Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митинг-шествие „Да спасим "Марица-изток“ ще се проведе в София на 13 октомври

За гарантиране работата на централите от комплекса „Марица-изток“ на въглища минимум до 2040 г. ще настояват синдикалните организации в държавните ТЕЦ и мини. Те са категорични, че няма да допуснат вземане на решения за бъдещето на комплекса без съгласието на работещите и се подготвят за митинг-шествие в София на 13 октомври.
Митинг-шествие под надслов „Да спасим Марица-изток“ ще се проведе на 13 октомври от 13:00 часа. На него ще бъде приета декларация на синдикалните организации на КНСБ и „Подкрепа“ в защита на въглищния комплекс и заедно с подписката, подкрепена от над 105 хиляди души, ще бъде внесена в Министерски съвет. Подписката бе събирана през последните месеци в областите Стара Загора, Сливен, Ямбол и Хасково, които са най-засегнати от евентуално затваряне на въглищния комплекс.

„Очакваме да ни поканят на първия от така закъснелите разговори“, заяви Наско Митев от Инициативния комитет за запазване на комплекса „Марица-изток“ и синдикален лидер на КНСБ в мините.

Деян Дяков от КНСБ в ТЕЦ „Марица -изток 2“ заяви, че ще отстояват твърдо исканията от подписката за удължаване на работата на централата на въглища минимум до 2040 г.

"Съизмерима дата с тази на Полша и Германия. Не може да останем без енергетика и енергийна независимост", каза Дяков.

Бисер Бинев от синдиката КТ "Подкрепа" в Мини "Марица-изток" обясни, че вече няколко общини са излезли с декларации в подкрепа на бъдещето на енергийния комплекс.

Наско Митев добави, че вече е ясно, че без централите от комплекса "Марица-изток" не може, показват го и растящите цени на електроенергия и постоянният ѝ недостиг в Европа. Той изрази съжаление, че на последните разговори на синдикатите с представителите на Европейската комисия не са получили отговори на критичните въпроси.

"На последната среща, на която присъства и Франц Тимерманс, от когото зависят въглеродните квоти, се говори политически, заобикалят се фактите, говори са за една красива зелена природа. Ние също искаме да дишаме чист въздух, но не искаме децата ни да са гладни", каза Митев.

Синдикалистите добавиха, че отдавна проблемът за бъдещето на комплекса „Марица-изток“ е национален и затова митингът ще бъде в столицата. На него очакват над 2500 души, включително и много хора, които не работят в комплекса. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Приемат се заявления за подпомагане опазването на биологичното разнообразие и горските територии

Министерство на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане по интервенция „Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“ от..

публикувано на 22.02.25 в 13:51

Информираният избор на онлайн потребителите ще поддържа оптимални цени на доставките

Информираността на потребителите на огромния дигитален пазар и тяхната способност да се възползват от предоставения им там необятен избор между места за пазаруване, стоки и услуги и условия на сделките ще им помогнат да се справят и дори да регулират..

публикувано на 22.02.25 в 12:39

Катастрофа на пътя Казанлък- Стара Загора, има пострадал

В 09:19 е настъпило ПТП на изхода на Казанлък посока Стара Загора . По първоначална то е между два леки автомобила - единия, управляван от 49-годишен водач, а другия- от 69-годишен водач, информират от пре сцентъра на ОД на МВР Стара Загора. Оттам..

публикувано на 22.02.25 в 10:49
Снимката е илюстративна

Военна техника ще бъде придвижена през страната от днес до 20 март

Движение на военна техника  ще се извършва по пътищата в страната от днес до 20 март . Придвижването е във връзка с предислокацията на подразделенията към постоянните им войскови райони, след завършване на учението на НАТО „Steadfast Dart -2025“,..

публикувано на 22.02.25 в 10:12

Музей “Ахинора“ ще е домакин на творческа работилница за изработка на мартеници

Художествена галерия - Казанлък отново отваря врати за най-малките творци , продължавайки своята мисия да провокира и развива творческото въображение на децата. В тази връзка, културния институт оправя покана към малките творци и техните родители да се..

публикувано на 22.02.25 в 08:41

Пътищата в област Стара Загора са проходими при зимни условия

Няма затруднения в движението на територията на област Стара Загора , всички пътища са проходими при зимни условия. Времето е ясно. На терен работят седем машини, съобщи дежурният в Областното пътно управление Стара Загора. Температурите са в интервала..

публикувано на 22.02.25 в 08:00

Голяма Задушница е - почитаме паметта на починалите

Днес е Задушница - първата от трите големи задушници през годината. Нарича се още "Месопустна", защото е преди неделята на Месни заговезни. Църквата е определила съботата за ден на покойните. На този ден почитаме починалите си близкии и се молим за..

публикувано на 22.02.25 в 07:00

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков с награда от международното изложение АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ 2025

За поредна година ректорът на Тракийския университет проф. д-р Добри Ярков бе заместник-председател в Комисията за иновациите на интернационалното изложение за агробизнес, храни и вино АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ 2025, провеждано ежегодно в Пловдив...

публикувано на 21.02.25 в 19:14

Празнична програма в старозагорския Зоопарк

Работилница за мартеници и официалното откриване на Зоозанималня ще зарадва старозагорци на 1 март в Зоопарка. На събитието ще присъства Баба Марта, която ще раздаде подаръци на малките посетители. Те ще имат възможността да кръстят малките..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Задържаха собствениците на кучета, които нападнаха жени в Казанлък

Собствениците на кучетата, които нападнаха две жени в Казанлък са задържани, информират от прокуратурата.  Животните са причинили средна телесна повреда на 61-годишна жена, а нараняване на друга жена на 64 години. До настоящия момент на..

публикувано на 21.02.25 в 15:58