Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

145 години от Априлското въстание

Снимка: bg.wikipedia.org

Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.

Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.

Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.

Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.

Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.

Историческо значение

Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България. Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България, то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България, разрешен с Руско-турската Освободителна война.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По-слаб бойкот и в Сливен

Бойкотът за пазарене във веригите днес в Сливен днес имаше по-малък отклик от първия път миналата седмица, показа репортерска проверка в пиковия обеден час. Една част от пазаруващите коментираха, че подкрепят бойкота, но за днес не са разбрали, че е..

публикувано на 20.02.25 в 17:24

Ремонтират три военни паметника в Сливенско през тази година

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници". Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора...

публикувано на 20.02.25 в 17:15

Допълнителни автобуси до Гробищен парк в събота

За нормалното транспортно обслужване на гражданите за възпоменанието Задушница на 22 февруари 2025 г., събота, общинската фирма „Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД ще осигури допълнителни автобуси до Гробищен парк, съобщават от пресцентъра на..

публикувано на 20.02.25 в 17:03

15 старозагорски училища ще се състезават в традиционната викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“

Възпитаници от 15 старозагорски училища ще се включат в традиционната междуучилищна викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“, която ще се проведе в навечерието на националния празник 3 март –  27 февруари 2025 г. от 14.00 часа в Културен..

публикувано на 20.02.25 в 16:58
Дамян Георгиев и д-р Антония Тодорова

Деница Манолова е новият председател на Областната организация на БЧК

Отчетно-изборно събрание на старозагорската областна организация на БЧК се проведе днес. На него в присъствието на 23-ма от общо 31 делегати бе отчетена дейността на областната структура през мандата 2021-2024 г.  За председател на събранието бе..

публикувано на 20.02.25 в 16:49

Клуб "Горди наследници" организира видео конкурс за Васил Левски

По повод 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски, клуб „Горди наследници“ към Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“ обявява второто издание на конкурс за художествено интерпретиране на тема „Васил Левски..

публикувано на 20.02.25 в 16:30

Нетрадиционна покана за бал получи учителка от СУ "Максим Горки"

Нетрадиционна покана за бал получи учителката по български език и литература от средно училище „Максим Горки“ госпожа Йорданка Раденкова.  Дванайсетокласниците са избрали да изненадат своята учителка със специална видеостена в центъра на Стара..

публикувано на 20.02.25 в 16:23
Община Хасково

Измамници се представят за служители на Община Хасково

За нов вид измама предупредиха от Община Хасково. Измамници се представят за служители на фирмата, която прави обходи по домовете за смяна на печките на твърдо гориво с климатици. Вече е постъпил сигнал от възрастна жена за опит за такава..

публикувано на 20.02.25 в 15:48

По-често полиция ще посещава селата в община Стара Загора

Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора секретарят на Общината Николай Диков. Той..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

История и настояще в "60 минути политика" по Радио Стара Загора

Историческите аналогии са в основна тема в поредното издание на предаването "60 минути повече политика" по Радио Стара Загора. През последните дни Мюнхенската конференция за сигурността предизвика спомените от 1938 г., когато именно в Мюнхен..

публикувано на 20.02.25 в 13:52