Петър Янков е завършил Биологическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски", специалност "Екология". Защитил е докторска дисертация на тема "Птиците на София". Работил е 12 години в БАН до 1988 година, когато става един от основателите на Българското дружество за защита на птиците. Организацията е учредена на 3 юни 1988 година в сградата на Биологическия факултет на Софийския университет, но дейността по създаването й започва две години по-рано, обясни в разговор Петър Янков. Той дълги години ръководи дейността на първата природозащитна и неправителствена организация в България, а сега е част от екипа на Природозащитен център "Пода", едно от най-привлекателните места за наблюдение на птици. На един квадратен километър могат да се видят 315 вида птици. Центърът е удостоен с наградите на Фондация "Хенри Форд", на Асоциацията на немските туроператори и е част от списъка на 100-те Национални туристически обекта.
В предаването "Моята неделя" орнитологът разказа, че поради неблагоприятно стечение на жизнените обстоятелства детските му години преминават в Севлиево, Перник и Крумовград. Смята, че посветеността му на птиците е била предопределена. "Първият ми спомен е свързан с птиците. Чух някакви интересни и много силни звуци в небето. Попитах баща ми "Какво е това?" Той ми е отговорил: жерави, но аз не можех да визуализирам понятието, единственото, което можех да визуализирам беше изображението от една топка. Моят дядо ми беше купил топка-глобус. На нея бяха нарисувани континентите и на всеки континент животните му. Спомням си, като сега ми е врязано в паметта, че на Африка имаше нарисуван един голям жираф. И аз се чудех как жирафите могат да летят в небето, та това ми е първият спомен свързан с птиците..."
Стотици са случките свързани с животни и птици останали в паметта на д-р Янков. Той е в седми клас, когато категорично заявява, че като завърши средното си образование ще работи за благото на животните. Годината е 1967. След завършване на гимназията в Крумовград кандидатства медицина и биология. Приет е и в двата факултета, но независимо, че е втори по успех в Медицинския факултет изтегля документите си и записва "Екология". Завършва Биологическия факултет с много добър успех. Разпределен е във химико-фармацевтичен завод, където място за еколози няма. Обещават му да го назначат на друга длъжност, но той отказва. С последните шест стотинки в джоба си безработният оптимист си купува вафла. Разхождайки се пред паметника на Левски в София, негов познат го спира и му казва, че в Студията за научно-популярни и документални филми "Време" снимат филм за птиците, и търсят човек, които да намира гнездата и местообитанията им. Спринтирайки отива в студиото. Предлагат му служебен автомобил и хонорар от 60 лева. Започва работа в документалната лента "Домът на птиците", после идва защитата на дисертацията, научната работа, сбъдването на мечтата в България да има Дружество за защита на птиците, усърдната работа по превръщането на организацията в най-влиятелната природозащитна организация, проектите по опазване на застрашени от изчезване видове и още много нови планове.
Близо половин век пословичната отдаденост на Петър Янков към крилатите обитатели на небето няма почивен ден. Той обича да казва, че когато човек е намерил призванието си живее в космическата хармония на природата и умее да се радва на всеки миг.
Любопитната житейска история на един от най-видните орнитолози в България чуйте в прикачения звуков файл:
80% от работата ни е свързана с подготовка на жилища за продажба – наследствени имоти, апартаменти след наематели, мазета. Това каза за Радио Стара Загора Николай Борисов от фирма за почистване и извозване на отпадъци. По думите му хората търсят..
В сила са новите, по-високи изисквания към автошколите у нас. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целият процес на обучение и явяване на изпит. Камера ще следи какво става във и извън автомобила...
Днес православната църква чества Събор на Свети Архангел Гавраил. Това е вторият празник , след 26 март, през годината, в чест на благовестителя на Божиите тайни . Мнозина живеят с усещането, че куриерите на добрите новини са емигрирали, но това не е..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..
210 души ще могат да се възползват от нова социална услуга, предоставяна от Община Стара Загора за хора, които се нуждаят от личен асистент, но не попадат в целевите групи, обслужвани до момента. Услугите ще бъдат предоставяни почасово от..
Жътвата на зърнените култури вече е в разгара си, след като прибирането на пшеницата започна. Развитието на посевите през пролетта премина през сериозни климатични сътресения, затова очакваните добиви са доста разнородни в зависимост от това..
Мис България 2024 Симона Петрова даде старт на националната дарителска кампания „Спаси живот“, насочена към осигуряването на автоматични външни дефибрилатори (AED) за всяко училище в страната. Началото бе поставено символично от родния ѝ град..
Днес отбелязваме Международния ден без найлонови торбички. Елеонора Йосифова от сдружение „За Земята“ подчерта колко е важно да намалим употребата на еднократна пластмаса, която замърсява природата и се разгражда стотици години. За съжаление у..
Идеята за държавни магазини с надценки под 10 % означава, че държавата се опитва да влезе на пазара на частните играчи за търговия на дребно, но по-важният въпрос след откриването на ново дружество с 10 милиона капитал, е дали няма да се наложи то да..
Президентските избори ще се проведат през есента на следващата година, но вече стартира дискусия за излъчване на кандидат от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". В началото на седмицата се проведе кръгла маса „Президентски избори..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net