През 1952 година се заражда идеята фамилната старозагорска къща на семейство Касабови, където е израснал Гео Милев, да се превърне в музей. Основни инициатори са приятелите на Гео, поетите Николай Лилиев, Николай Райнов, Ламар, Людмил Стоянов, Иван Хаджихристов и Иван Мирчев. Задружното семейство, майката Анастасия Касабова, съпругата на Гео-Мила, неговия брат Борис, четирите му сестри и родственици на фамилията, съдейства за осъществяването й. Към инициативния комитет се присъединява и обществеността на града. Общинският съвет започва засилена преписка с Министерския съвет. Имотът на Милю Касабов се отчуждава и към края на 1952 година започват строителните и възстановителните работи върху обекта.
Музеят е открит на 27 септември 1953 година. Роднините на Гео/рги/ Милев Касабов правят първото дарение на новоизградения музей - ръкописи, писма, рисунки на Гео, както и голяма част от личната му библиотека: книги и списания на различни езици.
Днес музеят съхранява над 3000 експоната свързани с живота и творчеството на Гео Милев. В двора му се намира “Дъбът на Гео", вековно дърво, обявено за природна забележителност. Приживе Леда Милева обичаше да разказва историята му. "Дъбът е посаден в началото на ХХ век от баща ми и чичо ми. Техният баща - дядо ми Мильо, обичал в неделя сутринта да води момчетата на разходка. Веднъж ги завел в Станционната градина. Било е есен. Имало нападали жълъди. Те събрали по няколко жълъдчета, а дядо им обяснил, че ако ги посадят и поливат ще израснат големи, здрави и красиви дървета. И наистина, момчетата посадили няколко в двора. От тях едно, посадено от баща ми, успяло да порасне и да стане днешният над 100-годишен дъб."
Уредникът на къщата музей Валя Сотирова уточни, че в този дом са родени дъщерите в семейство Касабови. Между 1904-1907 към голямата фамилия се присъединяват и двете баби. Тя разказа, че рисуването е първата страст на Гео. С въглен от огнището малкият художник рисувал патета, котета, пилета и гусета по стените на уютната къща, а баща му често варосвал стаите, допълни още Сотирова. Любопитна е историята на една от снимките. Тя е закачена в гостната стая и е направена преди отпътуването на Гео Милев за Германия. На нея, пред стъпалата на къщата, фотографът е събрал цялото семейство. "Преди да направи снимката, Пенка Касабова изтичва, за да вземе книга. Направеният кадър запечатва не само ликовете на семейството, а красноречиво подчертава, че в този дом книгите и четенето са на особена почит." И още една снимка разказва интересна история, но ако искате да научите: Защо Гео Милев е без трикольорна лента сред "старозагорските юначета"?, Кога започват първите пленери в къща-музей "Гео Милев"?, С каква литературна проява ще бъде отбелязано събитието превърнало дома на поета, преводача, критика, режисьора, издателя, журналиста, публициста и художника Гео Милев, в музей?
Отговорите чуйте в прикачения звуков файл:
35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч. Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..
Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..
Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..
Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..
Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..
Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Входът е свободен...
Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..
Аегония е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..
Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net