Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биотехнологични проекти за региона на Стара Загора разработват в Института за устойчив преход

Доц. д-р Добри Ярков, Ректор на Тракийски университет, Стара Загора
Снимка: Емил Енчев

През февруари 2021 г. към Тракийския университет в Стара Загора заработи Институт за устойчив преход и развитие, чиято цел е да подпомогне трансформацията на стопанския модел в районите, засегнати от енергийния преход.

В състава му влизат и представители на софийския Технически университет, на Минно-геоложкия университет, на община Стара Загора, на синдикатите, на Българската стопанска камара, на Асоциацията на индустриалния капитал в България, на министерствата на образованието и енергетиката. Това уточни доц. Добри Ярков, Ректор на Тракийския университет и инициатор за създаването на Института.

Първата официална работна среща направихме още през февруари с представители на регион Хъмбър, Великобритания. Тя беше много полезна среща за обмяна на опит, за това което се е случило преди 25 – 30 години в този регион, където е била най-голямата топлоелектрическа централа на въглища във Великобритания. Сега  това е един от най-силно развитите региони.

Срещнахме се и с ръководителите на централите и мините в комплекс "Марица Изток", както и със синдикалните им организации. Управителният съвет се срещна и с екипа на консултанта за изработката на Териториалните планове – "Прайс, Уотърхаус, Купърс". Биоикономиката и въглищните региони коментирахме на среща с немските партньори от Лайпциг – Дрезден, където преди 25 години е имало интензивно производство на енергия от въглища. Териториалните планове коментирахме и с чужди партньори – Словакия, Румъния, Полша, Чехия.

Най-сериозната работа която предстои е научно развойната, казва доц. Добри Ярков. 4 са направленията, по които се работи в Институтът за устойчив преход: икономически анализи и проекти, биотехнологии, минно дело и геоложки проучвания, водородни технологии и енергийни системи.

Направлението за икономически анализи и социални проучвания ще изготвя сценарии за развитие, стратегии, но и съвместни проучвания със социалните партньори по отношение на социалните ефекти. Това е много важно за нас като университет, за да може този преход да стане с минимални социални сътресения.

Няма готови модели, които можем да заимстваме от нашите партньори, но има идеи за нови бизнес модели, обяснява доц. Добри Ярков.

Един от тях е агроенергетика и биоикономика – използването на биогорива и биоотпадъци.  Планираме и да започнем производството на храни върху рекултивираните територии на Мини "Марица Изток", първо с научна дейност, с изграждане на модели и пилотни проекти. Това ще са висококачествени храни със собствена марка, които да използват късите вериги за доставка – от фермата до вилицата.

Най-голямата сила и ролята на науката в случая е да съкрати срока за възстановяването на почвата на рекултивираните земи в пъти, така че още през следващите години да излезем с готови продукти, каза още доц. Добри Ярков:

"Вече имаме разработени научни проекти, които стартират още през следващите месеци. Проучванията на почвата и водата сочат, че няма наличие на високи нива на тежки метали или други вредни компоненти".

Работи се и по улавянето и съхранението на въглеродния диоксид съвместно с Техническия университет и Минно-геоложкия университет. Тракийският университет се включва с използването на въглеродния диоксид за храна на специални микроорганизми, които да произвеждат биогорива, както и хранителни добавки за животновъдството и за хората:

"Времето е кратко, но искам пилотните проекти за въглеродния диоксид, за биотехнологиите, икономическите анализи да ги видя осъществени до края на мандата си след две години и половина и да излезем с готов бизнес модел. Но всичко, което предстои да се случи, трябва да бъде много добре обмислено и интегрирано, да се включат всички специалисти, от всички сфери на живота, така че стресът да бъде минимизиран и резултатът да бъде видим не след 10 години, а веднага след като започне този процес на трансформация".

Цялото интервю с доц. Добри Ярков можете да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00

Община Стара Загора е партньор по проект за кръгови решения за текстилни отпадъци

Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..

публикувано на 24.07.24 в 10:00