Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Плана за възстановяване са заложени средства и за кръгова икономика

Снимка: europa.eu

Кръговата икономика или повторното използване на продуктите, материалите и ресурсите или удължаването на жизнения им цикъл е един от акцентите на европейския зелен пакт.

В момента 45% от емисиите на вредни вещества в световен мащаб идват от н
ачина, по който произвеждаме и използваме продукти, стоки и материали, казва Светослав Стойков, съосновател и изпълнителен директор на “Институт Кръгова Икономика”. 

Затова и за кръговата икономика са отделени възможности и в Плана за възстановяване и устойчивост, включително и на България.

„В Плана за възстановяване и устойчивост са заделени средства за дакарбонизация, енергийна ефективност и въвеждане на ВЕИ, но има и специално направления за кръгова и нисковъглеродна икономика, в което и ние като организация се включихме в изчистването на плана и с коментари.  Така ще може да се предоставят средства за трансформацията, специално на малки и средни предприятия към преминаване към производство на кръгови продукти и услуги“, каза Стойков.

По думите му в последните години има интерес и у нас към стартъпи, занимаващи се кръгова икономика.

„Наблюдава се създаване на работни места в сферата на иновативни продукти и услуги, в момента като, че ли малкия иновативен стартъп бизнес е подхванал кръговата икономика. Разбира се и при големите компании в ИТ бизнеса също се наблюдава такава тенденция“, споделя Светослав Стойков.

По думите му  трябва да намерим алтернатива на част от материалите и да рециклираме тези, които е възможно.

„Ние наистина говорим много, че е нужна трансформация на енергийната ни система, но малко се говори, че дори и да преминем днес към 100% произвеждане на енергия от възобновяеми източници ние отново няма да може да ограничим глобалното затопляне до градус и половина, защото една огромна част от емисиите в световен мащаб, около 40% вредните емисии в световен мащаб възникват именно от начина, по който произвеждаме и използваме продукти, стоки и материали.“, споделя Светослав Стойков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна

Зелено земеделие или ще спечелят ли фермерите от агрофотоволтаиците

Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..

публикувано на 09.04.25 в 10:00

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10