Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Иван Църов: Нашите обекти са от билото на Стара планина до средата на Дунавската равнина

11
Иван Църов
Снимка: Здравка Маслянкова

Близо 370 000 лева отпуска за археологически разкопки, проучвания и реставрация Министерството на културата за Великотърновска област. Финансирането е за общо 11 проекта.

Директорът на РИМ - Велико Търново, д-р Иван Църов, съобщи, че са кандидатствали по шест проекта, но само 4 от тях са получили одобрение. "Кандидатствахме за финансиране от 160 000 лева, но по одобрените проекти получихме около 105 000 лева", уточни археологът. И тази година той продължава проучванията си в югозападния сектор на форума на древноримския град Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп. 

"Всяка година се каня да приключа, но все излизат нови интересни неща. Оказа се, че на това място има един малък площад с една перистилна колонада. Тя е пряко свързана със западната стена на одеона, малкия театър. Този малък театър, който е проучван през 60-те години на XX век може да се окаже, че е изпълнявал функциите на градски съвет. Установих че има една част, която е под открито небе, а друга е като портик с колонади. Твърде е вероятно този малък площад да е използван и за пазар", обяснява Църов. "Съвсем неочаквано, в едни ями, които са били с цел укрепване на колонадата, открих различни фрагменти от мерителна маса. Този род мерителни маси обичайно са били разположени на градския площад. На плота им е имало мензура – отвор с обем, посредством който властите са контролирали и търговците на зърно, а и всички останали търговци." Археологът поясни, че отстрани на мерителната маса, на ръба, има гладиаторска сцена. Тя представлява един ден на гладиаторски игри. И всичко това под звуците на воден орган - хидравлис, продължава разказа си д-р Църов, който повече от четири десетилетия работи на археологически обекти, под парещите лъчи на слънцето. "Ако човек няма откривателски дух той не е в професията. Аз съм щастлив човек. Имал съм възможност, хобито ми да стане професия."

В прикачения звуков файл ще научите за помощта на Николай Шаранков при разчитане на каменните надписи от древноримския град Никополис ад Иструм. Най-добрият български епиграф е верен приятел на археолозите от цяла България.  

По данни от Министерството на културата на крепостта Трапезица този сезон ще работят отново три екипа. В южния сектор  проучва екипът на Деян Рабовянов, който е обезпечен с 34 995 лв. В сектор „Север“ работи проф. Константин Тотев, който получава 32 894 лв. Археологът Мирко Робов ще ръководи разкопките в сектор „Изток“ с финансиране от 32 898 лв.

Във Велико Търново ще продължат археологическите проучвания и на средновековен манастир и ранновизантийска базилика и тракийски некропол в квартал „Френкхисар” на Стария Търновград. Ръководител на изследванията е проф. Хитко Вачев, а финансирането е в размер на 34 150 лв. Проф. Константин Тотев ще работи и по църквата „Свети 40 мъченици” с осигурени 27 998 лв.

Археологически екип под ръководството на Илиян Петракиев от РИМ – Велико Търново, за пореден сезон ще работи на средновековната крепост Ряховец край Горна Оряховица благодарение на държавни средства на стойност 27 945 лв.

Калоян Чакъров ще реализира проект „Геофизика” в римския град с предвидени 17 680 лв.

Александър Чохаджиев продължава проучванията на селищна могила край Петко Каравелово, а работата на изследователя е обезпечена с 27 931 лв. 
Иван Църов поясни, че не е запознат в детайли с финансовата рамка на осигурените средства, но познава в детайли работата на колегите си. Той информира, че от 26-28 юли Велико Търново ще бъде домакин на Национална научна конференция. На нея са поканени над 200 археолози, но заради противоепидемичните мерки събитието ще се проведе онлайн.   
31 са обектите които управлява РИМ - Велико Търново. Кои от тях не бива да пропускате? И защо директорът на музея обича да казва, че обектите за които отговаря са от билото на Стара планина до средата на Дунавската равнина, чуйте в прикачения звуков файл:
Старата столица на България е разположена върху хълмовете Царевец, Трапезица и Света гора. В този магичен град човек лесно разбира думите на летописците и пътешествениците нарекли го Втори Рим и Трети Константинопол.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Людмила Тонева

Людмила Тонева представя своята „Воля за живот"

Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

"Милосърдието на Тит" с премиера тази вечер

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с  премиерни  за страната представления.  Тази вечер от  19 часа  Държавна опера Пловдив ще представи  "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт.  Това е последната,..

публикувано на 27.11.24 в 15:04

В Казанлък започват музикални празници „Петко Стайнов“

От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..

публикувано на 27.11.24 в 13:51
Венцислав Илиев

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11