всеки пациент като единно цяло – съвкупност от тъкани, органи и системи. Този подход все повече се застъпва и в денталната медицина, като зъболечението не е самоцел.
При кранио-сакралната терапия много леко се докосват черепните кости, гръбначния стълб и опашната кост, при което всяка част се намества и отива в правилната позиция, допълни д-р Райкова.
По време на нашия живот, тялото ни е подложено на различни видове стрес и травми, които ако са прекалено силни, дават отражение върху тялото ни и създават т.нар. блокажи, които пречат на свободното движение на тъканните течности.
Според философията на кранио-сакралната терапия всяко част в нашето тяло трябва да се движи и само тогава организма се намира в състояние на здраве. Движението на тъканните течности и по конкретно на церебро-спиналната течност, се нарича кранио-сакрално дишане. Именно долавянето и въздействието върху движението на тези течности стои в основата на терапията, каза още д-р Райкова.
Всяка намеса в човешкото тяло дава отражение върху целия организъм, в това число влизат и стоматологичните манипулации. „В практиката си наблюдавам много често липса на добре адаптирани възстановявания - като пломби, коронки и мостови конструкции. Това дава отражение върху състоянието на темпоро-мандибуларната става, което от своя страна въздейства върху целия организъм - центъра на слуха и равновесието, позицията на гръбначния стълб, дори има връзка с появата на главоболие и още много други симптоми. Разбирайки тежестта на всяка една, дори и най-малка, намеса в човешката уста, като например, една обикновена пломба, аз се стремя да извърша възстановяването такова, че то да отговаря анатомично и функционално на естествения зъб. Когато става въпрос за по-големи естетични възстановявания, включващи горна и долна челюст, намесата на КСТ е абсолютно задължително. С тази терапия може условно да си представим как човешкото тяло го превръщаме в чисто, бяло платно, върху което вече спокойно можем да рисуваме красоти. И така постигаме красота и здраве, преплетени в абсолютен синхрон," сподели д-р Теодора Райкова.
Цялото интервю с нея чуйте в прикачения звуков файл
Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..
Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..
Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..
Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..
Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..
Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..
Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...
Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..
Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..
На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден. Сдружението, което е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net