Картината, която се оформи от парламентарните избори миналата неделя е доста емоционална и объркана в социален и личностен характер. Вотът беше изцяло емоционален. И доста инфантилен сам по себе си, за съжаление. Това се доказва от факта, че се гласува за личности или срещу личности (на парламентарни, а не мажоритарни избори), но не и за идеи (което е обяснимо понеже така или иначе партии с ясни идеи няма, освен една, която е замираща). Така коментира за Радио Стара Загора изминалите избори у нас психо-социалният анализатор Яна Николова. Тя допълни, че има по-скоро формации за алтернативно политическо управление, което показва личностни, идейни, социални, обществени, политически дефицити в много области.
По думите на Николова имената на всички формации ясно дават основа на избирателя да се идентифицира емоционално и личностно, но не и идейно. Лошото е, че емоцията е с по-скоро битов характер, казва още Николова и дава пример: “Мутри Вън!‘‘ е с тесен фокус корупцията и емоцията го определи като протестен вот; БСП олицетворява стари емоции за идея (не идея сама по себе си) и напомня на партията-майка и е лесно това да бъде един опозиционен вот, но лоялен; Възраждане оформя вот от нов тип, с носталгичен, но национален характер и също протестен. Има Такъв Народ оформя патриотичен вот с фокус идеята за спасение. Тази идея е в името, което казва *този народ е жив, той може, той е тук и сега*. Това събужда колективния Ерос-мотивационен инстинкт за живот (термин на Фройд). Затова с това лесно се идентифицираха много българи.
Относно манталитета, българинът има емоционално заложен манталитет и разбиране относно това кой е и какъв е той. Обаче повече живее в геройско минало отколкото в реално настояще, но и е причина за твърде много емоционално стоене във фантазна реалност като „България на три морета“ и прочие. Това създава неспособност да се сформира ясна идея, цел, кауза за бъдещето. Това психо-социално, го прави лесно манипулируем и социално неинформиран вот.
Вотът като цяло е протестен, но разделен по две основни направления: националистически в лицето на Възраждане и патриотичен в лицето на Има Такъв Народ.
Яна Николова изрази разлика между национализъм и патриотизъм. Национализмът е понятие от модерността и се свързва със силата на нацията. Изразява се в гордостта, култа към държавата, нейните успехи. Патриотизмът е традиционен. Той търси авторитет и легитимност. Свързва се с чистотата на нацията, с предците, с религията, с морала и достойнството.
„И двата вота се идентифицират с емоциите на имигранта, който е далече от родината. Не помня кой беше написал в социалните мрежи , че вотът от чужбина е „хъшовски“. Напълно съм съгласна с това. Мога само да добавя, че патриотичните чувства надделяха над националистичните и затова Има Такъв Народ води пред Възраждане", допълни анализаторът.
Цялото интервю можете да чуете в звуковите файлове.
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..
Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат да се заложи максималният бюджет , разрешен от..
Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net