Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорският музей "Гео Милев" отваря врати на 27 септември 1953

8
Къща музей "Гео Милев" - Стара Загора
Снимка: Мила Маринова

През 1952 година се заражда идеята фамилната старозагорска къща на семейство Касабови, където е израснал Гео Милев, да се превърне в музей. Основни инициатори са приятелите на Гео, поетите Николай Лилиев, Николай Райнов, Ламар, Людмил Стоянов, Иван Хаджихристов и Иван Мирчев. Задружното семейство, майката Анастасия Касабова, съпругата на Гео-Мила, неговия брат Борис, четирите му сестри и родственици на фамилията, съдейства за осъществяването й. Към инициативния комитет се присъединява и обществеността на града. Общинският съвет започва засилена преписка с Министерския съвет. Имотът на Милю Касабов се отчуждава и към края на 1952 година започват строителните и възстановителните работи върху обекта.

Музеят е открит на 27 септември 1953 година. Роднините на Гео/рги/ Милев Касабов правят първото дарение на новоизградения музей - ръкописи, писма, рисунки на Гео, както и голяма част от личната му библиотека: книги и списания на различни езици.

Днес музеят съхранява над 3000 експоната свързани с живота и творчеството на Гео Милев. В двора му се намира “Дъбът на Гео", вековно дърво, обявено за природна забележителност. Приживе Леда Милева обичаше да разказва историята му. "Дъбът е посаден в началото на ХХ век от баща ми и чичо ми. Техният баща - дядо ми Мильо, обичал в неделя сутринта да води момчетата на разходка. Веднъж ги завел в Станционната градина. Било е есен. Имало нападали жълъди. Те събрали по няколко жълъдчета, а дядо им обяснил, че ако ги посадят и поливат ще израснат големи, здрави и красиви дървета. И наистина, момчетата посадили няколко в двора. От тях едно, посадено от баща ми, успяло да порасне и да стане днешният над 100-годишен дъб."

Уредникът на къщата музей Валя Сотирова уточни, че в този дом са родени дъщерите в семейство Касабови. Между 1904-1907 към голямата фамилия се присъединяват и двете баби. Тя разказа, че рисуването е първата страст на Гео. С въглен от огнището малкият художник рисувал патета, котета, пилета и гусета по стените на уютната къща, а баща му често варосвал стаите, допълни още Сотирова. Любопитна е историята на една от снимките. Тя е закачена в гостната стая и е направена преди отпътуването на Гео Милев за Германия. На нея, пред стъпалата на къщата, фотографът е събрал цялото семейство. "Преди да направи снимката, Пенка Касабова изтичва, за да вземе книга. Направеният кадър запечатва не само ликовете на семейството, а красноречиво подчертава, че в този дом книгите и четенето са на особена почит." И още една снимка разказва интересна история, но ако искате да научите: Защо Гео Милев е без трикольорна лента сред "старозагорските юначета"?, Кога започват първите пленери в къща-музей "Гео Милев"?, С каква литературна проява ще бъде отбелязано събитието превърнало дома на поета, преводача, критика, режисьора, издателя, журналиста, публициста и художника Гео Милев, в музей?  

Отговорите чуйте в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07