Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индустриална зона и липса на корупция са част от решенията за трансформация на региона на "Марица-изток"

Снимка: БГНЕС

В изпълнение на свое обещание към синдикатите министрите на икономиката и на финансите Кирил Петков и Асен Василев се срещнаха с техни представители, както и с представители на централите, ръководството на "Мини Марица-изток", кмета на Раднево Теньо Тенев и общински съветници. На 13-ти септември в сградата на община Раднево двамата служебни министри се подписаха и в подписката за запазването на Комплекс Марица изток. Асен Василев се мотивира с това, че подкрепя тази част, в която се казва, че българската енергетика трябва да остане независима:

Ние не идваме тук с готови решения – те не са прости, има нужда да се чуят всички идеи и общо да стигнем до работещо решение. Но преди това трябва да видим какви са реалностите. А те са, че България преди около година се подписа, че ще намали въглеродния отпечатък с 55% както всички други европейски държави. Ако някой дойде и ви каже, че има план как ние да обърнем това решение или е луд, или ви лъже. Шансът за това е много малък.

Наско Митев председател на Инициативния комитет за запазване на комплекса „Марица-изток“ и председател на КНСБ в ММИ:

Ние ще отстояваме исканията си с всички цели и средства. Всички тук в залата очакват отговори. Ако някой си позволи да неглижира подписката да знае, че ще му е трудно от тук нататък. Къде ще внесем подписката все още не е ясно, заради политическата обстановка, но стана ясно, че без ТЕЦ-овете на въглища не може. Трябва да се води закъснял разговор с нас – работещите и то в спешен порядък. На всички тези хора политиците дължат отговори.

С това, че трябва да има ясен план и конкретни отговори се съгласиха и двамата министри. Цената на въглеродните емисии най-вероятно ще стигне до 100 евро на тон и въпросът вече става не политически, а икономически, обясни Асен Василев. И затова трябва да има план Б.

От ръководствота на централите AES и Контур Глобал дадоха няколко идеи как може да са справят с това, което се задава – залесяване и дървесина на територията на мината, изграждането на системни батерии по 1 гигават, които да се вържат с потенциална голяма соларна инсталация. Знаем, че трябва да се запазят турбини на въртящ момент. Газификацията на ТЕЦ-овете е един вариант, но истината е, че ако газифицираме централите тук, цената на енергията няма да се определя от България. Така че трябва да се търсят решения свързани с енергийната система на страната и те са по-трудните. Отделно трябва да се търсят решения, които са свързани с поминъка и работата на хората. Тези решения са малко по-лесни, защото тук хората са работливи, има все още много енергийни мощности, свързаност и може да се докарат чужди инвеститори. Според мен тук има вариант, ако се тръгне сериозно, да се направи завод за батерии, какъвто няма в Европа. Да се докарат производства, които да се закачат директно към централите, което прави енергията за тях 30% – 40% по-евтина. Това за което никой не говори е, че има 1,3 милиарда евро в Плана за справедлив преход за въглищните региони в България и трябва да започне разговора как те да стигнат до хората.

Вие трябва да решите какво и как искате да правите и ние да помогнем как това да се случи. Парите ги има, но сами по себе си те не решават проблеми. Затова трябва да започнем разговора за промяната, обясни още Асен Василев.

Ако имате магическа пръчка и можете да си пожелаете нещо за Раднево и за региона – как изглежда това нещо?

Технологиите за улавяне и нагнетяване и улавяне и преработка на въглероден диоксид, записани в подписката си струва да се разгледат. Трябва да видим кои от тях технически и икономически работят и могат да се случат в региона, каза Асен Василев. Той коментира и вариантите с водород.

Водород в европейската икономика ще има, но той няма да се използва за производство на електричество. Някой да гори водород, за да върти турбина – това все още е много скъпо.

В Плана за възстановяване в Министерството на икономиката има заложени 400 милиона за индустриални зони, съобщи министър Кирил Петков.

За тези пари  всяка една община ще може да кандидатства с проекти. С КНСБ и Подкрепа решихме, че независимо колко проекта бъдат вкарани от всичките общини, приоритет номер 1 ще бъде този регион. Това означава, че вие като община трябва много бързо да помислите, независимо какво се случва с въглищата, коя да бъде зоната, с която общината може да подаде своето предложение за индустриална зона. Трябва да започнем да диверсифицираме местната икономика, като паралелно с решенията за въглищата изграждаме индустриална зона с реални инвеститори. Две неща ако направите съвсем реално това може да се случи в следвщите две години – да определите зона и да се сертифицирате за община без корупция.

Първата ни задача е всички да сме наясно с реалните факти и кои средства как могат да се изразходват. Най-голямата грешка би било някой от София да прави стратегия и да казва какво да се случва в региона, каза още Кирил Петков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зеленият проект на "Зелени Балкани"

На 22 април отбелязваме Денят на Земята. Мотото тази година е "Нашата енергия, нашата планета". Човечеството си поставя за цел до 2030-та година да утрои електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми източници. По данни на Световната служба..

публикувано на 23.04.25 в 10:00

Семинар за възможностите за предприемачество се проведе в Стара Загора

„Бранд Медия България“, Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и център „Европа Директно“ – Стара Загора събраха настоящи и бъдещи  предприемачи, професионалисти на  събитие, посветено на развитието на бизнес средата с..

публикувано на 16.04.25 в 10:00
Снимката е илюстративна

Зелено земеделие или ще спечелят ли фермерите от агрофотоволтаиците

Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..

публикувано на 09.04.25 в 10:00

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00