В момента 45% от емисиите на вредни вещества в световен мащаб идват от н
ачина, по който произвеждаме и използваме продукти, стоки и материали, казва Светослав Стойков, съосновател и изпълнителен директор на “Институт Кръгова Икономика”.
Затова и за кръговата икономика са отделени възможности и в Плана за възстановяване и устойчивост, включително и на България.
„В Плана за възстановяване и устойчивост са заделени средства за дакарбонизация, енергийна ефективност и въвеждане на ВЕИ, но има и специално направления за кръгова и нисковъглеродна икономика, в което и ние като организация се включихме в изчистването на плана и с коментари. Така ще може да се предоставят средства за трансформацията, специално на малки и средни предприятия към преминаване към производство на кръгови продукти и услуги“, каза Стойков.
По думите му в последните години има интерес и у нас към стартъпи, занимаващи се кръгова икономика.
„Наблюдава се създаване на работни места в сферата на иновативни продукти и услуги, в момента като, че ли малкия иновативен стартъп бизнес е подхванал кръговата икономика. Разбира се и при големите компании в ИТ бизнеса също се наблюдава такава тенденция“, споделя Светослав Стойков.
По думите му трябва да намерим алтернатива на част от материалите и да рециклираме тези, които е възможно.
„Ние наистина говорим много, че е нужна трансформация на енергийната ни система, но малко се говори, че дори и да преминем днес към 100% произвеждане на енергия от възобновяеми източници ние отново няма да може да ограничим глобалното затопляне до градус и половина, защото една огромна част от емисиите в световен мащаб, около 40% вредните емисии в световен мащаб възникват именно от начина, по който произвеждаме и използваме продукти, стоки и материали.“, споделя Светослав Стойков.
Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..
През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..
Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..
Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът стартира в сътрудничество между Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..
Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..
На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..
Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net