Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов: Поуката от Шипка е, че трябва единство

Снимка: Деян Денев

Отбелязваме 144 години от Шипченската епопея. Чествания се провеждат традиционно на връх "Свети Никола". Хиляди се стекоха пред Паметника на свободата, за да почетат героите от Освободителната война.

Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.


Пред Паметника на свободата известният историк професор Пламен Павлов изнесе открит урок по история. За Радио Стара Загора той коментира, че думата епопея и това събитие става особен маркер на българската жажда за свобода, на готовността на българите да положат костите си в името на бъдещето на своите деца и на бъдещето на България.

Шипченската епопея се е превърнала в наш ген, ако мога да се изразя по-фриволно. Тя е част от нашата идентичност – ние не можем да си представим нещо без Шипка и голямата заслуга е на националния ни поет Иван Вазов, който на практика направи това име известно за всички българи и за целия свят. Иначе щяхме да помним, че е имало много важни сражения, но нямаше да я има тази емоция, която съпреживяваме всеки път, когато чуем името Шипка“, разказа проф. Павлов.

Той припомни, че самите боеве са доказателство и за грешките на руското и на турското командване, както и за гениалните решения на руски офицери, за героизма на българските опълченци.

След провала на атаката на предния отряд на ген. Гурко в Южна България, когато знаем какви чудовищни изстъпления правят настъпващите турски сили. Особено Стара Загора е буквално унищожена, както и Любенова махала, Карлово, Калофер, на практика почти цяла Тракия става арена на зверски изстъпления на турския башибозук, пък и на редовната армия, но благодарение на стоическото поведение на българските опълченци и на техния героизъм още при битката при Стара Загора, част от руските сили да се разположат на тази изключителна позиция на Шипка, която е пътя за Северна България. На практика тези около 7 хиляди души, пет български дружини и отначало Орловския пехотен полк, после има подкрепления от Брянския, Волинския, но до края на сраженията- до 26 август по нов стил, за една седмица тук броят на руските сили се увеличава двукратно до 14 хиляди души, но не бива да забравяме, че съотношението на силите е едно към пет, може би и по-голямо. Турските сили разполагат с един корпус от 27 хиляди души редовна армия, отделно има хиляди черкези и башибозуци. Това е кулминацията на войната. Вазов не случайно казва, че спасяват и себе си и България, че и руския цар“, разказа още проф. Павлов.

Той припомни, че опълченците са много силно мотивирани, но не са добре въоръжени.

Те са с пушки „Шаспо“, които дават страшно много засечки, а това с камъните и дърветата започва още в самото начало. Атаките на нож, които ние обичайно свързваме с Балканската война всъщност започват тук. „Тук се налага много често с щикови атаки да се отблъсква противника и те се справят много успешно. Да припомня д-р Везенков, който вдига ранените опълченци и те прогонват с щикова атака настъпващия противник“, разказа проф. Павлов.

На съвременниците той препоръча да вземат за пример именно този образец за национално единство.  

В решаващия момент „Шуми Марица“ спечели боевете за Шипка. В решаващия момент, в късния следобед на 23 август (11 август по стар стил), когато почти е паднал заветния хълм, както казва Вазов, майор Чиляев, грузинец, руски офицер запява „Шуми Марица" и един съвременник казва: Всички запяха и се превърнаха в ураган и обърнаха битката“, разказва още проф. Павлов.

Това, което нашите политици трябва да си вземат като поука от историята, ако изобщо могат да го направят, в което започвам много да се съмнявам, е че трябва дух на единство, на здрав разум. Не може да се играе хазартно. Едно хазартно отношение към войната и политиката води до катастрофа. Надявам се, че няма сами да си докараме катастрофа“, каза проф. Павлов.

В честванията взе участие и президентът Румен Радев. В 12.00 часа той прие почетния строй на Националната гвардейска част на връх Шипка. Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна

Задействаха BG ALERT заради пожара в село Лесово

Седми час продължава борбата с огъня, пламнал в землището на пограничното село Лесово. Огънят е обхванал около 3000 декара сухи треви и храсти. Областният управител Николай Костадинов е задействал системата BG ALERT за село Лесово за потенциална опасност..

публикувано на 26.07.25 в 23:08
Снимката е илюстративна

Пожар затвори Котленския проход

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище „Петолъчка“ до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен.  Движението се отклонява през Сливен -Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни..

публикувано на 26.07.25 в 21:42

Гасят пожар край елховското село Лесово

Около 16 часа пожар е възникнал, в района на елховското село Лесово, зад един от буферните паркинги по пътя за граничния пункт. По първоначални данни огънят е тръгнал от нива, изгоряла е селскостопанска машина. Силният вятър е довел до прехвърлянето на..

публикувано на 26.07.25 в 18:43

Заради верижна катастрофа спират камионите по "Тракия" в Ямболско

Поради верижна катастрофа на автомагистрала „Тракия“ временно е ограничено движението на тежкотоварни автомобили над 12 тона в участъка на територията на област Ямбол, съобщи директорът на Областно пътно управление Галин Костов. Забраната е за..

публикувано на 26.07.25 в 11:56

Екологични процедури спъват проекта за тунел под Шипка

Основният проблем за започване на реалното строителство и проектиране на тунел под Шипка са различни затруднения в екологичните процедури. Това отбеляза министърът на регионалното развитие Иван Иванов в отговор на парламентарен въпрос на депутатът от..

публикувано на 26.07.25 в 11:51

Община Ямбол почиства превантивно терени заради опасност от пожари

Община Ямбол започна превантивни дейности по почистване на терени с повишен риск от възникване на пожари. Причината са високите температури и зачестилите пожари в региона. Дейностите започнаха от зоната под хълм „Боровец“, където се извършва..

публикувано на 26.07.25 в 10:47

В Хасковско активираха BG- ALERT заради екстремна жега

Областният управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова активира за първи път националната система за предупреждение и ранно оповестяване BG- ALERT. Системата ще бъде активна  днес, 26 юли , в часовите интервали от  10:30 до 11:30 ч.  и от..

публикувано на 26.07.25 в 10:40

Празници на прасковата, траханата, плодородието и ловния сокол се провеждат в съботния ден

Въпреки почти пропадналата реколта от праскови, в сливенското село Гавраилово започна традиционният празник „Златна праскова“ .  Събитието обединява местните хора в чест на символа на региона. Празникът има подкрепата на Министерството на земеделието..

публикувано на 26.07.25 в 09:46

Рокери правят мотообиколка на Стара Загора

Стотици любители на моторите и рок музиката от страната и чужбина се събраха в курортното селище Старозагорски бани на традиционния мотосъбор, организиран от местния клуб „Волните ездачи“. Събитието беше открито снощи, а днес от 11.30 часа ще се..

публикувано на 26.07.25 в 09:32

Заради аварии без вода са в части от Казанлък и Димитровград

Екипи на ВиК отстраняват авария на напорен водопровод за Димитровград. Тя е причината за евентуално нарушено водоподаване по високите части на града. Строително-ремонтни работи се извършват и по водопроводите за селата Царева поляна, Навъсен, Пясъчево,..

публикувано на 26.07.25 в 09:23