През 1952 година се заражда идеята фамилната старозагорска къща на семейство Касабови, където е израснал Гео Милев, да се превърне в музей. Основни инициатори са приятелите на Гео, поетите Николай Лилиев, Николай Райнов, Ламар, Людмил Стоянов, Иван Хаджихристов и Иван Мирчев. Задружното семейство, майката Анастасия Касабова, съпругата на Гео-Мила, неговия брат Борис, четирите му сестри и родственици на фамилията, съдейства за осъществяването й. Към инициативния комитет се присъединява и обществеността на града. Общинският съвет започва засилена преписка с Министерския съвет. Имотът на Милю Касабов се отчуждава и към края на 1952 година започват строителните и възстановителните работи върху обекта.
Музеят е открит на 27 септември 1953 година. Роднините на Гео/рги/ Милев Касабов правят първото дарение на новоизградения музей - ръкописи, писма, рисунки на Гео, както и голяма част от личната му библиотека: книги и списания на различни езици.
Днес музеят съхранява над 3000 експоната свързани с живота и творчеството на Гео Милев. В двора му се намира “Дъбът на Гео", вековно дърво, обявено за природна забележителност. Приживе Леда Милева обичаше да разказва историята му. "Дъбът е посаден в началото на ХХ век от баща ми и чичо ми. Техният баща - дядо ми Мильо, обичал в неделя сутринта да води момчетата на разходка. Веднъж ги завел в Станционната градина. Било е есен. Имало нападали жълъди. Те събрали по няколко жълъдчета, а дядо им обяснил, че ако ги посадят и поливат ще израснат големи, здрави и красиви дървета. И наистина, момчетата посадили няколко в двора. От тях едно, посадено от баща ми, успяло да порасне и да стане днешният над 100-годишен дъб."
Уредникът на къщата музей Валя Сотирова уточни, че в този дом са родени дъщерите в семейство Касабови. Между 1904-1907 към голямата фамилия се присъединяват и двете баби. Тя разказа, че рисуването е първата страст на Гео. С въглен от огнището малкият художник рисувал патета, котета, пилета и гусета по стените на уютната къща, а баща му често варосвал стаите, допълни още Сотирова. Любопитна е историята на една от снимките. Тя е закачена в гостната стая и е направена преди отпътуването на Гео Милев за Германия. На нея, пред стъпалата на къщата, фотографът е събрал цялото семейство. "Преди да направи снимката, Пенка Касабова изтичва, за да вземе книга. Направеният кадър запечатва не само ликовете на семейството, а красноречиво подчертава, че в този дом книгите и четенето са на особена почит." И още една снимка разказва интересна история, но ако искате да научите: Защо Гео Милев е без трикольорна лента сред "старозагорските юначета"?, Кога започват първите пленери в къща-музей "Гео Милев"?, С каква литературна проява ще бъде отбелязано събитието превърнало дома на поета, преводача, критика, режисьора, издателя, журналиста, публициста и художника Гео Милев, в музей?
Отговорите чуйте в прикачения звуков файл:
Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с премиерни за страната представления. Тази вечер от 19 часа Държавна опера Пловдив ще представи "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт. Това е последната,..
От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..
Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..
Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..
Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..
Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град. Затова тематиката и..
„Среща на изкуствата с усмивка“ предлага Държавна Опера Стара Загора тази вечер, в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта. Съпътстващото фестивално..
На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев. Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net