Долината на тракиийските царе крие много тайни, но всеки посетил гробницата на Севт III, знае, че на дъното на язовир „Копринка“ лежи столицата на неговото царство. През 1956 година водите на току-що построения язовир "Копринка" потапят Севтополис – градът на тракийския владетел Севт ІІІ, столица на Одриската държава от края на ІV-ІІІ в.пр.н.е. Тази древна история въодушевява екипа на Държавна опера Стара Загора да избере заглавието „На брега на древния Севтополис” на новата открита сцена, на която в последната вечер от програмата "Празници в долината на тракийските царе" ще представи танцовата драма "Нестинарка" от Марин Големинов.
Музикалният шедьовър е едно от култовите заглавия в репертоара на всеки български театър. Премиерният спектакъл в Стара Загора през 2018 година беше посветен на 90 години български балет и 110-та годишнина от рождението на международно признатия български композитор Марин Големинов. Спектакълът тази вечер отново е с посвещение, но този път за 80-та годишнина от рождението на легендарната Маргарита Арнаудова. Създателката на първата българска модерна трупа „Арабеск“ дава хореографски изказ на изключителната музика на Марин Големинов през 1978 година и след това поставя незабравимата пълна версия на балета „Нестинарка“, специално за Националния балет, в която танцува в главната роля и примабалерината Силвия Томова – настоящ художествен ръководител на балета на Старозагорската опера.
В празничната шеста септемврийска вечер жителите и гостите на Казанлък ще имат възможност не само да се потопят в неповторимата атмосфера на легендарната тракийска долина, а и да присъстват на един от най-вдъхновяващите и възпламеняващи сетивата спектакли. Броени часове преди началото примабалерината Анелия Димитрова, която с ролята на Демна превзе танцовия Олимп с лекота, призна, че всеки път когато се превъплъщава в ролята на своята влюбена героиня сълзи пълнят очите й. Спектакълът е изтощителен психически, физически и емоционално, но Анелия Димитрова обича своята Демна, защото в нейно лице прочита част от своята съдба.
В прикачения звуков файл ще чуете и какви са впечатленията на примабалерината от гостуването й с премиер солиста Фиорди Лоха на 42-то издание на фестивала La Verlesiana, Италия.
Най-голямата награда са аплодисментите на хората, защото публиката създава актьорите, ако те подкрепя - значи си на мястото си - с тези думи коментира наградата си за цялостен принос от кинофестивала "Златната липа", който се провежда в..
На 80 годишна възраст почина българската поетеса, писател и общественик Божана Апостолова. Основател на първото издателство в България след 1989 г. ("Жанет 45"), с основна мисия да даде глас и хоризонт на българските автори. Често определяна от гилдията..
В Деня на детето се срещаме с ръководителя и част от възпитаниците на едно място, където въображението оживява - Школата по изобразителни изкуства при Читалище „Родина“ Стара Загора, която има вече 43-годишна история. ръководителят на школата. В Радио..
Рекордните 3173 творби от 34 държави пристигнаха за участие и селекция в 27-то издание на Международната младежка художествена изложба в Нова Загора. След внимателен подбор от специализирано жури с председател проф. д-р Марин Добрев, до участие бяха..
Митът за Зорба винаги е бил приет като символ на човешкия стремеж към свободата. За първи път историята е обезсмъртена в новелата на великия гръцки писател Никос Казандзакис, по която е написан сценарий за филма от Михаел Какоянис, а през 1988 година..
Творчеството на художника Янаки Кавръков (1945-2002), оставил своя отпечатък в художествения живот на Стара Загора и в съвременното българско изкуство от втората половина на 20-ти век, ще бъде представено на 29 май в една от залите на Шипка 6, СБХ,..
На 1 юни от 17.00 часа в Художествена галерия Стара Загора гостува американският госпъл хор „Voices in Harmony” от щата Мейн. В концерта ще се включи и акапелна група Harmonix от града на липите. Организатор на събитието на местно ниво е НЧ..
От днес до 9 юни в Младежки център Хасково е експонирана изложбата „Дворжак- неговата музика и живот в картини“ . Експозицията се осъществява от Чешкия център в София, с подкрепата на Община Хасково и Музея на Антонин Дворжак във Висока у Пршибраме...
Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Елена Азалова е тазгодишния носител на индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Култура и изкуство“. Отличието беше връчено на церемония в навечерието на 24 май от зам.-кмета Милена Желева за..
Роден на 26 май през 1885 година в Стара Загора под името Николай Михайлов Попиванов, той ще остане в историята като Николай Лилиев – една от най-фините и въздействащи фигури в българската литература. Поет, драматург, естет и визионер, Лилиев..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net