Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.
Пред Паметника на свободата известният историк професор Пламен Павлов изнесе открит урок по история. За Радио Стара Загора той коментира, че думата епопея и това събитие става особен маркер на българската жажда за свобода, на готовността на българите да положат костите си в името на бъдещето на своите деца и на бъдещето на България.
„Шипченската епопея се е превърнала в наш ген, ако мога да се изразя по-фриволно. Тя е част от нашата идентичност – ние не можем да си представим нещо без Шипка и голямата заслуга е на националния ни поет Иван Вазов, който на практика направи това име известно за всички българи и за целия свят. Иначе щяхме да помним, че е имало много важни сражения, но нямаше да я има тази емоция, която съпреживяваме всеки път, когато чуем името Шипка“, разказа проф. Павлов.
Той припомни, че самите боеве са доказателство и за грешките на руското и на турското командване, както и за гениалните решения на руски офицери, за героизма на българските опълченци.
„След провала на атаката на предния отряд на ген. Гурко в Южна България, когато знаем какви чудовищни изстъпления правят настъпващите турски сили. Особено Стара Загора е буквално унищожена, както и Любенова махала, Карлово, Калофер, на практика почти цяла Тракия става арена на зверски изстъпления на турския башибозук, пък и на редовната армия, но благодарение на стоическото поведение на българските опълченци и на техния героизъм още при битката при Стара Загора, част от руските сили да се разположат на тази изключителна позиция на Шипка, която е пътя за Северна България. На практика тези около 7 хиляди души, пет български дружини и отначало Орловския пехотен полк, после има подкрепления от Брянския, Волинския, но до края на сраженията- до 26 август по нов стил, за една седмица тук броят на руските сили се увеличава двукратно до 14 хиляди души, но не бива да забравяме, че съотношението на силите е едно към пет, може би и по-голямо. Турските сили разполагат с един корпус от 27 хиляди души редовна армия, отделно има хиляди черкези и башибозуци. Това е кулминацията на войната. Вазов не случайно казва, че спасяват и себе си и България, че и руския цар“, разказа още проф. Павлов.
Той припомни, че опълченците са много силно мотивирани, но не са добре въоръжени.
„Те са с пушки „Шаспо“, които дават страшно много засечки, а това с камъните и дърветата започва още в самото начало. Атаките на нож, които ние обичайно свързваме с Балканската война всъщност започват тук. „Тук се налага много често с щикови атаки да се отблъсква противника и те се справят много успешно. Да припомня д-р Везенков, който вдига ранените опълченци и те прогонват с щикова атака настъпващия противник“, разказа проф. Павлов.
На съвременниците той препоръча да вземат за пример именно този образец за национално единство.
„В решаващия момент „Шуми Марица“ спечели боевете за Шипка. В решаващия момент, в късния следобед на 23 август (11 август по стар стил), когато почти е паднал заветния хълм, както казва Вазов, майор Чиляев, грузинец, руски офицер запява „Шуми Марица" и един съвременник казва: Всички запяха и се превърнаха в ураган и обърнаха битката“, разказва още проф. Павлов.
„Това, което нашите политици трябва да си вземат като поука от историята, ако изобщо могат да го направят, в което започвам много да се съмнявам, е че трябва дух на единство, на здрав разум. Не може да се играе хазартно. Едно хазартно отношение към войната и политиката води до катастрофа. Надявам се, че няма сами да си докараме катастрофа“, каза проф. Павлов.
В честванията взе участие и президентът Румен Радев. В 12.00 часа той прие почетния строй на Националната гвардейска част на връх Шипка. Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини.
Водещи експерти и лидери от бизнес и инвестиционната общност у нас и по света си дават среща в Стара Загора днес на форум за възможностите за пряко и чуждестранно инвестиране в региона. Събитието започва утре в 9 часа, в Културен център Стара..
Българката Дебора Михайлова, която беше жестоко нарязана с макетен нож от приятеля си Георги Георгиев, е една от жертвите на насилие, поименно споменати от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в обръщението ѝ по повод Международния..
Има добри условия за гнездене на защитени видове птици, показа теренно посещение на горски експерти и орнитолози на територията на Сакар планина. По време на посещението, специалистите обходиха горски дъбови насаждения в землището на с. Главан,..
Чрез информационна платформа, достъпна с QR-код, от днес, 25-ти ноември, всеки гражданин на община Стара Загора може да оцени състоянието на общинските обекти и качеството на услугите, които получава. На различни места – в кметствата на всичките..
Заместник-деканът по учебната дейност на Стопански факултет доц. Георги Алексиев откри тържествено занятията от Изнесеното обучение към Тракийски университет - Стара Загора в гр. Пазарджик в Професионална гимназия по селско стопанство „Царица Йоанна"...
Гривест козирог (Ammotragus lervia) се роди в Зоопарка в Стара Загора. Новото попълнение е момиченце, което е в отлично здраве и неотлъчно до своята майка. От ръководството на зоопарка съобщиха, че майката полага грижи за своето новородено още веднага..
Фондация "Дом на Доброто" и Фонд „Николай Грозев“ ще връчат днес наградите на победителите в Националния конкурс за рисунка „Доброто е навсякъде около нас“. Участниците са 97 от всички кътчета на страната. В трите възрастови групи ще бъдат връчени..
В неделя, на световния ден на танца, се проведе превърналото се в традиция залесяване „Гората на хорАта", организирано от Представителен фолклорен ансамбъл „Нашенци", Стара Загора. В него, заедно с организаторите, взеха участие и танцьори от Школа за..
По традиция и тази година Зонта клуб – Стара Загора и Инър Уийл клуб – Стара Загора днес отново облякоха в оранжево пингвините пред катедрален храм „Св. Николай“ в Стара Загора. Поводът е стартиралата в много градове мащабна кампания срещу домашното..
Ръст в случаите на домашно насилие в Хасковска област отчитат от полицията и неправителствена организация. Годишно над 150 жертви на домашно насилие търсят безплатната помощ от специалистите на фондация „Х и Д Перспективи“ в Хасковска област. Те..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net