Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лято посред зима:

Изложба с над 20 папагала в Стара Загора

Над 20 папагала от най-екзотичните и красиви видове могат да бъдат видени в Стара Загора. Освен, че са гласовити, а когато решат и речовити, красивите птици правят и номера – имат специално шоу.  Дарина Колева разказва повече:

От пъстри, по-пъстри най-пъстри –  „Тропикалия шоу“ с над  20 папагала пренася всеки посетител обратно в лятото. При това – насред зима и в центъра на Стара Загора. Стопанин на птиците е Калоян Явашев,  известен още като „татко Калоян“.

Всеки от питомците на татко Калоян си има име.

И е с характер – може да мълчи, може да издава звуци и ако е в настроение може и да говори. Е, случи ли се третото, в повечето случаи то е придружено с комично-конфузни ситуации

„Един от папагалите ме е слушал повече. И се е случвало да издава пита и да заповеди: „Къде отиваш?“, „Стой тука“ – децата в първия момент доста се учудват, но после всичко завършва със смях“- разказва татко Калоян. Добавя, че много внимава какво говори през питомците си – защото те имат навика не просто да чуват, а и да слушат и да запомнят. И често демонстрират запомненото и чутото в крайно неподходящи ситуации.

Случайна ли е фразата повтаряш като папагал или действително между пъстрата и красива птица и човека има прилики – според дресьора Калоян Явашев – отговорът е положителен. „Те са много чувствителни и дори и ревниви – сърдят се, ако обърна внимание на някой повече, отколкото на друг, имат лагери – враждуват и са приятели, но най-изумителното е интелектът им“, казва Явашев.

 С пернатите и гласовите птици животът среща Калоян докато той е в Испания.  Години по-късно може да се каже, че любовта и работата се срещат в живота на Калоян. Виновници са папагалите

А папагалите на Калоян Явашев  са и актьори – какво могат птиците можете да видите всеки четвъртък и петък от 18.00 и всяка събота и неделя от 11.00,12.00 и 13.00.  За най-любопитните татко Калоян издава мъничко от номерата в шоуто – а за да разберете, чуйте репортажа.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Виктор Желев-Викей

Японската култура на фокус в живота на Виктор Желев

За 36-ти път България е домакин на дните на японската култура. Двадесет и три събития, за три месеца, представят богатството на японската традиция и съвременно изкуство. Те са организирани в седем български града: Варна, Велико Търново, Враца (за първи..

публикувано на 09.09.25 в 12:50

Димитровградското село Крепост организира празник на Крутмача

Първи Кулинарен празник на Крутмача в димитровградското село Крепост ще се проведе на 7 септември 2025г. от 11 часа в двора на ОУ "Хр.Ботев". В кулинарния празник ще бъдат представени стари занаятчийски сирена като крутмач, сирене в стомна, в..

обновено на 07.09.25 в 10:25

Гъмзата и Краси Радков - смели ездачи на 36-ото Биорали в Гурково

Тромпетистът Йордан Йончев – Гъмзата и актьорът Краси Радков превърнаха 36-ото издание на уникалното по рода си Биорали в Гурково в истинско зрелище. Над 6 000 зрители на градския стадион станаха свидетели как двамата слязоха от сцената и се впуснаха..

публикувано на 07.09.25 в 10:14
Георги Василев-организатор на Фестивала на ореха и Мариана Георгиева-кмет на селото

Гнездо под Балкана е казанлъшкото село Голямо Дряново

Казанлъшкото село Голямо Дряново е малко, китно и добре уредено. Жителите го описват с думите "чиста природа и честни хора. Помагаме си. Къщите и колите ни стоят отключени. Живеем, като в старите времена на бабите и дядовците си. Много орехови градини и..

публикувано на 04.09.25 в 20:05

Медицинска сестра от сливенската болница сбъдна мечтата си да изкачи Елбрус

  Високопланинското изкачване на Елбрус, първенеца на Европа -5642 м. в Кавказ е една сбъдната мечта за 42-годишната  Боряна Инджова от Сливен. Групата, с която изкачва върха се състои от  три жени и петима мъже. Организатори на изкачването са..

публикувано на 28.08.25 в 15:11

Бронзова Гергана ще насочва от табели към "Изворът на Белоногата"

  Скулпторът Тамер Халил от Харманли е автор на новите указателни табели за обекта с национално културно значение "Изворът на Белоногата", които ще указват мястото, възпято от Петко Рачев Славейков за шофьори и  пешеходци. Припомняме, че община..

публикувано на 27.08.25 в 17:43

Фолклорно настроение в Стара Загора

Представителен танцов ансамбъл „Настроение“, гр. Стара Загора с гл. худ. ръководител Красимир Димитров и Фолклорна група при Културно-художествено дружество „Огриджанка“ от Северна Македония, канят жителите и гостите на града да станат част от пъстро..

публикувано на 27.08.25 в 11:55

Александър Симеонов от група „Strykers“ за мъжеството, достойнството и метъл музиката

„Човек от стомана“ е заглавието на новата песен на група „Strykers“. Започнаха и снимките към клипа на песента. „Сюжетът ни пренася във времена на битки, мъжество, достойнство и метъл. Някъде в Средновековието, а защо и не по – далеко…въпрос на..

публикувано на 22.08.25 в 19:40

Музикантът и психолог Станислав Пандин за новата песен „Миг от вечността“

Това е песен, която колкото и пъти да я слушаш, ти се иска отново да я чуеш. Тя е приятна за слушане и запомняща се и като текст и като мелодия. Наименованието, текстът, инструменталното изпълнение, както и клипа са в пълен синхрон и взаимно носят..

публикувано на 21.08.25 в 17:18

И морските фарове празнуват

Днес, 18 август, се отбелязва Международният ден на морските фарове. Инициативата започва в Шотландия , през 1994 година. Въпреки напредъка на навигационните технологии, морските фарове са важен елемент от безопасността на мореплаването и често са обект на..

публикувано на 18.08.25 в 11:20