Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милка Кирова: Вселената не иска отрицание, а само добри мисли

Българската православна църква днес чества Рождеството на Пресвета Богородица. Божията майка е почитана като пазителка на християнското семейство и дома, както и като и покровителка на родилките и децата.

Празникът е популярен като Малка Богородица и е един от петте в Богородичния празничен цикъл, включващ още Успение Богородично (Голяма Богородица), Въведение Богородично, Благовещение и Покров Богородичен.

Легендата разказва, че родителите на Светата дева - Йоаким и Анна, били щедри и милостиви, но бездетни хора от Назарет. Йоаким бил от царски род - рода на Давид, а Анна - от свещеническия род на Аарон. Бог чул горещите им молби за дете и чрез Архангел Гавриил възвестил, че ще им се роди дъщеря на име Мария, заради която ще бъдат благословени всички земни родове.

Денят е предпочитан за срещи и събори в православните храмове на страната. По настоятелната молба на редовни слушатели на Радио Стара Загора Ви представяме най-старата клисарка в страната: 82 годишната Милка Кирова. От 2000 година тя работи в храм "Възнесение Христово", на улица "Рибарска", в Китен. 

Леля Милка става преди изгрев слънце. Навикът останал от младите й години. Къща, домакинство, три момчета, съпруг, голям двор пълен с животни, половин дузина котки и куче чакали да бъдат обгрижени, а порядките от миналото се запазили до днес, въпреки, че децата пораснали и тръгнали по пътя си, и днес имат свои деца и внуци. Започнала работа още от дете, да помага на родителите си, защото на село работата никога не свършва. С усмивка помни годините на обединеното ТКЗС, после работата в града, нощните смени, ранното чистене на офиси и кафенета. "Децата бяха малки, парите не стигаха", разказва ми тя, като от време на време прибърсва иконите с памучна кърпа. "И в пощата бях. Там се пенсионирах, през 1995, но оттогава не съм спирала да работя. Хубаво ми е." 

2000-та година, на Кръстовден, започва работа в храма на малкото черноморско градче, където служи и днес. Няколко години преди това инсулт я покосява на легло, но силното упование в Бога и отправените към светиите молитви я вдигат на крака.  "Миналото няма да го мисля, сега само хубаво мисля", казва тя и продължава житейската си приказка. От дете я учили да прави добро, да не съди, да не обижда, да уважава труда на другите, да помага с каквото може, дори на лошите и заядливи хора, и тя следва повелите на родителите си, защото е казано, "Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и да живееш дълго на земята."

Скромна, смирена и блага е клисарката на храм "Възнесение Христово". Докато приема богомолци решили да запалят свещичка пред олтара, на път за плажа, ми казва с видима тъга в очите: "Чедо, запомни от мен, че Вселената не иска да чува отрицание. "Не", не иска да чува! Трябва всеки ден да благодариш, че са ти отворени очите и можеш да се радваш на Божията милост. Всеки ден чакам да дойдат хора в храма. Има дни влизат само по две-три бабички, като мен. Отчето казва, че когато храмовете са празни, затворите са пълни. Дано да се освести тоз народ, че да потръгнат нещата."  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03

Вярата e терапия

Какво означава да си здрав? Според психолога Яна Христова това не е само физическо състояние, а усещане за вътрешен мир – със себе си, с мислите, тялото и средата ни. В предаването „Моята неделя“, тя обобщи връзката между вярата, психиката и..

публикувано на 20.04.25 в 11:39

Днес е единственият ден, в който всеки гост на Зографския манастир в Атон може да бие църковните камбани

Първият ден на Великден е единственият в годината, в който всеки гост на българския манастир " Свети Георги Зограф" в Атон може да бие църковната камбана колкото пъти иска. Любопитната подробност за Радио Стара Загора разказа кореспондентът на вестник..

публикувано на 20.04.25 в 10:40

Гергана Стоянова: „Трудностите ни изграждат като хора!“

Гергана Стоянова гостува в Стара Загора с нейния семинар „Аз уча, вярвам, мога, знам“. Самата тя сподели, че не за първи път идва в Стара Загора, но за първи път тази година. Тези семинари води вече повече от 4 години в над 80 града. Тя е всеотдайна,..

публикувано на 17.04.25 в 13:26

Да нарисуваш икона

25 деца посещават ателието по иконопис към православен храм " Света Троица" в Стара Загора. Занятията се водят от иконописеца Зорница Иванова. А нейни ученици са момчета и момичета на възраст от 8, та до 17 и нагоре години.  Един от тях е 12-годишният..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Как се прави хубав козунак

Диана Филипова от хасковското село Малево е производител на козунаци и курабии от 20 години. Тя ни запознава с тайните за направата на вкусен козунак, в разговор с кореспондента ни от Хасково Христо Христов. Производителката споделя, че..

публикувано на 17.04.25 в 09:25