Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Василева: Медийната грамотност не е само медийна тема

Антоанета Василева
Снимка: Личен архив

Медийната грамотност в днешно време ни дава инструментите да се справяме с всички предизвикателства, които ни предоставя Интернет и достъпът до този огромен обем от информация. Това каза за Радио Стара Загора Антоанета Василева, член на Управителния съвет на Коалицията за медийна грамотност и част от екипа на Центъра за безопасен интернет.

"Самата медийна грамотност, освен да избираш източниците си на информация, да познаваш своите права, да се изразяваш в цифрова среда, е свързана и с това да можеш критично да преценяваш съдържанието, което четеш. Истината е, че в днешно време водим най-различни войни с Интернет и с медиите. Особено сега, през последните две години, примерът с коронавируса даде много сериозни примери за това как всъщност можем да станем жертви на дезинформация, на това самите ние да не сме достатъчно запознати по дадена тема или да се доверяваме на източници, които не са достоверни.  "

От друга страна обаче медийната грамотност не е само медийна тема, коментира още Антоанета Василева. 

" Медийната грамотност определя нивото ни на разбиране реално какво се случва с нас. Всъщност определя и поведението ни като индивиди. И го определяна както за базовите неща, както и за такива като обличането, защото сме чули прогнозата за времето от един източник, а не от друг. Определя и други неща като за това за кого да гласуваме, дали да се ваксинираме. "

Коалицията за медийна грамотност, чийто представител е Антоанета Василева, обединява организации в областта на образованието, журналистиката и гражданското участие, академични представители и експерти по медийна грамотност.  В рамките на поставените си цели от коалицията организират и различни обучения за медийна грамотност както за представители на медиите, така и за деца и възрастни хора. А на втори декември тази година предстои и провеждането на мащабна конференция, съвместно с Фондация за свободата "Фридрих Науман". Сред основните теми на конференцията ще са Медийната грамотност по света като специален гост- лектор ще бъде Мартина Чапман, национален координатор на Media Literacy Ireland, консултант политики, изследвания и проекти по медийна грамотност. Дискусия по време на конференцията ще има и по темата " Медийната дезинформация и нейните последици" като сред участниците в този панел са Херо Мустафа, посланик на САЩ в България, Иван Радев от АЕЖ, Михаил Околийски от офиса на СЗО в България.

Радио Стара Загора ще продължи да работи по темата като в следващите седмици ви среща с различни участници от конференцията.

Още от това, което разказа Антоанета Василева, чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30

Ниски добиви с високо качество за тютюневата суровина

Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат   да се заложи максималният бюджет , разрешен от..

публикувано на 09.10.24 в 13:50

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06