Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Димитров: Посещението на Кьовеши е знак за ангажираност на ЕК към събитията у нас

| обновено на 11.06.21 в 15:33
Снимка: Личен архив

Посещението на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в София е по-скоро съвпадение, отколкото да е провокирано от санкциите по глобалния закон „Магнитски“, но не е изключено и тази тема да е обсъждана в рамките на нейната визита. Това коментира в предаването „Час пик“  Георги Димитров, който е в състава на директорите на една от българските компании, които предоставят електронни подписи и идентификация. Той е професор по "ИКТ право" и университетски преподавател.  Председател е на фондация „Право и интернет“.

Нейното посещение е знак за сериозна ангажираност на Европейската комисия към събитията, които се случват в България. Вероятно заради проблемите, които стават достояние на външния свят. Допускам, че визитата й е именно с оглед на предстоящи решения или вероятно действия от страна на европейските институции“.

Попитан какви правни последици произтичат по "Магнитски", проф. Димитров отбеляза, че България е във фокуса на международната общност и като страна членка на НАТО и съюзник на САЩ „не е без значение за българската държава този акт на американската държава“. Той допусна реципрочни мерки от т.нар. съюзници и поясни, че българските органи би следвало да съберат цялата информация, която е мотивирала САЩ да наложат съответните санкции, за да може да се предприемат действия и на територията на България.

Европейската комисия лансира проект за дигитален портфейл за електронна идентификация

Комисията излезе с проект за изменение на Регламент (ЕС) № 910/2014 относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар. 

България изостава, защото не е уреден въпроса с национална схема за електронна идентификация, предупреди проф. Димитров. Служебното правителство може да ускори процесите:

"При липса на специална нормативна уредба в България решението за това кои схеми за електронна идентификация да се обявят официално от държавата може да го направи Министерският съвет. Това е решение по целесъобразност. Този въпрос може да се реши, да се направи смела крачка, тъй като дори и да влезе новият регламент в сила и да се допуснат дигиталните портфейли, а те ще се допуснат за Европа, ние отново няма да имаме достъп до такъв, тъй като няма нотифицирана национална схема", обясни проф. Димитров. 

Идеята на ЕК е всеки гражданин на общността да има дигитален портфейл, който поддържа личните документи на мобилно устройство. Приложението ще бъде безплатно и доброволно за крайния потребител. 

"Електронната идентификация е аналог на вашата лична карта. Това е най-важният инструмент, за да имате достъп до електронно правосъдие, здравеопазване и образование, въобще до услугите на електронното правителство", обясни за  европейската дигитална услуга в полза на обществото, бизнеса и институциите проф. Димитров. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Академик Васил Николов: България още няма стратегия за археологическото наследство

Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..

публикувано на 21.02.25 в 15:29

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19