Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една мечта за паметник на Левски се сбъдна

Снимка: интернет

Днес, когато цялата страна чества 184 г. от рождението на най-светлата личност в нашата история Васил Иванов Кунчев Левски, ще Ви срещнем с деветдесет и три годишния Георги Милушев от Смолян. Повоът е - сбъдната му мечта – сам да направи паметник на най-великия син на майка България в родния си град. Преди месец дари бюст паметника на своите съграждани. Повече от 10 години живее с тази мисъл и подкрепен от съпругата си заделяли всеки месец от пенсиите си за да направи паметника на Апостола със собствените си ръце – от идеята до сътворението на бюста от гипс. Накрая помогнала и дъщеря му Росица Милушева. За образ избрал една от най-популярните фотографии на Левски. При отливането на бюста от бронз му помага известният ни скулптор Спас Киричев от Пазарджик. Бюстът е поставен върху колона от черно габро с капители и тежи 111 кг.  Две години води преговори с общината къде да бъде монтиран паметника, докато постигнал  своето – достойното място на Дякона е срещу паметника на Христо Ботев в Стария център на Смолян.

„За мен Левски е най-великият българин, винаги е бил кумир. За жалост, той е недостижим пример за днешните ни управници“, споделя Георги Милушев, който завършил гимназията на името на Апостола в кв. Райково. После цял живот работил като банков служител и счетоводител, но съдбата му така го изградила като характер, че искал всичко сам да прави – с ръцете си. Така и от раждането на идеята, до нейното осъществяване – всичко е негова направа. Затова е щастлив и с удовлетворение казва, че е доживял да сбъдне мечтата си и казва скромно, че не знае колко струва паметника на Левски. Когато трябвало да посочи някакав сума при договора за дарение на обищината, като член на инициативния комитет се позовал на сумата за паметника, който направили с дарения съгражданите му на Христо Ботев - 17 000 лв. Защото неговият паметник, а и всички паметници нямат цена, категоричен е Георги Милушев.. „Човек трябва да остави нещо след себе си. Затова единствената ми молба е само да се знае кой е автора на паметника и в коя година или епоха е сътворен“, завършва Георги Милушев.

 В звуковия файл чуйте интервюто на Кристина Русева с Георги Милушев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03

Вярата e терапия

Какво означава да си здрав? Според психолога Яна Христова това не е само физическо състояние, а усещане за вътрешен мир – със себе си, с мислите, тялото и средата ни. В предаването „Моята неделя“, тя обобщи връзката между вярата, психиката и..

публикувано на 20.04.25 в 11:39

Днес е единственият ден, в който всеки гост на Зографския манастир в Атон може да бие църковните камбани

Първият ден на Великден е единственият в годината, в който всеки гост на българския манастир " Свети Георги Зограф" в Атон може да бие църковната камбана колкото пъти иска. Любопитната подробност за Радио Стара Загора разказа кореспондентът на вестник..

публикувано на 20.04.25 в 10:40

Гергана Стоянова: „Трудностите ни изграждат като хора!“

Гергана Стоянова гостува в Стара Загора с нейния семинар „Аз уча, вярвам, мога, знам“. Самата тя сподели, че не за първи път идва в Стара Загора, но за първи път тази година. Тези семинари води вече повече от 4 години в над 80 града. Тя е всеотдайна,..

публикувано на 17.04.25 в 13:26

Да нарисуваш икона

25 деца посещават ателието по иконопис към православен храм " Света Троица" в Стара Загора. Занятията се водят от иконописеца Зорница Иванова. А нейни ученици са момчета и момичета на възраст от 8, та до 17 и нагоре години.  Един от тях е 12-годишният..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Как се прави хубав козунак

Диана Филипова от хасковското село Малево е производител на козунаци и курабии от 20 години. Тя ни запознава с тайните за направата на вкусен козунак, в разговор с кореспондента ни от Хасково Христо Христов. Производителката споделя, че..

публикувано на 17.04.25 в 09:25

Старозагорско участие във Всемирното изложение в Париж преди 125 години

На този ден, преди 125 години , Световното изложение в Париж ознаменува настъпването на новото столетие и среща на едно място техническите и индустриалните достижения на човечеството.  От април до ноември 1900 година Всемирното изложение събира над..

публикувано на 15.04.25 в 10:10