Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.
Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.
Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.
Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.
Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.
Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.
Историческо значение
Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България. Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България, то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България, разрешен с Руско-турската Освободителна война.
Голям пожар е избухнал в района на село Владимирово, община Тополовград, съобщават от областната администрация в Хасково. По първоначални данни огънят е тръгнал от района на автобусната спирка извън населеното място и бързо е обхванал необитаеми..
В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника,..
Окръжния съд в Хасково определи мярка за неотклонение "Задържане под стража" спрямо тримата обвинени в опит за трафик на 205,940 кг кокаин на стойност 37, 069 млн. лв. през Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево". Задържаните за..
До 28 юли ще продължи кампанията за безплатно тестване за хепатит В и С в ямболската здравна инспекция. В едно от най- големите предприятия в града служителите и работниците ще имат възможност да се изследват на място. Тестовете са безплатни,..
Областният управител на Стара Загора д-р Неделчо Маринов и кметът на Община Гурково Кънчо Папазов проведоха съвместна работна среща, в която участваха кметовете и кметските наместници на селата Паничерево, Конаре, Лява река, Димовци и Пчелиново. В..
Заместник-кметът на Община Стара Загора Надежда Чакърова и секретарят Николай Диков се срещнаха със създателите на проекта „Децата избират“ - Георги и Стефан Димитрови. Проектът е насочен към обособяването на вендинг автомати със здравословни продукти за..
Общинският съвет ще разгледа ново решение за действието и заплащането на „Зелената зона“ в Стара Загора. Това става ясно от публикувания дневен ред на заседанието на 31 юли. Платеното паркиране в града е спряно временно, а съобщение за това..
Ръководството на община Болярово ще предложи за обсъждане и приемане Годишният план за социалните услуги за 2026 г. Той ще бъде част от разгледаните докладни записки на редовното заседание на Общински съвет – Болярово, което ще се проведе на 28 юли 2025 г.,..
Заради ремонтни дейности днес без вода е село Горно Ботево в община Стара Загора, информират от ВиК. Заради авария на помпен агрегат е спряно водоподаването и в района на помпена станция Бяло поле. От водното дружество уточняват, че това ще продължи..
Община Казанлък започна демонтирането на близо 400 стари тролейбусни стълбове в Казанлък, които са неизползваеми, опасни и корозирали. На тяхно място се поставят нови, които ще се ползват за уличното осветление. Първият етап е вече изпълен. От..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net