Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов: Поуката от Шипка е, че трябва единство

Снимка: Деян Денев

Отбелязваме 144 години от Шипченската епопея. Чествания се провеждат традиционно на връх "Свети Никола". Хиляди се стекоха пред Паметника на свободата, за да почетат героите от Освободителната война.

Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.


Пред Паметника на свободата известният историк професор Пламен Павлов изнесе открит урок по история. За Радио Стара Загора той коментира, че думата епопея и това събитие става особен маркер на българската жажда за свобода, на готовността на българите да положат костите си в името на бъдещето на своите деца и на бъдещето на България.

Шипченската епопея се е превърнала в наш ген, ако мога да се изразя по-фриволно. Тя е част от нашата идентичност – ние не можем да си представим нещо без Шипка и голямата заслуга е на националния ни поет Иван Вазов, който на практика направи това име известно за всички българи и за целия свят. Иначе щяхме да помним, че е имало много важни сражения, но нямаше да я има тази емоция, която съпреживяваме всеки път, когато чуем името Шипка“, разказа проф. Павлов.

Той припомни, че самите боеве са доказателство и за грешките на руското и на турското командване, както и за гениалните решения на руски офицери, за героизма на българските опълченци.

След провала на атаката на предния отряд на ген. Гурко в Южна България, когато знаем какви чудовищни изстъпления правят настъпващите турски сили. Особено Стара Загора е буквално унищожена, както и Любенова махала, Карлово, Калофер, на практика почти цяла Тракия става арена на зверски изстъпления на турския башибозук, пък и на редовната армия, но благодарение на стоическото поведение на българските опълченци и на техния героизъм още при битката при Стара Загора, част от руските сили да се разположат на тази изключителна позиция на Шипка, която е пътя за Северна България. На практика тези около 7 хиляди души, пет български дружини и отначало Орловския пехотен полк, после има подкрепления от Брянския, Волинския, но до края на сраженията- до 26 август по нов стил, за една седмица тук броят на руските сили се увеличава двукратно до 14 хиляди души, но не бива да забравяме, че съотношението на силите е едно към пет, може би и по-голямо. Турските сили разполагат с един корпус от 27 хиляди души редовна армия, отделно има хиляди черкези и башибозуци. Това е кулминацията на войната. Вазов не случайно казва, че спасяват и себе си и България, че и руския цар“, разказа още проф. Павлов.

Той припомни, че опълченците са много силно мотивирани, но не са добре въоръжени.

Те са с пушки „Шаспо“, които дават страшно много засечки, а това с камъните и дърветата започва още в самото начало. Атаките на нож, които ние обичайно свързваме с Балканската война всъщност започват тук. „Тук се налага много често с щикови атаки да се отблъсква противника и те се справят много успешно. Да припомня д-р Везенков, който вдига ранените опълченци и те прогонват с щикова атака настъпващия противник“, разказа проф. Павлов.

На съвременниците той препоръча да вземат за пример именно този образец за национално единство.  

В решаващия момент „Шуми Марица“ спечели боевете за Шипка. В решаващия момент, в късния следобед на 23 август (11 август по стар стил), когато почти е паднал заветния хълм, както казва Вазов, майор Чиляев, грузинец, руски офицер запява „Шуми Марица" и един съвременник казва: Всички запяха и се превърнаха в ураган и обърнаха битката“, разказва още проф. Павлов.

Това, което нашите политици трябва да си вземат като поука от историята, ако изобщо могат да го направят, в което започвам много да се съмнявам, е че трябва дух на единство, на здрав разум. Не може да се играе хазартно. Едно хазартно отношение към войната и политиката води до катастрофа. Надявам се, че няма сами да си докараме катастрофа“, каза проф. Павлов.

В честванията взе участие и президентът Румен Радев. В 12.00 часа той прие почетния строй на Националната гвардейска част на връх Шипка. Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дават началото на ХХ издание на Маратона на четенето

20-ият Маратон на четенето „Четяща Стара Загора“ започва от днес. Той ще бъде открит тази вечер в 18.00 часа в зала „Лубор Байер“ с представяне на най-новата книга на Живка Барова „Намигване“.  Литературният фестивал се организира от Библиотека..

публикувано на 02.04.25 в 12:53
Община Казанлък

Близо 26 млн.лв. за ремонти на пътища и ВиК са предвидени в бюджета на община Казанлък

Община Казанлък обяви рамката на бюджета си за 2025 г., възлизаща на 137 735 951 лева. Проектобюджетът е съобразен с националните финансови регулации, решенията на Министерски съвет и анализа на предходните години. Основен акцент е поставен върху..

публикувано на 02.04.25 в 12:51

Да засадиш едно дърво не е достатъчно

Любомир Ангелов е от Стара Загора, завършил "Социални дейности" в Тракийския университет. Обича народната мъдрост, според която „Всеки човек в живота си трябва да построи къща, да отгледа дете и да засади поне едно дърво.“ Само че последната част от..

публикувано на 02.04.25 в 13:05

Аксел Заимов - последният доброволец продължаващ търсенето на Николай от Конаре

Аксел Заимов е един от последните доброволци, който продължава търсенето на изчезналия Николай от гурковското село Конаре. Той извършва това с помощта на дрон, разширявайки постепенно периметъра в обследване на най-лесните и предвидими маршрути, по..

публикувано на 02.04.25 в 11:51

Спрелият ремонт на пътя Гълъбово - Мъдрец вдига нов безсрочен протест

Поради спрелия ремонт на държавния път III – 5504 от гр. (Гълъбово за с. Мъдрец), хората от Гълъбово и селата Обручище, Искрица, Медникарово и Мъдрец поискаха нови действия от Инициативния комитет "Обручище завинаги". Затова председателят на комитета д-р..

публикувано на 02.04.25 в 11:34

Постановка на Казанлъшкия театър получи отличието “Комедиен хит на сезона“

Носителят на 22-ата награда "Комедиен хит на сезона“ е премиерната театрална постановка "Любов и други бедствия … в офиса“ на казанлъшкия общински театър "Любомир Кабакчиев“. Романтичната комедия е адаптация по пиесата “Служебен роман” на Емил..

публикувано на 02.04.25 в 11:21

Продължават да постъпват средства за пострадалите в село Воден

Продължават да постъпват средства по банковата сметка на община Болярово, предназначени за пострадалите при пожарите миналото лято в селата Воден и Крайново, като вече са разпределени близо 240 хил. лева. Огънят изпепели единствените жилища на 13..

публикувано на 02.04.25 в 10:35
Емануил Йорданов

Адв. Емануил Йорданов: Най-късно догодина ще започне съдебният процес за смъртта на Пламен Пенев

58-годишният старозагорец Пламен Пенев почина след гонка с полицията  на 30 декември 2023 г. След смъртта на бившия републикански шампион по борба се стигна до уволнението на двама полицейски началници, а един униформен е с повдигнато обвинение заради..

публикувано на 02.04.25 в 09:26

ДПС-ДПС: Подкрепата за правителството не е безусловна

ДПС-ДПС ще продължи да подкрепя правителството. Тoва стана ясно снощи след близо 7 часа заседание на партията. Хасковският депутат от хората на Доган - Мюмюн Мюмюн заяви за Радио Стара Загора, че тази подкрепа не е безусловна и не е безкрайна. По думите му..

публикувано на 02.04.25 в 08:53

Памукът от Чирпан като стратегическа суровина за военната индустрия

Памукът е суровина за производството на барут. Влакното се отделя от семената, след това се третира със смес от концентрирана сярна и азотна киселина. Получава се силно възпламенимо вещество, което се ползва за производството на барут. Това обясни за..

публикувано на 02.04.25 в 08:40