Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов: Поуката от Шипка е, че трябва единство

Снимка: Деян Денев

Отбелязваме 144 години от Шипченската епопея. Чествания се провеждат традиционно на връх "Свети Никола". Хиляди се стекоха пред Паметника на свободата, за да почетат героите от Освободителната война.

Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.


Пред Паметника на свободата известният историк професор Пламен Павлов изнесе открит урок по история. За Радио Стара Загора той коментира, че думата епопея и това събитие става особен маркер на българската жажда за свобода, на готовността на българите да положат костите си в името на бъдещето на своите деца и на бъдещето на България.

Шипченската епопея се е превърнала в наш ген, ако мога да се изразя по-фриволно. Тя е част от нашата идентичност – ние не можем да си представим нещо без Шипка и голямата заслуга е на националния ни поет Иван Вазов, който на практика направи това име известно за всички българи и за целия свят. Иначе щяхме да помним, че е имало много важни сражения, но нямаше да я има тази емоция, която съпреживяваме всеки път, когато чуем името Шипка“, разказа проф. Павлов.

Той припомни, че самите боеве са доказателство и за грешките на руското и на турското командване, както и за гениалните решения на руски офицери, за героизма на българските опълченци.

След провала на атаката на предния отряд на ген. Гурко в Южна България, когато знаем какви чудовищни изстъпления правят настъпващите турски сили. Особено Стара Загора е буквално унищожена, както и Любенова махала, Карлово, Калофер, на практика почти цяла Тракия става арена на зверски изстъпления на турския башибозук, пък и на редовната армия, но благодарение на стоическото поведение на българските опълченци и на техния героизъм още при битката при Стара Загора, част от руските сили да се разположат на тази изключителна позиция на Шипка, която е пътя за Северна България. На практика тези около 7 хиляди души, пет български дружини и отначало Орловския пехотен полк, после има подкрепления от Брянския, Волинския, но до края на сраженията- до 26 август по нов стил, за една седмица тук броят на руските сили се увеличава двукратно до 14 хиляди души, но не бива да забравяме, че съотношението на силите е едно към пет, може би и по-голямо. Турските сили разполагат с един корпус от 27 хиляди души редовна армия, отделно има хиляди черкези и башибозуци. Това е кулминацията на войната. Вазов не случайно казва, че спасяват и себе си и България, че и руския цар“, разказа още проф. Павлов.

Той припомни, че опълченците са много силно мотивирани, но не са добре въоръжени.

Те са с пушки „Шаспо“, които дават страшно много засечки, а това с камъните и дърветата започва още в самото начало. Атаките на нож, които ние обичайно свързваме с Балканската война всъщност започват тук. „Тук се налага много често с щикови атаки да се отблъсква противника и те се справят много успешно. Да припомня д-р Везенков, който вдига ранените опълченци и те прогонват с щикова атака настъпващия противник“, разказа проф. Павлов.

На съвременниците той препоръча да вземат за пример именно този образец за национално единство.  

В решаващия момент „Шуми Марица“ спечели боевете за Шипка. В решаващия момент, в късния следобед на 23 август (11 август по стар стил), когато почти е паднал заветния хълм, както казва Вазов, майор Чиляев, грузинец, руски офицер запява „Шуми Марица" и един съвременник казва: Всички запяха и се превърнаха в ураган и обърнаха битката“, разказва още проф. Павлов.

Това, което нашите политици трябва да си вземат като поука от историята, ако изобщо могат да го направят, в което започвам много да се съмнявам, е че трябва дух на единство, на здрав разум. Не може да се играе хазартно. Едно хазартно отношение към войната и политиката води до катастрофа. Надявам се, че няма сами да си докараме катастрофа“, каза проф. Павлов.

В честванията взе участие и президентът Румен Радев. В 12.00 часа той прие почетния строй на Националната гвардейска част на връх Шипка. Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Предприятие в Ямбол тества сирените за ранно оповестяване

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана  в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка,..

публикувано на 24.02.25 в 17:05

Осъдиха 36 годишен мъж на 6 месеца затвор за шофиране след употреба на амфетамини

По досъдебно производство на Районна прокуратура – Стара Загора е осъден Г.Д., на 36 г. Той е признат за виновен за това, че на 28.12.2024 г. в гр. Стара Загора е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил, марка “Опел“, след употреба на..

публикувано на 24.02.25 в 16:49

Български евродепутати от ЕНП настояват за промяна на „Зелената сделка“

Сигурността да се превърне в основа на всички политики пред ЕС. Зад тази позиция се обединяват шестимата български евродепутати от групата на ЕНП-петима от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ. Те настояват за промяна в „Зелената сделка“ в посока..

публикувано на 24.02.25 в 15:52
Комплексен онкологичен център - Стара Загора

Финансови и кадрови проблеми в общинския Комплексен онкологичен център на Стара Загора

Управителят на Комплексния онкологичен център в Стара Загора д-р Петьо Чилингиров е алармирал общинските съветници за финансови и кадрови проблеми в здравното заведение. Това разкри председателят на местния парламент Ивета Лазарова. По думите й в..

публикувано на 24.02.25 в 15:02

Oбособяват нови райони на планиране у нас

Националният статистически институт (НСИ) ще започне преговори с Евростат относно ново райониране на страната. Това е заложено в проект на решение на Министерския съвет, който е публикуван за обществено обсъждане и предизвика интерес от страна на експерти и..

публикувано на 24.02.25 в 14:17

Първан Симеонов: България трябва да продължи да бъде част от западния свят

Ако изборите бяха през настоящия месец, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС , 13,9% – за „Продължаваме промяната-Демократична България“, 13,5% за „Възраждане“, 10,1% за ДПС – Ново начало, 7,0% – за ДПС-Демокрация, права и свободи, 6,8%..

публикувано на 24.02.25 в 14:14
Снимка: Тракийски университет

Ректорът на Тракийския университет участва в откриването на 2025 Sofia Summit

Ректорът на Тракийския университет - Стара Загора проф. Добри Ярков и заместник-ректорът по международна и научноизследователска дейност проф. Дарина Заимова взеха участие в откриването на престижното събитие 2025 Sofia Summit, съобщават от учебното..

публикувано на 24.02.25 в 12:25

3 години от руската военна агресия, която промени Украйна

На 24 февруари се навършват 3 години от пълномащабното военно нападение на Русия над Украйна . Според различни данни убитите и ранени за този период са над 1млн. души. Десетки градове, хиляди села и милиони човешки животи бяха промени в резултат..

публикувано на 24.02.25 в 11:08

Глобиха собствениците на кучета без паспорти и регистрационни документи

Четири кучета без документи и неспазване на правилата при паркирането съдържа седмичната справка за констатирани престъпвания на наредби на Община Стара Загора. Общо 5 броя са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ след..

публикувано на 24.02.25 в 10:43

Расте интересът на българите към круизния туризъм

Задава се силен круизен сезон. От 2022 г. пазарът е във възходящ тренд след отпадането на Covid мерките, заяви Борис Боев – продуктов мениджър в eдна от големите туристически агенции у нас. Той отбеляза, че през миналата година цените на круизите..

публикувано на 24.02.25 в 10:30