Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Николай Урумов се шегува, че е бивш дворянин

6
Николай Урумов
Снимка: Мила Маринова

Николай Урумов е един от най-популярните български актьори. Той е обичан и чакан режисьор в столичните и провинциалните театри. Професионалният опит го държи здраво и любвеобилно на театралната сцена, пред филмовата камера и микрофона за дублажи, но по-далеч от медийните изяви. Мислите му вървят на бързи обороти. Работохолик е, но когато работи не бърза, защото изпипва детайлите. От дете е приятел на думите. Подрежда ги така, че да не се нуждаят от преподреждане и редакторска намеса. Признава, че няма амбиции да споделя в книга преживелиците си, но те ще се появят в книга скоро, може би отпечатани в ИК "Жанет 45". 

В навечерието на "Лъжци по неволя" от Антъни Нийлсън, последната премиера, за сезон 2020/2021, на Драматичен театър "Гео Милев" усмихнатият актьор бе специален гост в предаването "Моята неделя". Още в началото на срещата режисьорът на премиерното заглавие побърза да уточни: "Когато ме попитат на коя политическа сила симпатизирам, бързам да споделя, че съм безпартиен, бивш дворянин. Това предизвиква смут в моите събеседници, но после ги успокоявам, че съм израснал в двора на село."

Николай Урумов с умиление разказа за село Българево, община Каварна. Родното му място се намира на 700-800 метра от брега на морето. И там, на нос Калиакра, на това високо, ветровито и скалисто място, сред шума на вълните и старите смокинови дървета, той изпада в усамотението, което го зарежда с живителните сили на спокойствието и надеждата. "Всяко нещо там е част от моето минало, от детството ми. Родителите ми вече не са сред живите. Те ми липсват. Там имам чувството, че се докосвам до тях", изповяда актьорът.

"Самотата не ми тежи. Аз от дете си я търсех. Този безграничен морски свят даваше простор на въображението ми. За мен морето беше един универсален магазин, ама естествен, създаден от природата и докаран от морето, и от съдбата", продължи размислите си Николай Урумов, чието детско хоби е било да събира дошлите с приливните вълни дарове.

За вълшебните морски приказки, първите литературни опити, неочакваните обрати на съдбата, първите роли, поканите от българските емигранти, гостуването в Сидни, раждането на моноспектаклите, диалогът със старозагорските актьори, настоящата премиера на английската комедия "Лъжци по неволя" и подготвяното оперетно представление на "Българи от старо време" на русенска сцена, където Николай Урумов ще играе Хаджи Генчо - бащата на Лила, а порасналата му дъщеря е разпределена в ролята на Лила, чуйте подробностите в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15

Проф. Цочо Бояджиев ще представи изложба и книга в Музея на фотографията в Казанлък

На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..

публикувано на 15.01.25 в 14:04

Дигиталният алхимик Франс ван ден Дунген представя творби в Нова Загора

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник  Франс ван ден Дунген.  Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен обяви 14-ти конкурс за театрални кукли за деца

Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..

публикувано на 14.01.25 в 17:10

Ямболските кукери с Голямата награда от маскарадните игри в Симитли

Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..

публикувано на 14.01.25 в 13:56
Доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция

Доц. Николай Вуков представя монография за народното творчество в българския печат преди Освобождението

„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“   е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..

публикувано на 13.01.25 в 22:28

В Деня на българското кино си спомняме за първия български игрален филм

В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов.   Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..

публикувано на 13.01.25 в 16:09