Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.
Пред Паметника на свободата известният историк професор Пламен Павлов изнесе открит урок по история. За Радио Стара Загора той коментира, че думата епопея и това събитие става особен маркер на българската жажда за свобода, на готовността на българите да положат костите си в името на бъдещето на своите деца и на бъдещето на България.
„Шипченската епопея се е превърнала в наш ген, ако мога да се изразя по-фриволно. Тя е част от нашата идентичност – ние не можем да си представим нещо без Шипка и голямата заслуга е на националния ни поет Иван Вазов, който на практика направи това име известно за всички българи и за целия свят. Иначе щяхме да помним, че е имало много важни сражения, но нямаше да я има тази емоция, която съпреживяваме всеки път, когато чуем името Шипка“, разказа проф. Павлов.
Той припомни, че самите боеве са доказателство и за грешките на руското и на турското командване, както и за гениалните решения на руски офицери, за героизма на българските опълченци.
„След провала на атаката на предния отряд на ген. Гурко в Южна България, когато знаем какви чудовищни изстъпления правят настъпващите турски сили. Особено Стара Загора е буквално унищожена, както и Любенова махала, Карлово, Калофер, на практика почти цяла Тракия става арена на зверски изстъпления на турския башибозук, пък и на редовната армия, но благодарение на стоическото поведение на българските опълченци и на техния героизъм още при битката при Стара Загора, част от руските сили да се разположат на тази изключителна позиция на Шипка, която е пътя за Северна България. На практика тези около 7 хиляди души, пет български дружини и отначало Орловския пехотен полк, после има подкрепления от Брянския, Волинския, но до края на сраженията- до 26 август по нов стил, за една седмица тук броят на руските сили се увеличава двукратно до 14 хиляди души, но не бива да забравяме, че съотношението на силите е едно към пет, може би и по-голямо. Турските сили разполагат с един корпус от 27 хиляди души редовна армия, отделно има хиляди черкези и башибозуци. Това е кулминацията на войната. Вазов не случайно казва, че спасяват и себе си и България, че и руския цар“, разказа още проф. Павлов.
Той припомни, че опълченците са много силно мотивирани, но не са добре въоръжени.
„Те са с пушки „Шаспо“, които дават страшно много засечки, а това с камъните и дърветата започва още в самото начало. Атаките на нож, които ние обичайно свързваме с Балканската война всъщност започват тук. „Тук се налага много често с щикови атаки да се отблъсква противника и те се справят много успешно. Да припомня д-р Везенков, който вдига ранените опълченци и те прогонват с щикова атака настъпващия противник“, разказа проф. Павлов.
На съвременниците той препоръча да вземат за пример именно този образец за национално единство.
„В решаващия момент „Шуми Марица“ спечели боевете за Шипка. В решаващия момент, в късния следобед на 23 август (11 август по стар стил), когато почти е паднал заветния хълм, както казва Вазов, майор Чиляев, грузинец, руски офицер запява „Шуми Марица" и един съвременник казва: Всички запяха и се превърнаха в ураган и обърнаха битката“, разказва още проф. Павлов.
„Това, което нашите политици трябва да си вземат като поука от историята, ако изобщо могат да го направят, в което започвам много да се съмнявам, е че трябва дух на единство, на здрав разум. Не може да се играе хазартно. Едно хазартно отношение към войната и политиката води до катастрофа. Надявам се, че няма сами да си докараме катастрофа“, каза проф. Павлов.
В честванията взе участие и президентът Румен Радев. В 12.00 часа той прие почетния строй на Националната гвардейска част на връх Шипка. Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини.
Седми час продължава борбата с огъня, пламнал в землището на пограничното село Лесово. Огънят е обхванал около 3000 декара сухи треви и храсти. Областният управител Николай Костадинов е задействал системата BG ALERT за село Лесово за потенциална опасност..
Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище „Петолъчка“ до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен -Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни..
Около 16 часа пожар е възникнал, в района на елховското село Лесово, зад един от буферните паркинги по пътя за граничния пункт. По първоначални данни огънят е тръгнал от нива, изгоряла е селскостопанска машина. Силният вятър е довел до прехвърлянето на..
Поради верижна катастрофа на автомагистрала „Тракия“ временно е ограничено движението на тежкотоварни автомобили над 12 тона в участъка на територията на област Ямбол, съобщи директорът на Областно пътно управление Галин Костов. Забраната е за..
Основният проблем за започване на реалното строителство и проектиране на тунел под Шипка са различни затруднения в екологичните процедури. Това отбеляза министърът на регионалното развитие Иван Иванов в отговор на парламентарен въпрос на депутатът от..
Община Ямбол започна превантивни дейности по почистване на терени с повишен риск от възникване на пожари. Причината са високите температури и зачестилите пожари в региона. Дейностите започнаха от зоната под хълм „Боровец“, където се извършва..
Областният управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова активира за първи път националната система за предупреждение и ранно оповестяване BG- ALERT. Системата ще бъде активна днес, 26 юли , в часовите интервали от 10:30 до 11:30 ч. и от..
Въпреки почти пропадналата реколта от праскови, в сливенското село Гавраилово започна традиционният празник „Златна праскова“ . Събитието обединява местните хора в чест на символа на региона. Празникът има подкрепата на Министерството на земеделието..
Стотици любители на моторите и рок музиката от страната и чужбина се събраха в курортното селище Старозагорски бани на традиционния мотосъбор, организиран от местния клуб „Волните ездачи“. Събитието беше открито снощи, а днес от 11.30 часа ще се..
Екипи на ВиК отстраняват авария на напорен водопровод за Димитровград. Тя е причината за евентуално нарушено водоподаване по високите части на града. Строително-ремонтни работи се извършват и по водопроводите за селата Царева поляна, Навъсен, Пясъчево,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net