Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гербът на Второто българско царство е бил от три лъва

Снимка: интернет

 Уникална находка, намерена край варненско село наскоро показва, герба на Второто българско царство от времето на цар Иван Шишман. Върху малката триъгълна пластинка, с дупка за окачване на воинска амуниция, са изобразени три лъва един над друг.Те са в ход, обърнати надясно, гледащи към зрителя, т.нар. "леопардов тип". Доводите в полза на твърдението, че тази пластинка изобразява герба на България през 14-ти век са свързани със сведенията на арабски пътешественик, преминал през столицата Търново. В разказа си  той наред с красивите църкви и златните им кубета описва и герба върху щитовете на царската стража и накрая е оставил и една много добре запазена рисунка на трите лъва от щитовете на стражите. "Това е  единственото досега открито материално изображение на герба на цар Иван Шишман у нас. Потвърждение, че това е хералдическият герб на България по това време се съдържа и в западни гербовници - предимно немски сборници с гербове на държави и знатни фамилии от 15-ти век. Многократно в тях гербът на кайзера на тогавашна България, както е наименованието на владетел на немски, е изобразяван по този начин с три лъва, обърнати надясно.", поясни археологът проф. Николай Овчаров.  Днес трите лъва красят герба на Велико Търново, който е одобрен от Пенчо Кубадински през 1976 г. През периода, преди завоеванието от османските турци, наред с трите лъва, другият герб на средновековна България е бил с изправен разярен лъв, който е герб на страната ни и досега.. Вероятно той е личният герб на цар Иван Шишман, сечен върху сребърните монети след 1 385 г. -  неговото име от едната страна и с разярения изпаревн лъв  от другата.  Лъвът е бил предпочитано животно, символ на държавността от много държави. Например хералдическите сборници показват, че и Дания има подобен герб, германския град Брауншвайг също. На скептиците, че това е  българският герб от късното средновековие, ученият отговаря с въпрос. "При положение, че тази пластинка е намерена на 30 км. от Варна в района на най-ожесточените сражения между войската на цар Иван Шишман и османските пълчища начело с великия везир Али паша през 1 388 г., трябва ли  да ходим на повече от 3500 км до британския остров, който  също има за герб трите лъва, които красят фанелките на английските футолисти и днес?  Да предположим, че е от времето на похода на Амедей Савойски през 1 366 г.. Но в неговата войска не е имало английски кръстоносци.  В армията на унгарския  пълководец Януш Хуняди и полско-унгарския крал Владислав Трети Ягело през 1444 г. е имало малък английски отряд. Но не е логично той да е стиггнал толкова далеч на юг - на 30 км. от Варна, след като християнските войски отстъпват след разгрома си на север, към свободна Влахия.", разсъждава ученият. 

"Като  български архелог и историк е логично да поддържам тази хипотеза, след като се осланям на мястото, на което е намерен този паметник - че е принадлежал на български военачалник. Находката  бе предадена на археологическия музей във Варна. ", обобщи проф. Овчаров. Последната интересна находка от неговите проучвания на крепостта Мисионис край Търговище е красив сребърен пръстен с малка кухина с дупчица. "Пръстенът е близнак на "бронзовия пръстен-убиец" от  крепостта Калиакра, намерен и наречен така от доц. д-р Бони Петрунова  през 2013 г.. Пръстенът е наречен така, защото през дупчицата се е изсипмвала отровата от малката кухина в чашата на враговете през този толкова интересен за нас 14-ти век, когато е краят на Второто българско царство", разказа още проф. Овчаров.  Продължават разкопките на Перперикон, и на крепостта Мисионис, а от вчера  неговият екип е започнал работа на крепостта край Свищов.  

Цялото интервю с проф. Николай Овчаров чуйте в звуковия файл

  . 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58