Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гербът на Второто българско царство е бил от три лъва

Снимка: интернет

 Уникална находка, намерена край варненско село наскоро показва, герба на Второто българско царство от времето на цар Иван Шишман. Върху малката триъгълна пластинка, с дупка за окачване на воинска амуниция, са изобразени три лъва един над друг.Те са в ход, обърнати надясно, гледащи към зрителя, т.нар. "леопардов тип". Доводите в полза на твърдението, че тази пластинка изобразява герба на България през 14-ти век са свързани със сведенията на арабски пътешественик, преминал през столицата Търново. В разказа си  той наред с красивите църкви и златните им кубета описва и герба върху щитовете на царската стража и накрая е оставил и една много добре запазена рисунка на трите лъва от щитовете на стражите. "Това е  единственото досега открито материално изображение на герба на цар Иван Шишман у нас. Потвърждение, че това е хералдическият герб на България по това време се съдържа и в западни гербовници - предимно немски сборници с гербове на държави и знатни фамилии от 15-ти век. Многократно в тях гербът на кайзера на тогавашна България, както е наименованието на владетел на немски, е изобразяван по този начин с три лъва, обърнати надясно.", поясни археологът проф. Николай Овчаров.  Днес трите лъва красят герба на Велико Търново, който е одобрен от Пенчо Кубадински през 1976 г. През периода, преди завоеванието от османските турци, наред с трите лъва, другият герб на средновековна България е бил с изправен разярен лъв, който е герб на страната ни и досега.. Вероятно той е личният герб на цар Иван Шишман, сечен върху сребърните монети след 1 385 г. -  неговото име от едната страна и с разярения изпаревн лъв  от другата.  Лъвът е бил предпочитано животно, символ на държавността от много държави. Например хералдическите сборници показват, че и Дания има подобен герб, германския град Брауншвайг също. На скептиците, че това е  българският герб от късното средновековие, ученият отговаря с въпрос. "При положение, че тази пластинка е намерена на 30 км. от Варна в района на най-ожесточените сражения между войската на цар Иван Шишман и османските пълчища начело с великия везир Али паша през 1 388 г., трябва ли  да ходим на повече от 3500 км до британския остров, който  също има за герб трите лъва, които красят фанелките на английските футолисти и днес?  Да предположим, че е от времето на похода на Амедей Савойски през 1 366 г.. Но в неговата войска не е имало английски кръстоносци.  В армията на унгарския  пълководец Януш Хуняди и полско-унгарския крал Владислав Трети Ягело през 1444 г. е имало малък английски отряд. Но не е логично той да е стиггнал толкова далеч на юг - на 30 км. от Варна, след като християнските войски отстъпват след разгрома си на север, към свободна Влахия.", разсъждава ученият. 

"Като  български архелог и историк е логично да поддържам тази хипотеза, след като се осланям на мястото, на което е намерен този паметник - че е принадлежал на български военачалник. Находката  бе предадена на археологическия музей във Варна. ", обобщи проф. Овчаров. Последната интересна находка от неговите проучвания на крепостта Мисионис край Търговище е красив сребърен пръстен с малка кухина с дупчица. "Пръстенът е близнак на "бронзовия пръстен-убиец" от  крепостта Калиакра, намерен и наречен така от доц. д-р Бони Петрунова  през 2013 г.. Пръстенът е наречен така, защото през дупчицата се е изсипмвала отровата от малката кухина в чашата на враговете през този толкова интересен за нас 14-ти век, когато е краят на Второто българско царство", разказа още проф. Овчаров.  Продължават разкопките на Перперикон, и на крепостта Мисионис, а от вчера  неговият екип е започнал работа на крепостта край Свищов.  

Цялото интервю с проф. Николай Овчаров чуйте в звуковия файл

  . 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Професионалист: Евтините оферти за почистване често завършват със заплахи и измами

80% от работата ни е свързана с подготовка на жилища за продажба – наследствени имоти, апартаменти след наематели, мазета. Това каза за Радио Стара Загора Николай Борисов от фирма за почистване и извозване на отпадъци. По думите му хората търсят..

публикувано на 20.07.25 в 09:50
Диян Паунов

GPS системата в учебните автомобили вече е задължителна

В сила са новите, по-високи изисквания към автошколите у нас. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целият процес на обучение и явяване на изпит. Камера ще следи какво става във и извън автомобила...

публикувано на 15.07.25 в 10:14

В "Къщата на добрите думи" лошите са затворени в мазето

Днес православната църква чества Събор на Свети Архангел Гавраил. Това е вторият празник , след 26 март, през годината, в чест на благовестителя на Божиите тайни . Мнозина живеят с усещането, че куриерите на добрите новини са емигрирали, но това не е..

публикувано на 13.07.25 в 15:45
Петър Ганев

Ползата от приемането на еврото е по-голямата стабилност

Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..

публикувано на 08.07.25 в 09:07
Павлина Делчева

Пет частни дома за възрастни хора в община Стара Загора предоставят добри условия

210 души ще могат да се възползват от нова социална услуга, предоставяна от Община Стара Загора за хора, които се нуждаят от личен асистент, но не попадат в целевите групи, обслужвани до момента. Услугите ще  бъдат предоставяни почасово от..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

Зърнопроизводителите работят под голям натиск - от страна на времето и на пазарните условия

Жътвата на зърнените култури вече е в разгара си, след като прибирането на пшеницата започна. Развитието на посевите през пролетта премина през сериозни климатични сътресения, затова очакваните добиви са доста разнородни в зависимост от това..

публикувано на 03.07.25 в 14:49

Симона Петрова - една мис с мисия да спасява животи

Мис България 2024 Симона Петрова даде старт на националната дарителска кампания „Спаси живот“, насочена към осигуряването на автоматични външни дефибрилатори (AED) за всяко училище в страната. Началото бе поставено символично от родния ѝ град..

публикувано на 03.07.25 в 10:03

За Земята: Малки навици срещу огромно замърсяване с пластмаса

Днес отбелязваме Международния ден без найлонови торбички. Елеонора Йосифова от сдружение „За Земята“ подчерта колко е важно да намалим употребата на еднократна пластмаса, която замърсява природата и се разгражда стотици години. За съжаление у..

публикувано на 03.07.25 в 07:40
Петър Ганев

Експерт: Идеята за държавни магазини с надценка под 10 % е по-скоро неустойчива, без решаващо значение за търговията на дребно

Идеята за държавни магазини с надценки под 10 % означава, че държавата се опитва да влезе на пазара на частните играчи за търговия на дребно, но по-важният въпрос след откриването на ново дружество с 10 милиона капитал, е дали няма да се наложи то да..

публикувано на 25.06.25 в 09:59

Демократичната общност цели да спечели президентския вот догодина

Президентските избори ще се проведат през есента на следващата година, но вече стартира дискусия за излъчване на кандидат от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". В началото на седмицата се проведе кръгла маса „Президентски избори..

публикувано на 19.06.25 в 13:46