Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великден някога в Йерусалимово

Пръснало се по южните склонове на мистичната Сакар планина село Йерусалимово буди интереса на много от нас, които в последните години се обърнахме към историческите забележителности , архитектурните паметници и природните  красоти на България. А името му веднага се свързва с Гроба господен в Йерусалим. Двете малки рекички преминаващи през  него се сливат недалеч от Марица в р. Йерусалимова. В околностите му скалните образования и мегалити са неповторими – могат да се видят само тук и в района на Тополовград, а много от тях пазят следи от тракийските култове по тези земи, но са все още неизследвани.

 На влизане в селото метален кръст го закриля, а точно до него кипрото параклисче  „Вход Господен в Йерусалим  посреща жителите и гостите от 2015 г. насам. В центъра на селцето ме очакват 73 годишната Кръстина Генева, 60 годишният Георги Колев, усмихнатият 80- годишен Добри Добрев и кметският наместник Георги Иванов. И разговорът започва с отговора на най-възрастния – дядо Добри на въпроса откога живеят в Йерусалимово. През 1906 г., когато Хаджи кьой се преименува с царски указ в Йерусалимово, кмет е бил дядото на днешния кмет - Добри Делев Иванов, който има немалка заслуга селото да получи това име, казва с гордост Георги Иванов.

Като правя връзката с Гроба Господен – светият град за три религии, няма как да не попитам защо и от кога селото носи това име. В отговора си Добри Добрев  и Георги Колев казват, че 80% от хората в селото са вярващи християни, възпитанието във  Исус Христос идва от поколения и се предава във всяко семейство от бабите и дядовците на бащите и майките, а от тях на децата. Тук църквата никога не е преставала да бъде действаща, дори когато в социализма преследваха вярващите и много храмове бяха затворени, разрушени и осквернени.  Местните хора се гордеят с това и с историята на църквата си, за която не знаят кога е положен първият камък, но историята им пази датата на освещаването й – Великден, 1837 г. От тогава до днес хората даряват пари и труд за божия храм и за построяването на параклиса  на входа на селото. Моите домакини разказват как са посрещали Великден като деца. Всяка къща боядисва яйцата преди изгрев слънце в четвъртък или събота сутринта. Жените месят козунаци, в петък всички присъстват на Царските часове и минават под плащаницата за опрощение на греховете. В  събота привечер цялото село се стича в двора на църквата „Св. Димитър“ за службата и след Възкресението Христово, хората си казват „Христос возкресе!“ в отговор „Воистина возкресе“ и с великденско яйце и козунак се поздравяват. Всеки отнася благотворния огън в дома си. А на следващата утрин, всяка махала пече агне в обща пещ и на обяд всяко семейство се събира на празничната трапеза. „Младите отиват при кумовете с кулак, баница, пет яйца, лимон и шише вино. Това беше най-хубавото, най-благословеното да  посрещне кума кумеца и кумицата. На мръкване всички излизат да се хванат на хорото в съпровод на песни“, разказва Кръстина Генева и запява.  На втория и третия ден на Великден, всички излизат следобед на мегдана и се хващат на хорото. “Тия дни не се похваща работа и ги наричаха  разтурен понеделник, разтурен вторник, чак до петък!“, спомня си и дядо Добри.

Кметът Георги Иванов разказва, че в селото два пъти е идвал палестински посланик, който е дарил средства за храма и за построяването на чешма. Идвали са и членове на еврейското дружество „Шалом“ от Бургас, с което връзките продължават и до сега. А днес в селото живеят и български турчин от Силистра и турчин от Одрин. Не само някогашните и днешните хаджии оправдават името му Йерусалимово, а и странното  съжителство и пресичане на пътищата на хора с трите световни религии.

 А срещата ни завършва с молитвата, която йерусалимовци са отпарвили и на Гроба Господен в свещения град Йерусалим и днес на Възкресение Христово- за здравето и доброто на семействата им, на селото, на България и за целия свят. За мир и да възтържествува доброто между човеците.

Репортажът от с. Йерусалимово на Кристина Русева чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Движението в Старозагорско се осъществява без ограничения, видимостта е добра

Заледени и обработени са пътните настилки на прохода Шипка. Температурата там тази сутрин е 3 градуса. Положителна е температурата и на Прохода на Република, където пътните настилки са частично заледени и обработени. Видимостта и на двата прохода е..

публикувано на 04.02.25 в 06:25

За временно влошено качество на водата в град Стралджа и три околни села предупреждават от ВиК - Ямбол

Питейната вода, достигаща до потребителите град Стралджа и селата Лозенец, Атолово и Воденичане, от днес (4.02) до 9 февруари ще бъде с намалена прозрачност и различна степен на мътност, предупреждават от ВиК дружеството в Ямбол на своята фейсбук..

публикувано на 04.02.25 в 05:48

Облачно и студено е времето във вторник

Днес студеният въздух ще обхване цялата страна . По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската област все още ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югозападни райони – от дъжд. Над северните и източните..

публикувано на 04.02.25 в 04:53

В село Нова махала имат нов зелен център

Отскоро хората от Нова махала се радват на кокетно паркче с пилон за националния трибагреник, което се превърна в зеления център на селото. „Радостта ни е всеобща, защото проектът ни не само бе сред одобрените 300 от над 2 000 проекти на села, общини и..

публикувано на 03.02.25 в 18:06

Вътрешният министър е поискал справка за пенсионерите в МВР и настоява за увеличение на заплатите

Вътрешният министър Даниел Митов заяви, че ще държи заплатите на служителите в МВР да бъдат увеличени: "Това не е някаква привилегия, то всъщност е закъсняло и се надявам мнозинството в Народното събрание ще подкрепи проекта", коментира Митов при..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Отчитат трайна тенденция за намаление на миграционния натиск към България

Мигрантите и каналджиите нямат шанс на българо-турската граница. Това заяви вътрешният министър Даниел Митов при подписването на споразумението за съвместен контингент за охрана на границата заедно с Румъния, Унгария и Австрия. Той определи това като..

публикувано на 03.02.25 в 16:59

Увеличават се сигналите на горещия телефон и на платформата на Община Стара Загора през миналата година

Близо 14 500 сигнала са подадени през 2024г. на денонощния Горещ телефон на Община Стара Загора - 0800 157 37. Още около 2400 сигнала са подадени и на платформата на Общината signal.starazagora.bg , обобщи Росица Копривчина, директор на Дирекция..

публикувано на 03.02.25 в 16:00

Представят първата бебешка пиеса на Старозагорския куклен театър

Първата премиера за годината и първата бебешка пиеса на Старозагорския куклен театър ще се изиграе на 12 февруари от 10.30 ч. Веднага след това, от 11.30 ч. е второто представление, информират от културната институция. Спектакълът носи звучното име..

публикувано на 03.02.25 в 15:13

Набират ученически разработки за Фестивала на иновациите в Стара Загора

За първа година Фестивалът на иновациите в Стара Загора ще събере ученици на възраст между 14 и 19 години, които се интересуват от технологии и иновации. Събитието ще се проведе в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ на 8 май от 14.00 ч...

публикувано на 03.02.25 в 15:10

Прокурори изнесоха лекция пред ученици в Казанлък по Образователната програма на ВСС

Прокурорите Христо Петров и Венцислав Великов от Районна прокуратура-Стара Загора изнесоха открит урок пред ученици от 6 и 7 клас в ОУ „Свети Паисий Хилендарски“ в Казанлък. Те говориха пред тях по темата „Детското насилие - агресията в училище...

публикувано на 03.02.25 в 15:07