Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурсът "Дърво с корен" с няколко предложения от района на Димитровград и Стара Загора

Инициативата се провежда от фондация ЕкоОбщност за 12-та поредна година.

Тази година получихме 23 предложения за дървета, които да се включат в конкурса "Дърво с корен". Това каза за Радио Стара Загора Дима Котева от фондация ЕкоОбщност. 

"Много се радваме, че от тазгодишните ни номинации, 20 са изцяло нови номинации, които не са участвали до момента като кандидати в конкурса.  В момента сме на етап, в който предложенията се разглеждат от журито и предстои то да избере победителите и финалистите в трите категории като в основната категория, в която всички дървета ще се борят за титлата "Дърво с корен" ще бъдат избрани 10 финалисти. В категорията ни "Вековни дървета" ще бъдат избрани три дървета. Съответно тези дървета, ще се включат в едномесечно онлайн гласуване, което ще започне на 15 декември. Победителите ще бъдат определени от хората, с техните гласове. Церемонията по награждаването ще бъде през месец януари."

Сред номинациите тази година има няколко дървета от района на Стара Загора и Димитровград, разказа още Дима Котева.

"От област Стара Загора имаме две предложения. Едното е за кичест габър, който се намира в Средна Сърнена гора, недалеч от вр. Братан, общ. Павел баня. Смята се, че е на около 700 години. Кичестият габър е обявен за вековно дърво на 16 май 1961 г. и е вписан в Националния регистър на вековните дървета. Има сложена табела и детски кът с люлка и маси за отдих пред него.

Ням свидетел на Второто българско царство, този габър е посещаван от много туристи от цялата страна, а и от чужбина. 

Има предложение и за дъб в местност Бюлюка, с. Скобелево, общ. Димитровград." 

В предложението за дъба се казва, че историческия архив на читалището в село Скобелево съхранява собственоръчно написани спомени на 96-годишния Колю Димитров, възприеман от хората като живата история на селото. Баба му е била 10-годишна, когато Белия генерал е преминал през Скобелево. Щабът му е пренощувал в местността Бюлюка. Дълго време между дърветата е имало следи от окопите, наричани от населението Скобелевите ями. Бай Колю е отбелязал в спомените си, че когато като деца са играели на Бюлюка, възрастните са им обръщали внимание да пазят „ямите“ от запълване и да не чупят клони на дърветата, които са „свидетели“ на важни исторически събития. И така остатъците от Скобелевите ями са били запазени до 1948 г., след което постепенно, под влиянието на атмосферните условия, са се заличили.

Сред многото вековни дървета в Бюлюка има един стар дъб – Яворовия дъб, който е особено свиден на всички в населеното място. По спомени на възрастни хора, които се предават от поколение на поколение, под този дъб е сядал Яворов и пишел своите стихове. До Бюлюка е била къщата на един от най-близките приятели на поета, когато е работил като телеграфист в новооткритата телеграфо-пощенска станция в Скобелево. Това е учредителят на нашето читалище Александър Ралов (из спомените на племенницата на Яворов Ганка Найденова).

Още за получените предложения и конкурса "Дърво с корен", чуйте в прикачения звуков файл, а всички кандидати можете да видите тук.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дует „Ритон“ за музиката и любовта, на сцената и в живота

Продължават шоу-спектаклите на дует "Ритон" из страната. Катя и Здравко, заедно с момчетата и момичетата от своя бенд „Ангелите на Ритон“ - Юлиан Янев-клавишни и вокал, Щерион Пилидов-китари и вокал, Алекс Нушев-бас китара, Георги Марков-ударни,..

публикувано на 21.05.25 в 16:28

Община Болярово търси най-приветливото и чисто населено място

Населените места в община Болярово  се съревновават за титлата „Най-приветливо и чисто село“. Конкурсът, организиран от общинската  администрация, цели да насърчи местната общност към повече грижа и внимание към заобикалящата среда. Надпреварата е..

публикувано на 21.05.25 в 14:57

Каква е ролята на омбудсмана?

Омбудсманът на Република България е висш независим конституционен орган, който се избира от Народното събрание за срок от пет години. Той е застъпник за правата на хората и пазител на обществения интерес. Независим в своята дейност и се подчинява само..

публикувано на 21.05.25 в 14:20

"Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" в Казанлък

Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини.  "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра"  започва..

публикувано на 20.05.25 в 17:00

Дизайн шампиони - паралелната учебна програма

"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин.  Над 150 са..

публикувано на 20.05.25 в 15:29

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38

„Само спомен“ e новата песен на Вяра Панталеева, с която казва: Стига Вече!

Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..

публикувано на 16.05.25 в 13:08

Предлагат виното на Чудомир и сладкото на Мара Чорбаджийска в Нощта на музеите в Казанлък

Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите,  съобщи..

публикувано на 16.05.25 в 11:37

Международен ден на хумуса - какви са ползите от популярното в Близкия изток ястие?

13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г..  На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..

публикувано на 13.05.25 в 08:29