Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Галина Кисьова - педиатър и ендокринолог:

България е на 5-то място в Европа по детско затлъстяване

Всяка година на 19 май се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването.

Кампанията е проведена за първи път през 2009 г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване. Основателите са убедени, че броят на хората с наднормено тегло и затлъстяване в цяла Европа непрекъснато се увеличава. Тази тенденция потвърди ефира на Радио Стара Загора и д-р Галина Кисьова - педиатър и детски ендокринолог. 

" Последните месеци свикнахме да говорим за пандемията от COVID-19, но всъщност затлъстяването е една пандемия на XXI век. Трябва да се борим и с нея. Особено последната година, когато децата са затворени вкъщи с онлайн обучение, когато им се наруши режима на хранене и движение. Световната здравна организация в момента провежда специално проучване в Европа с тази цел, да се види как се е отразил COVID-19 върху детското затлъстяване и скоро ще излязат резултатите, но очаквам, че резултатът няма да много добър".

Статистиките от предишни години показват, че България е на 5то място в Европа по детско затлъстяване като около 30% от децата в България са с наднормено тегло, а 12.7% са със затлъстяване, обясни още д-р Кисьова. 

" В големите градове тези цифри стигат до 40%. За съжаление и в световен мащаб нещата не са добре. Още от 70те и 80те години на миналия век започва тази тенденция като около 10% от децата между 5 и 17 годишна възраст са с наднормено тегло. 3% са със затлъстяване. Най-лошото, според мен, е че статистиката показва все по-ранно срещане с детското затлъстяване и наднормено тегло. През 2010 година е проведено изследване по темата, което показва, че честотата на наднорменото тегло и затлъстяване във възрастта под 5 години е 6.7 %. Двукратно е нараснала тази честота за последните 10 години".

Най-често причина за проблеми с теглото при децата до 5 годишна възраст е прехранването от страна на родители, каза д-р Кисьова. 

"Храната много често се използва като възнаграждение. Дават се много храни като бонбони, сладки и други такива висококалорични храни между храненията и това води до повишаване честотата на затлъстяване. За съжаление, сега покрай пандемията децата, които ходеха на спорт и поддържаха теглото си по този начин спряха. Сега, идват пациенти, които са спрели да спортуват, но са продължили със същия калориен прием и са повишили килограмите си. Нещата са комплексни. Има и други причини. За е добре, родителите да се обърнат към специалист. Причините за това покачване може да са и генетични ".

Цялото интервю на Елена Енчева с д-р Галина Кисьова от предаването 60 минути повече, чуйте в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Започват профилактични прегледи за рак на гърдата

Ротари клуб София продължава своята кампания „С теб сме“, която е насочен към профилактика на рака на гърдата в малките населени места. Този път във фокуса на ротарианците са областите Хасково, Кърджали, Ямбол, Сливен и Бургас. Това съобщи в..

публикувано на 01.06.24 в 12:05

В казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители

На 31-ви май в казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители. Темата ще бъде свързана с най-честите инфекции през пролетно-летния период. Занятията ще продължат два часа - от..

публикувано на 31.05.24 в 08:05

Ремонтът в АГ клиниката ще приключи до лятото

Ремонтът в АГ клиниката в УМБАЛ „Проф. Киркович“ ще приключи до лятото. Така гинекологичният сектор ще разполага със самостоятелен етаж, повече пространство и удобства за пациентите. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Изкуственият интелект навлиза в образната диагностика

Изкуственият интелект е от изключителна полза в сферата на образната диагностика. Той е в помощ на лекарите при обработката на резултатите от изследванията като подобрява качеството на изображението при дишане и движение на пациентите...

публикувано на 18.05.24 в 13:00

Все по-млади хора страдат от високо кръвно

Все по-често млади хора имат оплаквания от високо кръвно налягане съобщикардиологът д-р Георги Маринов от клиниката по кардиология към УМБАЛ “Проф. д-р Ст. Киркович“ в Стара Загора по повод Световния ден за борба с хипертонията. Според него..

публикувано на 17.05.24 в 11:40

4500 с рак на дебелото черво годишно в България

Приблизително 4500 мъже и жени в България се разболяват от рак на дебелото черво всяка година. В Европа техният брой е 350 хиляди души. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по медицинска..

публикувано на 11.05.24 в 12:49

Кампания "Евромеланома 2024"

Безплатни прегледи за рак на кожата ще се състоят в цялата страна на 14май по време на 19тото издание на кампанията „Евромеланома“ в България. Забелязва се по-голям интерес от страна на хората към предпазването и грижата за кожата, коментира..

публикувано на 10.05.24 в 16:41
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

Кампания за профилактика на рак на гърдата организира Ротари клуб "София"

Ротари клуб „София“ стартира кампанията „С теб сме“, чиято цел е профилактика за рак на гърдата на жени от   населени места без болнично заведение или отдалечени от медицински центрове. Живеещите там нямат достъп до редовни профилактични прегледи, а..

публикувано на 09.05.24 в 15:31

Чести причини за нарушенията на съня при децата

Нарушенията в съня на бебето и малкото дете са често срещан проблем. Недостатъчният сън на детето, а оттам и на родителите, води след себе си редица негативни преживявания. Родителите се чувстват „на ръба на силите си“, търсят причините за..

публикувано на 04.05.24 в 12:05

Успешните личности жертват много

Субективното преживяване за благополучие в съвременния свят се разглежда като компонент на психичното здраве, което включва субективната преценка за собственото ни ниво на ефективност, автономност и компетентност. Хората, които..

публикувано на 27.04.24 в 12:05