Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Георги Димитров: Посещението на Кьовеши е знак за ангажираност на ЕК към събитията у нас

| обновено на 11.06.21 в 15:33
Снимка: Личен архив

Посещението на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в София е по-скоро съвпадение, отколкото да е провокирано от санкциите по глобалния закон „Магнитски“, но не е изключено и тази тема да е обсъждана в рамките на нейната визита. Това коментира в предаването „Час пик“  Георги Димитров, който е в състава на директорите на една от българските компании, които предоставят електронни подписи и идентификация. Той е професор по "ИКТ право" и университетски преподавател.  Председател е на фондация „Право и интернет“.

Нейното посещение е знак за сериозна ангажираност на Европейската комисия към събитията, които се случват в България. Вероятно заради проблемите, които стават достояние на външния свят. Допускам, че визитата й е именно с оглед на предстоящи решения или вероятно действия от страна на европейските институции“.

Попитан какви правни последици произтичат по "Магнитски", проф. Димитров отбеляза, че България е във фокуса на международната общност и като страна членка на НАТО и съюзник на САЩ „не е без значение за българската държава този акт на американската държава“. Той допусна реципрочни мерки от т.нар. съюзници и поясни, че българските органи би следвало да съберат цялата информация, която е мотивирала САЩ да наложат съответните санкции, за да може да се предприемат действия и на територията на България.

Европейската комисия лансира проект за дигитален портфейл за електронна идентификация

Комисията излезе с проект за изменение на Регламент (ЕС) № 910/2014 относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар. 

България изостава, защото не е уреден въпроса с национална схема за електронна идентификация, предупреди проф. Димитров. Служебното правителство може да ускори процесите:

"При липса на специална нормативна уредба в България решението за това кои схеми за електронна идентификация да се обявят официално от държавата може да го направи Министерският съвет. Това е решение по целесъобразност. Този въпрос може да се реши, да се направи смела крачка, тъй като дори и да влезе новият регламент в сила и да се допуснат дигиталните портфейли, а те ще се допуснат за Европа, ние отново няма да имаме достъп до такъв, тъй като няма нотифицирана национална схема", обясни проф. Димитров. 

Идеята на ЕК е всеки гражданин на общността да има дигитален портфейл, който поддържа личните документи на мобилно устройство. Приложението ще бъде безплатно и доброволно за крайния потребител. 

"Електронната идентификация е аналог на вашата лична карта. Това е най-важният инструмент, за да имате достъп до електронно правосъдие, здравеопазване и образование, въобще до услугите на електронното правителство", обясни за  европейската дигитална услуга в полза на обществото, бизнеса и институциите проф. Димитров. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00