Две седмици ще продължи горещата вълна, която започва с Горещниците от 28 юли. Днес в района на Стара Загора температурите ще достигнат 37-38 градуса, утре ще са около 40 градуса, а в събота и над 42 градуса, прогнозира за Радио Стара Загора климатологът проф. Георги Рачев. По думите му обаче, физиологично ще усещаме тези температури като над 50 градуса.
Минималните температури също ще са високи – над 22 градуса, влажността ще е ниска и работа на открито не се препоръчва, допълни експертът.
Проф. Рачев припомни да се пият достатъчно течности, с избягване на алкохол; да се носят светли дрехи и шапки; да се придвижваме по сенки и в бавно темпо, за да се предпазим от неблагоприятните влияния на жегите. За възрастните хора е препоръчително да не излизат във времето между 12 и 18ч.
Според народните поверия, когато времето през Горещниците е твърде горещо, зимата ще бъде също с трудни климатични условия, но климатологът не предвижда рекордно ниски температури в региона.
Още за времето в района на Стара Загора по време на Горещниците (28, 29, 30 юли), както и за връзката климат – болести – развитие на цивилизациите можете да чуете в звуковия файл.
С капсула на времето отбелязват 10 години в Международния младежки център в Стара Загора С разнообразна програма Международният младежки център – Стара Загора (ММЦ) отбелязва 10-години от създаването си. Празничната програма започва в..
В община Стара Загора ще се проведат консултации за определяне състава на секционните избирателни комисии за частичните избори за кмет на село Хрищени. Извънредният вот в най-голямото старозагорското село е насрочен за 12 октомври. Консултациите..
В сряда ще преобладава слънчево време с разкъсана облачност, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Изолирани слаби превалявания ще има само в планините от Западна България. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от..
Областният управител д-р Стефка Здравкова проведе работна среща относно качеството на водата в Хасково. На срещата присъстваха представители на ВиК – Хасково, РЗИ, РИОСВ и БАБХ. Беше решено ВиК – Хасково да предостави карта на града със зоните за..
Със Заповед на Министъра на културата Мариан Бачев от днес като временно изпълняващ длъжността директор, до провеждането на конкурс, е назначен Владимир Бошнаков. Той бе представен на колектива на Държавна опера-Стара Загора от Георги Султанов,..
Регионалният исторически музей в Стара Загора е домакин на изложба наречена „Когато момчето става мъж… Казармата през „онези“ 45 години“. Тя се открива от 17.30 ч. на 4-то експозиционно ниво. Неин автор е д-р Илия Вълев от Националния..
Община Болярово е напълно подготвена за началото на учебната 2025/2026 година, съобщиха от общинския пресцентър. Кметът на общината Христо Христов се срещна с директора на най-голямото учебно заведение в района, където основният ремонт е в своя финален..
Дейностите за опазване на зелената растителност на Стара Загора по бул. „Славянски" ще променят движението на няколко линии от обществения транспорт, съобщават от пресцентъра на община Стара Загора. Извършва се санитарна сеч на опасни дървета, както и..
В старозагорското село Змейово за първи път ще се проведе занаятчийска среща „Живото наследство“. Нишките на миналото ще се вплетат в настоящето на 20 септември 2025 г. (събота), от 10.00 ч., на центъра на Змейово. Това съобщават от пресцентъра на..
Районен съд – Казанлък остави без уважение искането на В. Ж., на 62 години , за изменение на мярката му за неотклонение от „Задържане под стража“ в по-лека. Това съобщиха от пресцентъра на съда. Съдът прие, че към настоящия момент не са налице..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net