Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейският парламент призова за специална визова програма за афганистанските бежанки

Снимка: ЕП/Armando Babani/AFP

Два месеца след като САЩ изтегли военните си сили от Афганистан и властта премина в ръцете на талибаните, ситуацията в страната остава все толкова напрегната и обезпокояваща. Притиснати от несигурността и репресиите на новия режим, милиони афганистанци се опитват да напуснат държавата си. Очаква се броят им да надхвърли 5 милиона. 

В същото време хуманитарната криза достига своя връх и вече е засегнала 18 милиона души - почти половината от населението на страната. Икономиката е срината, а ООН предупреждава, че вече близо 90% от хората изпитват недостиг на храна.  За да предотврати хуманитарно бедствие с наближаването на зимата, ЕС обяви, че ще предостави финансова помощ на Афганистан на стойност 1 милиард евро. 

В средата на септември евродепутатите приеха и резолюция, с която призовават ЕС и неговите държави членки да работят заедно, за да улеснят евакуацията на афганистанците, изложени на риск, чрез използването на безопасни коридори. Специално внимание беше обърнато на пълноценната европейска политика в областта на убежището и миграцията, която следва да се съсредоточи върху най-застрашените и най-уязвимите лица и да включва специална визова програма за афганистански жени, търсещи закрила от режима на талибаните. В тази връзка българският депутат от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева настоя за по-добро сътрудничество между членовете  на Съюза.

През последните месеци миграционният бежански натиск към България се засилва. Увеличават се и лицата, търсещи убежище или закрила от Афганистан, отчитат от Държавната агенция за бежанците. Към 11-ти октомври настанените в поделенията на агенцията и чакащи да получат статут афганистански граждани са 543-ма, поясни  Александър Величков, дир. Дирекция „Качество на процедурата за международна закрила“

Фондация „Мисия криле“ е гражданска организация, която от години работи в помощ на бежанците. Средно на ден към нас за съдействие се обръщат между 60-70 души. Притеснително е, че сред тях все по-често има малолетни и самотни жени с деца, жертви на насилие, разказва Диана Димова от фондацията.

През миналата година 42 хил. афганистанци са получили бежанска закрила в Европейския съюз.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21