На 19 октомври православната църква отбелязва празника на Свети Иван Рилски- Чудотворец и покровител на българския народ. Иван Рилски е един от най-известните български духовници, лечители, основател на Рилския манастир, патрон на българските лекари.
Роден е вероятно през 876 г. в село Скрино край Дупница и починал на 18 август 946 г. Живее по времето на цар Борис I и цар Симеон I. Най-активните му години са при царуването на цар Петър I (927-969).
До 25-годишна възраст Свети Иван Рилски е овчар. Първоначално рилският чудотворец постъпва в манастира "Св. Димитър", под връх Руен. Там придобива богословско образование, изучава богослужебните книги, получава духовнически сан и се подготвя за великата си духовна мисия. Приел монашеството, той се отдава на пост и молитва, като се установява в най-високата и безлюдна българска планина Рила, където по-късно основава едноименния манастир. Там той извършва множество чудеса, помага на хората в нужда, изцерява от тежки болести. Славата му се разнася далеч от Рила планина, из пределите не само на България, но и на Европа.
Българският цар Петър I изминава цялото разстояние 500 км от столицата Велики Преслав до Рила, за да се срещне с него. Монахът обаче не пожелава да се запознае с владетеля, вероятно обиден от златото, което държавният глава му предлага, като само му се покланя отдалеч. Това още повече увеличава славата му и към него заприиждат ученици от цяла България. След смъртта си през 946 година св. Иван е погребан близо до основаната от него Рилска обител, но скоро след това Петър нарежда мощите му да бъдат пренесени в град Средец. Вероятно тогава този първи и най-велик български светец е бил и канонизиран.
През 1183 г., по време на поредната унгарско-византийска война, унгарският крал Бела III превзема Средец и отнася мощите на свети Иван в своята столица Гран (Остергом). Според преданието, местният католически архиепископ твърдял, че не му е известно да съществува такъв светец, за което св. Иван го наказва с онемяване. След като се прекланя пред мощехранителницата и иска прошка, говорът му се възстановява. Впечатлени и обезпокоени от това чудо, през 1187 г. унгарците връщат мощите на светеца в България. На 1 юли Църквата празнува връщането на мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилската обител.
През 1195 година цар Иван Асен I тържествено ги пренася в столицата Търново. През 1469 г., след като получават разрешение от султана, монасите от Рилската обител донасят мощите на светеца от Търново в основания от него Рилски манастир. И днес всеки вярващ може да целуне ръката на Свети Иван Рилски, която се намира в специален ковчег пред иконостаса на църквата на манастира.
На днешния ден се отбелязва и Денят на българския лекар. Той се чества от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Св. Иван Рилски. Според преданието най-великият български светец е извършил много чудеса, както приживе, така и подир смъртта си. Именно заради това и българските лекари са избрали светеца за свой закрилник.
Община Стара Загора информира, че на 3 ноември (неделя) срещу 4 ноември (понеделник), от 01:00 до 04:00 часа, се планира извършването на аерозолна обработка в парк „Митрополит Методий Кусев“ – Аязмото. Обработката ще бъде извършена с биологичен агент..
С инж. Диана Мерджанова, брокер на недвижими имоти, разглеждаме актуалната ситуация на пазара в Стара Загора. В условията на значителен ръст в цените и променящи се предпочитания на купувачите, тя споделя своите наблюдения за търсенето на жилища и..
В почивния ден с предимно умерен изток-североизточен вятър дневните температури ще се понижат значително – в по-голямата част от страната с над 10 градуса и максималните ще бъдат между 8° и 13°. Облачността ще бъде значителна, на места, главно в планинските..
Акцията по засаждане на липи и почистването на района около социалните общински жилища на ул. „Мусала“ № 26 в Стара Загора се проведе днес. Инициативата е на сдружение „Свят без граници“, а в нея се включи и зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина..
С военни почести и заупокойна панихида Хасково почете българските военнослужещи, загинали във войните за национално освобождение и обединение, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време. В церемонията..
Засушаването е поредното предизвикателство пред розопроизводителите. Това стана ясно по време на среща организирана от националната им асоциация в Павел баня. Поне четири години отнема сега узаконяването на сонда за вода. А едно такова..
Служители на Община Казанлък ще произвеждат екологично отглеждани зеленчуци, които ще се ползват за приготвянето на храна за децата в детските заведения, както и за т.нар. детска “Кухня майка”. Това ще осигури по-качествена храна за децата, а ако..
Доброволците от инициативата „Бъди човек" обявиха поредната благотворителна кампания за набиране на хранителни продукти и средства за подпомагане на самотни възрастни хора и многодетни семейства в Ямболска област. Събраните дарения ще бъдат..
За пореден път Стара Загора е домакин на кампанията „Капачки за бъдеще“. Организатори на есенното издание на приемането на събраните капачки и алуминиеви кенчета от напитки са от Клуб за бъдеще Стара Загора. Акцията започва в този час, а мястото е..
Розопроизводители и преработватели ще обсъждат в Павел баня от 11 ч. въпроси, свързани с наемането и заплащането на работната ръка, ползването на Програмата за растителна защита на розовите насаждения и заявяването на площите. „На две седмици..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net