Днешният 8 април е празник за ромската общност по цял свят. Изборът на датата не е случаен. На тази дата се чества освобождаването на ромите от концентрационния лагер Аушвиц в края на Втората световна война. На 8 април 1971 година в Лондон се провежда и Първият ромски конгрес.
Денят предразполага много и различни ракурси към ромската тема в живота, изкуството и литературата. В предаването "60 минути повече" доц.д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев разказаха за работата си върху книгата "Правоохранителната система и циганите/ромите в България. Научният труд обхваща историческото развитие на страната ни от 1878 до второто десетилетие на XXI век. "Трите основни периода включени в книгата са съобразени с обществено-политическото развитие на страната. "В книгата не говорим само за негативните страни на този етнос, а и за това, че те участват в работата на системата. Те са полицаи, милиционери, служители в структурите на Държавна сигурност, хора с принос в развитието на България", разказа доц.д-р Евгения Иванова. "Много интересни неща открихме във фондовете на МВР и в разсекретените архиви на Държавна сигурност. "Специално благодарим на д-р Георги Кръстев за оказаното съдействие", подчерта Иванова.
Издадената в София през 2020 година книга "Правоохранителната система и циганите/ромите в България е деветото съвместно изследване на доц. д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев. Тя е своеобразно продължение на книгата им "Циганите по пътищата на войната". Преди години тази книга беше първото по своя характер и мащабност изследване за ролята на ромските общности в живота на различни по своя характер, господстваща религия и преобладаващ етнос държави. Документалистите я определиха като първо по рода си не само в България, но и в Европа цялостно, систематично, всеобхватно и детайлно изследване на участието на ромите/ циганите във военното дело.
Най-голям интерес към ромската тема и задълбочените изследвания на доц. д-р Евгения Иванова и на д-р Велчо Кръстев след "По дългия път... Живот с другите" /2006/ има към "Видрица или 77 рецепти от циганската кухня", издадена през 2007 година, както и към "Циганите/ромите в България - джендър отношения" /2013/, сподели в предаването "60 минути повече" д-р Кръстев.
В хасковското село Конуш оградата на църквата "Св.Иван Рилски" е уникална с това, че част от нея е направена от щикове, участвали в сраженията през Балканската война. Тя е изградена през 1941 година от Йордан Цонев. През същата 1941 е направено и първото водоснабдяване на селото от чешмата, която се намира в черковния двор. На чешмата е поставена плоча с имената на 54 войници, загинали в Първата световна война. За да огради паметника кметът на селото Йордан Цонев решава да поиска щикове от музея в София. От там му предоставят 108 щика на участници в бойните сражения през Балканската война. С тях е направена уникалната ограда, която може да се види и днес. Конуш е едно от селата с най-много паметници на глава от населението, свързани с различни периоди от българската история. В селото паметен знак напомня и за трима роми загинали по фронтовете на Първата световна война. Сътрудникът ни Златка Михайлова допълва:
В неделя, 8-и декември Сливенският куклен театър кани своите малки и големи почитатели на поредната премиера, която е неговият предколеден подарък за любителите на кукленото и актьорско майсторство – „Разни приказки за игра“ по Джани Родари...
Известната казанлъшка джаз и поп певица Надя Тончева ще зарадва съгражданите си с концерта „Усещане за жена“ на 9-и декември от 19 ч. в зала „Любомир Кабакчиев“ в община Казанлък. Както подсказва името на концерта, ще прозвучи популярното танго..
Изложбена зала „Лубор Байер“ посрещна първите си посетители за изложба под наслов „Домът, който носим в себе си. 10.05.1984“ . Експозицията е своеобразна ретроспекция и свързваща нишка между два повода – откриването на Дома на художника в Стара Загора..
Изложбата „Домът, който носим в себе си. 10.05.1984“ ще представи 16 акварелни платна от Дечко Узунов, част от изложба, откриваща Дом на художника в Стара Загора преди 40 години. Творческото пространство, приютено някога в Бухчевата къща, е..
На Софийската опера и балет се пада честта да спусне завесата на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора на 4 декември 2024, с постановката на акад. Пламен Карталов "Рейнско злато". „Вагнер е само за..
На 8 декември, неделя, Държавна опера Стара Загора в колаборация с Балкански алианс, ще се проведе грандиозно събитие, посветено на балетното и танцовото изкуство, www.danceolympiad.org – 8-ма ИНТЕРНАЦИОНАЛНА АРТ ОЛИМПИАДА ЗА БАЛЕТНО И ТАНЦОВО..
В Общинската библиотека „Искра“ в Казанлък бе открита изложба „Декемврийската празнична трапеза в Казанлъшко“. Изложбата показва книги, статии и снимки на характерните за този край ястия, приготвяни за всеки празник в последния месец на годината...
Изложба, посветена на 40-годишнината от откриването на Дома на художника в Стара Загора и 125-годишнината от рождението на Дечко Узунов, ще имат възможност да разгледат жителите и гостите на Града на липите. Експозицията е озаглавена „Домът, който носим..
Днес , от 18.00 часа, във фоайето на Държавна опера Стара Загора проф. д-р Габриеле Брандщетер , Свободен университет – Берлин ще представи лекцията си "За лекотата на танца" . Събитието е част от съпътстващата програма на 54-то издание на..
Днес, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера Стара Загора, се вдига завесата за премиерата на великолепния комичен балет "Копелия", по музика на френския композитор Лео Делиб (1836–1891г.) Либретото е написано от Шарл Нюитер и Артур Сен..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net